Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7564/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.
за участю :
представника позивача : Гамази І.О.
від відповідача : не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році, -
28 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач пояснив, що в порушення Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-ХІІ дочірнім підприємством «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» у 2011 році не було створено 1 робоче місце для працевлаштування інваліду.
У зв'язку з тим, що підприємство - відповідач не виконало норми діючого законодавства України, стосовно того, щоб створити робочі місця, у необхідній кількості, для працевлаштування інвалідів були нараховані адміністративно - господарські санкції за 1 нестворене робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів. Відповідач повинен був сплатити адміністративно - господарські санкції до 15 квітня 2012 року на користь Державного бюджету у розмірі 23333,33 грн.
За порушення строків сплати адміністративно - господарських санкцій підприємству була нарахована пеня, розмір якої станом на 28.09.2012 рік дорівнює 765,88 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, не скористався правом надати заперечення на позовну заяву та взяти участь у судовому засіданні, не надав до суду будь-яких клопотань.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що дочірнє підприємство «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» не виконало норми діючого законодавства України, стосовно того, щоб створити робочі місця, у необхідній кількості, для працевлаштування інвалідів.
У зв'язку з чим були нараховані адміністративно - господарські санкції за 1 нестворене робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів. Відповідач повинен був сплатити адміністративно - господарські санкції до 15 квітня 2012 року на користь Державного бюджету у розмірі 23333,33 грн.
Факт того, що у відповідача у 2011 році не був працевлаштований один інвалід підтверджується звітом форми № 10-ПІ (а.с.6).
У довідці Краснодонського міськрайцентру зайнятості від 14.05.2012 року № 6/3-702 зазначено, що відповідач не звітував до центру зайнятості протягом 2011 року з приводу наявності вакансій призначених для працевлаштування інвалідів (а.с.11-13).
За порушення строків сплати адміністративно - господарських санкцій підприємству була нарахована пеня, розмір якої станом на 28.09.2012 рік дорівнює 765,88 грн. (а.с.5)
За змістом статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з частиною 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 181 цього Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Разом з тим, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування", а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що відповідачем до центру зайнятості за 2011 рік не подавалися звіти про наявність вакансій для інвалідів, відповідачем не вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів (зокрема, не подавалися заявки до інших органів соціального захисту населення, не надавалися оголошення в ЗМІ про наявність вакансій для інвалідів, та ін.), з матеріалів справи не вбачається про належне виконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні.
Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма № 10 - ПІ), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2011 році складала 18 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 0, кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0, фонд оплати праці штатних працівників - 420, середньорічна заробітна плата штатного працівника - 1944,00 (а.с.6).
Таким чином, відповідач повинен був сплатити штрафні санкції у встановленому законом розмірі, який у даному випадку становить 24099,21 грн., у т.р. сума адміністративно - господарських санкцій - 23333,33 грн., пеня за порушення строків сплати - 765,88 грн., згідно наданому позивачем розрахунку (а.с.5).
На підставі викладеного суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р.№875-Х11, суд, -
Адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» (код ЄДРПОУ 30691234) на користь Державного бюджету в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції у розмірі 23333,33 грн. (двадцять три тисячі триста тридцять три гривні тридцять три копійки).
Стягнути з Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства Трест «Краснодоншахтобуд» (код ЄДРПОУ 30691234) на користь Державного бюджету в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 765,88 грн. (сімсот шістдесят п'ять гривень вісімдесят вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяТ.І. Ковальова