ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.12 Справа № 5015/2159/12
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Якімець Г.Г.,
суддів: Зварич О.В.,
Хабіб М.І.,
при секретарі Олійник І.О.,
за участю представників:
від позивача -Кузів О.М.
від відповідача -ОСОБА_3
розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи -підприємця ОСОБА_3, б/н від 14.08.2012 року
на рішення господарського суду Львівської області від 02.08.2012 року (підписане 06.08.2012 року), суддя Мороз Н.В.
у справі № 5015/2159/12
за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача фізичної особи -підприємця ОСОБА_3, с. Сокільники Львівська область
про демонтаж тимчасової споруди
в с т а н о в и в :
рішенням господарського суду Львівської області від 02.08.2012 року по справі №5015/2159/12 задоволено позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, зобов'язано фізичну особу -підприємця ОСОБА_3 здійснити демонтаж належної йому тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1
Суд у рішенні посилаючись на положення ст.11 ЦК України, ст.ст.24, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування», ухвалу Львівської міської ради від 27.12.2007 №1470 "Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядок надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова" (в редакції згідно з ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2009 №2685), Правила благоустрою м.Львова, затверджені ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376, відсутність правовстановлюючих дозвільних документів на встановлення МАФу, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, фізична особа -підприємець ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 02.08.2012 року по справі №5015/2159/12, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Зокрема, скаржник (відповідач) звертає увагу суду на те, що він, враховуючи п.8 договору оренди земельної ділянки від 08.06.2010 року, звертався до орендодавця про продовження дії договору, що підтверджується реєстраційною картою центру обслуговування мешканців Львівської міської ради від 09.02.2012 року, а відтак, на думку скаржника, договір оренди не припинився і є пролонгованим. Поряд з цим, відповідач вказував на неотримання розпорядження Сихівської районної адміністрації №206 від 08.05.2012 року «Про демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1».
Відповідач (скаржник) в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив задоволити в повному обсязі.
Представник позивача проти вимог апелянта заперечила, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу, зокрема, зазначала, що дозвіл на встановлення МАФу по АДРЕСА_1 у м.Львові, виданий відповідачу закінчився і не був продовжений в установленому порядку. Одночасно вказувала, що розпорядження Сихівської районної адміністрації №206 від 08.05.2012 року «Про демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1»направлене відповідачу 13.05.2012 року та отримане останнім -17.05.2012 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (долучене до відзиву) та звертала увагу суду на відсутність чинного договору оренди земельної ділянки, укладеного Львівською міською радою із відповідачем.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Відповідно до частин 1, 3, 4 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Нормами ч.1 ст.13 ЦК України визначено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Судом встановлено, що 08.06.2010 року між Львівською міською радою (в тексті договору -орендодавець) та ПП ОСОБА_3 (в тексті договору -орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець, на підставі ухвали Львівської міської ради №899 від 07.06.2007 року «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м.Львові»та ухвали Львівської міської ради №2311 від 18.12.2008 року «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста», надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м.Львові на вул.Стрийська,109 для обслуговування малої архітектурної форми. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер 4610136800:08:005:0011, загальною площею 0,0025 га (п.п 1,2 договору)
Відповідно до п.8 договору оренди, договір укладено на 2 роки. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
28.07.2010 року Департаментом економічної політики приватному підприємцю ОСОБА_3 надано дозвіл №5-7260 на розміщення об'єкта торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у стаціонарних малих архітектурних формах, із терміном дії до 03.12.2011 року.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 27.12.2007 № 1470 "Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядок надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова" (в редакції згідно з ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2009 №2685), демонтажу підлягають: малі архітектурні форми, для яких закінчився договір оренди землі і суб'єкту господарювання відмовлено у його продовженні, самовільно встановлені малі архітектурні форми, малі архітектурні форми, зовнішній вигляд яких не відповідає затвердженому проекту прив'язки та суб'єкту господарювання мотивовано відмовлено у погодженні існуючого вигляду малої архітектурної форми.
Згідно із п.1.10 Правил благоустрою м.Львова, які затверджені ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 самочинне встановлення ( малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Частинами 1, 3 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. №219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.
Сихівська районна адміністрація, подаючи позов посилається на те, що ПП ОСОБА_3 самовільно встановлено малу архітектурну форму на АДРЕСА_1
На адресу ПП ОСОБА_3 Сихівською районною адміністрацією направлено попередження від 09.04.2012 №34-вих-459 про необхідність демонтажу малої архітектурної форми, проте, демонтаж у добровільному порядку відповідачем не здійснено, що підтверджується актом комісійного обстеження від 25.04.2012 року.
Відповідно до п.8 ухвали Львівської міської ради від 15.12.2011 №1012 районним адміністраціям надано право на звернення до суду з позовом про примусовий демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм). Відтак, Сихівська районна адміністрація просить суд зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 здійснити демонтаж належної йому тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1
Слід зазначити, що відповідачем не подано суду правовстановлюючих дозвільних документів на встановлення малої архітектурної форми на АДРЕСА_1, а також не вказується про наявність таких.
08.05.2012 року Сихівською районною адміністрацією прийнято розпорядження №206 «Про демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1. Однак, вказане розпорядження відповідачем не виконано, що підтверджується актом комісійного обстеження від 16.05.2012 року.
З огляду на наведене, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову про зобов'язання ПП ОСОБА_3 здійснити демонтаж належної йому тимчасової споруди (малої архітектурної форми) на АДРЕСА_1
За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи наведене, доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.
Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст.ст.101,103,105 ГПК України, суд,
постановив:
Рішення господарського суду Львівської області від 02.08.2012 року по справі №5015/2159/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя: Якімець Г.Г.
Судді: Зварич О.В.
Хабіб М.І.