КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-15628/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"04" вересня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -суддя: Собківа Я.М.,
суддів: Бистрик Г.М., Борисюк Л.П.,
при секретарі: Варченко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (правонаступником є Міністерство екології та природних ресурсів України), третя особа: Державна геологічна служба України (правонаступником є Державна служба геології та надр України) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2010 року позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (правонаступником є Міністерство екології та природних ресурсів України) , третя особа: Державна геологічна служба України (правонаступником є Державна служба геології та надр України), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні йому дозволу на користування надрами з метою здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства, без проведення аукціону, на строк дії дозволу на спеціальне водокористування та зобов'язати відповідача надати зазначений дозвіл.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2011 року в задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка відмовлено.
Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.
Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції представником позивача - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка було подано клопотання, в якому останній просив допустити процесуальне правонаступництво та провести заміну неналежного відповідача по справі з Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на належного Міністерство екології та природних ресурсів України та замінити третю особу Державну геологічну службу України на Державну службу геології та надр України.
У зв'язку з цим, колегія суддів вважає за необхідне провести заміну неналежного відповідача - Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на Міністерство екології та природних ресурсів України, а також третю особу - Державну геологічну службу України на Державну службу геології та надр України.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (далі по тексту -СТОВ ім. Шевченка), є юридичною особою, зареєстрованою Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 13 грудня 1999 року (ідентифікаційний код юридичної особи -03793419).
Основними видами господарської діяльності позивача є вирощування зернових та технічних культур, овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників, перероблення та консервування овочів та фруктів, надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ серії АА №113162 від 07.06.2010 р.
Як вбачається з довідки з ЄДРПОУ серії АА №110812 від 26.05.2009 р., до складу СТОВ ім. Шевченка входить відокремлений підрозділ - Черкаська філія СТОВ ім. Шевченка, без права юридичної особи, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9.
Позивач має на праві приватної власності водозабір питної води, що складається з трьох експлуатаційних свердловин №3/68-Н-30 м., №5/69-Н-31 м. та №8/72-Н-30 м., які розташовані на території Черкаської філії СТОВ ім. Шевченка за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9, для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства.
З метою геологічного вивчення та видобування підземних вод, позивач 27 травня 2010 року звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (правонаступником є Міністерство екології та природних ресурсів України) із заявою №192 про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод за наявності дозволу на спеціальне водокористування з власного водозабору питної води, що складається з трьох експлуатаційних свердловин №3/68-Н-30 м, №5/69-Н-31 м та №8/72-Н-30 м, розташованих на території Черкаської філії СТОВ ім. Шевченка за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 13/9, для виробничих та господарсько-побутових потреб підприємства, без проведення аукціону. На виконання вимог чинного законодавства, позивачем було надано пакет необхідних документів згідно переліку, визначеного Порядком надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. №608.
В своєму листі від 10.08.2010р. №27/10-3298 Державна геологічна служба (правонаступником є Державна служба геології та надр України) повернула позивачу надані ним документи на отримання спеціального дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод, для приведення їх у відповідність до вимог чинного законодавства, а сааме: вказала на необхідність подання документів, перелік яких визначений Порядком надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596 та Порядком проведення у 2010 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010р. №662.
Позивач не погоджується з обставинами, що стали підставою для відмови у наданні йому спеціального дозволу на користування надрами, оскільки на його думку перелік необхідних документів ним було подано своєчасно, тобто в період дії Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. №608.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Добування, користування та ліцензування діяльності щодо користування надрами, регулюється Кодексом України Про надра від 27.07.1994 року № 132/94-ВР, зі змінами та доповненнями.
Кодекс України Про надра у ст. 11 визначає, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Рада Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини 1 статті 19 Кодекс України Про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Частиною 6 ст. 16 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524, , Міністерство охорони навколишнього природного середовища (далі -Мінприроди) є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а тому єдиним суб'єктом владних повноважень, уповноваженим законом на надання спеціальних дозволів на користування надрами є Мінприроди.
Відповідно до норм підпункту 14 пункту 4 цього Положення, саме Мінприроди встановлює згідно із законодавством ліміти та квоти на спеціальне використання природних ресурсів та розміщення відходів, нормативи допустимих рівнів шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на стан навколишнього природного середовища, видає дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднювальних речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу, а також контролює їх додержання та приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання.
Згідно п.п. 15 п. 4 зазначеного Положення, Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.
Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085 /2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було проведено реорганізацію Міністерства охорони навколишнього природного середовища та утворено Міністерство екології та природних ресурсів України.
З наявних в справі доказів вбачається, що на момент подання позивачем заяви про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод діяв Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009р. №608, яким було визначено перелік відповідних документів, необхідних для отримання зазначеного дозволу.
Відповідно до підпункту 5 пункту 8 вказаного Порядку, дозвіл на користування надрами надається протягом 30 днів після надходження заяви та відповідних документів на строк дії дозволу на спеціальне водокористування.
Положенням пункту 21 Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами передбачено, що рішення щодо продовження строку дії дозволу, переоформлення та видачі дубліката, зупинення дії, поновлення, анулювання дозволу та надання дозволів без проведення аукціону у випадках, визначених підпунктами 5 і 6 пункту 8 цього Порядку, розглядається міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування, склад якої затверджує Кабінет Міністрів України, а положення про таку групу - Мінприроди.
Вказана норма узгоджується з приписами Поряду надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596.
Підпунктом 15 пункту 8 цього Порядку передбачено, що без проведення аукціону дозвіл надається за рішенням Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2010 року N 662 був затверджений Порядок проведення у 2010 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.
Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку, організатор аукціону готує, зокрема з урахуванням заявок, поданих заявниками, пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, та погоджує їх Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними обласними радами, Київською і Севастопольською міськими радами - стосовно користування ділянками надр, що містять корисні копалини загальнодержавного значення, а також ділянками надр, що надаються для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до пункту 3 Порядку N 662, учасниками аукціону є організатор аукціону, аукціонний комітет, покупці. Організатором аукціону є Мінприроди.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р. №754-р «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування», було утворено міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування та затверджено її персональний склад.
До персонального складу міжвідомчої робочої групи входили посадові особи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (правонаступником є Міністерство екології та природних ресурсів України) та Державної геологічної служби (правонаступником є Державна служба геології та надр України), які були звільнені в березні та квітні 2010 року у зв'язку з Урядовими змінами.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.08.2010р. №319 було затверджено Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування.
Відповідно до пункту 1 вказаного Положення, Міжвідомча робоча група з питань надрокористування є постійно діючим органом при Мінприроди.
При дослідженні матеріалів справи колегією суддів було встановлено, що в період із березня по квітень 2010 року було звільнено 7 працівників, які являлися членами Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування.
Відповідно до пункту 6 Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань надрокористування, основною формою роботи Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування є засідання. Засідання Міжвідомчої робочої групи є правомочними, якщо на ньому присутні більше половини її членів.
Під час розгляду справи в судовому засіданні суду першої інстанції представниками третьої особи та відповідача були надані пояснення, що в червні та липні 2010 року в Мінприроди була відсутня можливість скликати засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування у звязку з тим, що більшість членів групи не обіймали посади зазначені в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р. Останнє засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування на підставі Порядку надання 2009 проводилось 10 березня 2010 року. З моменту подачі позивачем заяви про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод та до набрання чинності Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596 засідання Міжвідомчої робочої групи не проводилось, оскільки більшість членів групи не обіймали посади зазначені в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 01.07.2009р.. У зв'язку з цим, останнє засідання комісії на підставі Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами проводилось лише 10.03.2010р.
Отже, незважаючи на те, що в 2010 році було продовжено термін дії відповідної постанови, що була прийнята у 2009 році та регулювала правовідносини з надання надр у користування, пункт 5 цієї постанови втратив чинність на підставі Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596.
Відповідно до статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таки чином, хоча відповідачем і були порушені строки розгляду заяви позивача про надання дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод, його рішення, що було викладено в листі від 10.08.2010р. №27/10-3298 про повернення відповідних документів на отримання спеціального дозволу на здійснення геологічного вивчення та видобування підземних вод колегії суддів знаходить обґрунтованим, оскільки саме на той момент діяв Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010р. №596.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Борисюк Л.П.