ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 серпня 2012 р.
Справа №2а-7979/12/0170/10
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засідання - Ждані В.Є.,
за участю представників сторін:
від позивача – не з'явився;
від відповідача – не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим
до Республіканського підприємства «Євпаторійське міжрайпаливо»
про стягнення податкової заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Євпаторії АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Республіканського підприємства «Євпаторійське міжрайпаливо» про стягнення заборгованості по земельного податку в сумі 18 553,67 гривень, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачена узгоджена податкова заборгованість по земельному податку, в порядку, встановленому Законом України “Про плату за землю”.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його та його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі відповідача та його представника, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що РП «Євпаторійське міжрайпаливо» є юридичною особою, зареєстрованою 10.06.1994 року Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим, що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ (а.с. 4).
Таким чином, судом встановлено, що РП «Євпаторійське міжрайпаливо» є юридичною особою, яка зобов’язана виконувати обов’язки, покладені на неї законами у зв’язку зі здійсненням діяльності.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Статтею 5 зазначеного Закону встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ч.1 та 4 ст.2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно зі статтею 19 Закону України “Про плату за землю” розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до ДПІ у м. Євпаторії уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік № 63367 від 17.10.2011р. (а.с. 7-8 ).
Згідно з уточнюючій податкової декларації орендної плати за земельній ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік відповідачем самостійно нарахована орендна плата на: 17.10.2011р. – 3055,04грн. (за січень-серпень 2011р. по 381,88грн.), 30.10.11р. – 381,88грн. (за вересень 2011р.), 30.11.2011р. – 381,89грн. (за жовтень 2011р.), 30.12.11р. – 381,89 грн. (за листопад 2011р.), 30.01.12р. – 381,95 грн.(за грудень 2011р.). А також самостійно визначена сума штрафу у розмірі 92,37 грн. Взагалі на суму 4582,65 грн.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до ДПІ у м. Євпаторії податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік № 221 від 25.01.2011р. (а.с. 9-11).
Згідно податкової декларації орендної плати за земельній ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік відповідачем самостійно нарахована орендна плата на: 30.10.2011р. – 2326,91грн. (за вересень 2011р.), 30.11.11р. – 2326,90грн. (за жовтень 2011р.), 30.12.2011р. – 2326,90грн. (за листопад 2011р.), 30.01.12р. – 2326,90 грн. (за грудень 2011р.), Взагалі на суму 9307,61 грн.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до ДПІ у м. Євпаторії податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік № 1615 від 10.02.2012р. (а.с. 12-13).
Згідно податкової декларації орендної плати за земельній ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік відповідачем самостійно нарахована орендна плата на: 01.03.2012р. – 2779,61грн. (за січень 2012р.).
Судом встановлено, що 21.10.2011 року ДПІ в м. Євпаторії АР Крим проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобовязань, в ході якої виявлені порушення ст.. 17 Закону України “Про плату за землю”
За результатами перевірки був складений акт № 2346/15-3/01884604 від 21.10.2011р. (а.с. 15 ).
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0006471503 від 24.10.2011 року (а.с.14 ) про про застосування штрафних санкцій в сумі 575,23 грн.
Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем, але вказана сума заборгованості відповідачем до теперішнього часу не сплачена.
Судом встановлено, що 13.01.2012 року ДПІ в м. Євпаторії АР Крим проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженої суми податкових зобовязань, в ході якої виявлені порушення ст.. 17 Закону України “Про плату за землю”
За результатами перевірки був складений акт № 79/15-3/01884604 від 21.10.2011р. (а.с. 17 ).
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000121503 від 13.01.2012 року (а.с.16 ) про про застосування штрафних санкцій в сумі 125,42 грн.
Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем, але вказана сума заборгованості відповідачем до теперішнього часу не сплачена.
На суму заборгованості нараховано пені у розмірі 1090,78 грн.
Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов’язання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Таким чином, податкове зобов’язання позивача по орендній платі за землю є узгодженим.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 31.10.2008 року позивачем була складена перша податкова вимога № 1/335 (а.с. 18 ), отримано відповідачем 10.11.2008 року.
16.12.2008 року позивачем була складена друга податкова вимога № 2/406 (а.с. 19), отримано відповідачем 16.01.2009 року.
08.06.2007 року було прийнято рішення № 63/24-0 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 19).
На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
У встановлені законодавством строки, відповідачем зобов’язання по сплаті узгоджених податкових зобов’язань не виконані.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 21.08.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.08.2012 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Республіканського підприємства «Євпаторійське міжрайпаливо» заборгованість з орендної плати у загальній сумі 18553 (вісімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят три) гривень 67 копійок, у т.ч. пені у сумі 1090 (одна тисяча дев'яносто) гривень 78 копійок, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.