Постанова № 26395559, 21.06.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2012
Номер справи
9101/39007/2011
Номер документу
26395559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" червня 2012 р. справа № 2а-9517/10/0470

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.

при секретарі судового засідання: Сколишеві О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Дніпропетрвоського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

на постанову : Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2011 р. у справі № 2а-9517/10/0470

за позовом: Дніпропетрвоського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп"

про: стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009році.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2011р. у задоволенні адміністративного позову -відмовлено повністю.

Рішення суду обґрунтовано тим, що протягом восьми місяців на підприємстві було працевлаштовано необхідну кількість інвалідів, а у квітні та травні такого обов'язку не існувало, виходячи з норм ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"( далі Закон №875-ХІІ. )

Отже, суд зазначив, що відсутні правові підстави для застосування до відповідача економічних санкцій відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач звернувся із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов.

У апеляційній скарзі апелянт вказує, що рішення суду не відповідає нормам матеріального права, оскільки наявні у справі докази свідчать, що норматив створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбачений ст. 19 Закону №875-ХІІ, відповідачем не виконано.

Відповідно до ст. 20 Закону №875-ХІІ підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Апелянт також зазначив, що підприємство не вживало всіх можливих заходів щодо уникнення правопорушення, що підтверджується наступним.

Частиною 6 статті 19 Закону передбачено, що «… до виконання підприємствами нормативу робочих місць, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських обєднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.

Однак, відповідачем зазначені заходи вжито не було, та відповідно, норматив не виконано.

Таким чином, допущено невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідач надав до суду апеляційної інстанції заперечення на апеляційну скаргу, в яких зазначив наступне.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що головною передумовою для створення робочого місця для працевлаштування інваліда є звернення про працевлаштування або пропозиція про працевлаштування інваліда відповідної нозології, оскільки без таких звернення чи пропозиції неможливо встановити, якої саме категорії буде працевлаштовуватись інвалід, що становить неможливим створення відповідного робочого місця.

Суд належним чином оцінив здійснену відповідачем низку заходів, спрямовану на працевлаштування інвалідів, а саме те, що в Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" були створені відповідні робочі місця та умови для інвалідів, підприємство спрямувало всі можливі зусилля для їх відповідного заповнення громадянами, яким встановлено групу інвалідності, чим підтверджувало дотримання законодавства про соціальний захист осіб з обмеженими фізичними можливостями в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в запереченнях на апеляційну скаргу, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариств0 з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" відноситься до підприємств, яким відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" подало Дніпропетровському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт за 2009 рік форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів». Як вбачається із названого звіту, середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача в 2009 році становила 68 осіб, річний норматив працевлаштування інвалідів склав показник З. Середньооблікова кількість інвалідів, працевлаштованих відповідачем, склала показник 2, що підтверджується даними звіту підприємства за формою № 10-ПІ за 2009 рік.

Відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів за 2009 рік сума заборгованості складає 4186,20 грн., з них: сума адміністративно-господарських санкцій складає 4061,76 грн., сума пені складає 124, 44 грн.

Пояснення сторін та матеріали справи свідчать, що відповідачем по даній адміністративній справі у добровільному порядку суму адміністративно-господарських санкцій та пені не сплачено.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі, врегульовано Господарським Кодексом України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р.

Відповідно до ст. 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно названого звіту норматив працевлаштування інвалідів відповідачем не виконано. Відомості, зазначені у звіті, сторонами не спростовуються.

Таким чином, матеріали справи підтверджують факт невиконання відповідачем вимог законодавства щодо працевлаштування інвалідів, тобто вчинення правопорушення у сфері господарської діяльності та обґрунтованість розрахунку адміністративно-господарських санкцій, здійсненого позивачем.

Згідно ст. 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Оскільки сплату адміністративно-господарських санкцій відповідач не здійснив, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вимоги про їх стягнення є законними та обґрунтованими.

Висновки суду першої інстанції стосовно того, що відсутність порушень щодо виконання нормативу протягом десяти місяців слід розглядати як відсутність правопорушення взагалі, не базуються на законі, а отже, не можуть бути підставою доля відмови у задоволенні позову.

Слід також зазначити, що відповідно до ч.3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, як використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, працевлаштування інвалідів , звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедуру подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою № З-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420 за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2009р. Товариство з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" звіти за формою №3-ПН, що затверджена наказом Мінпраці України від 19.12.2005 року № 420, до Бабушкінсього районного центру зайнятості щомісячно - не подавало.

Таким чином, вимоги ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем також не виконані, що є доказом наявності вини підприємства у невиконанні нормативу .

Отже, позов підлягає задоволенню в частині вимог про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій у сумі 4 061,76 грн.

Щодо стягнення пені суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону №875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки. Отже облікова ставка Національного банку України, з якої розраховується пеня, може бути визначена тільки на момент сплати (перерахування) підприємством коштів, в чому числі за рішенням суду.

Оскільки на момент подання позову сплата адміністративно-господарських санкцій підприємством здійснена не була, розрахунок пені, заявлений до стягнення, є необґрунтованим, а вимога щодо стягнення суми 124,44 грн. є такою, що не відповідає нормам ч. 4 ст. 20 Закону №875-ХІІ, у зв'язку з чим не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції вважає необхідним апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити частково, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2011р. скасувати як таку, що не відповідає нормам матеріального права. Позов задовольнити частково. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп" на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 4061,76 грн. адміністративно господарських санкцій. У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

Постановив:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2011р. скасувати.

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ Метал Груп", м. Дніпропетровськ вул. Набережна Леніна, 27 кв.30 , ЄДРПОУ 36441934 на користь Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, м.Дніпропетровськ , вул. Чкалова , 11 - 4061,76 грн. адміністративно -господарських санкцій.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак