Постанова № 26415015, 09.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2012
Номер справи
2а/0570/11821/2012
Номер документу
26415015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11821/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойка М.І.

при секретарі Бабло В.Е.

за участі

представника позивача Кравченка В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Прокурора м. Горлівки Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу згідно Закону України «Про теплопостачання» у розмірі 5100,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» із позовом до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн..

Позовні вимоги мотивовані тим, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 27.02.2012 року на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» відповідачу видано припис № 02/12-11-037, яким відповідача зобов'язано в термін до 28.04.2012 року виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 19.06.2012 року відповідачем не виконано 11 з 15 пунктів вищезазначеного припису, про що складено акт перевірки № 02/12-11-214/21 від 19.06.2012 року.

Позивач зазначає, що припис № 02/12-11-037 від 27.02.2012 року, який отримано та підписано уповноваженою особою КП «Калініна» Доня Н.В., не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду - в.о. начальника Горлівського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за невиконання припису № 02/12-11-037 від 27.02.2012 року, постановою № 02/12-02-113 від 04.07.2012 року на КП «Калініна», накладено штраф у сумі 5100,00 грн. Дана постанова отримана відповідачем 18.07.2012 року. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» в строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано.

З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 5100, 00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Від відповідача не надходило заяв про перенесення судового розгляду. Причини неявки відповідача в судове засідання суду не відомі..

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатись до суду з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні Прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики.

Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління об'єднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.

Відповідач - Комунальне підприємство «Калініна» є юридичною особою, про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.02.2012 року відповідачу видано припис № 02/12-11-037, яким останнього зобов'язано в термін до 28.04.2012 року виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату. Зазначений припис отримано директором КП «Калініна» Лемеш К.А., про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі.

19.06.2012 року в присутності представника відповідача старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Макашиною Н.В. проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 19.06.2012 року № 02/12-11-214/21 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 14, 15 припису № 02/12-11-037 від 27.02.2012 року. При цьому, з вказаними актом ознайомлений директор КП «Калініна» Лемеш К.А. та отримано останнім копію зазначеного акту.

На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 4 липня 2012 року № 02/12-02-113 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн.

При цьому, 06.07.2012 року позивачем було направлено на адресу КП «Калініна» лист № 15-29/1469, в якому інспекція повідомила відповідача про порушення ним Закону України «Про теплопостачання» у зв'язку з невиконанням усіх пунктів припису № 02/12-11-037 від 27.02.2012 року, повідомляла про накладення штрафу з підстав наведених у постанові 02/12-02-113 від 04.07.2012 року, а також зазначила, що у випадку несплати штрафу в зазначений чинним законодавством України термін, він буде стягнений у судовому порядку.

Вказаний лист та постанову про накладення штрафу, відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 18 липня 2012 року.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».

Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.

Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).

Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.

Згідно з Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.2006 р. Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Відповідно до п. 2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за № 1312 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.08 року № 970, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 10 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку

Згідно статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.

Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

В контексті викладеного, оскільки постанова № 02/12-02-113 від 04.07.2012 року та припис від 27.02.2012 року за № 02/12-11-037 не оскаржені відповідачем та не скасовані в судовому порядку, та предметом даного спору є стягнення штрафу а не законність винесення припису та постанови, та відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд дійшов висновку про те, що возовні вимоги Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу у сумі 5100 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст.ст. 2, 112, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Прокурора м. Горлівки Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу згідно Закону України «Про теплопостачання» у розмірі 5100,00 грн. - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Калініна» (84612, Донецька область, м. Горлівка, вул. Тюренкова, 41, ЄДРПОУ 31534492) до Державного бюджету України (п/р № 31117106700018, МФО 834016, ЄДРПОУ 38023569, одержувач: Державний бюджет м. Горлівки) суму штрафу у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні. Повний текст постанови виготовлено 12 жовтня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойко М.І.