ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1666/12
Чернівецький окружний адміністративний суд складі:
головуючого - судді Дембіцького П.Д.,
при секретарі судового засідання - Граматович М.І.
за участю представників :
позивача - Баракової Г.М.;
відповідача -Паскаря А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Суворова до Управління Пенсійного Фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області, про оскарження рішення Управління Пенсійного Фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області від 22.03.2012 року.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України, суд, -
СУТЬ СПОРУ:
До суду надійшов адміністративний позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Суворова до Управління Пенсійного Фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області, про оскарження рішення Управління Пенсійного Фонду України у Новоселицькому районі Чернівецької області від 22.03.2012 року № 1423/03.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що 22.03.2012 року управлінням Пенсійного фонду у Новоселицькому районі Чернівецької області до СВК ім.Суворова винесено рішення, яким відповідачу нараховано 31182,24 грн. витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, які підлягали відшкодуванню в березні 2012 року.
Позивач не погоджується з винесеним рішенням оскільки у 2012 році, СВК ім.Суворова не надано статус платника фіксованого сільськогосподарського податку, що звільняє від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи з січня 2012 року позивач не зареєстрований в Пенсійному фонді України як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та надав додаткове пояснення в якому зазначив, що з 2008 року СВК ім. Суворова не веде ніякої господарської діяльності та немає працівників, найману працю яких використовує, а отже не повинно відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Суворова (60363, Чернівецька обл., Новоселицький р-н., с. Подвірне, ідт. номер 03801982), згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України зареєстровано Новоселицькою районною державною адміністрацією 01.11.2007 року за № 10331200000000526.
16.10.2007 року Новоселицькою районною Державною адміністрацією відповідно до статуту зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені Суворова».
22.03.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі Чернівецької області за № 1423/03 на адресу СВК імені Суворова направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 31182,24 грн., що підлягає відшкодуванню у березні 2012 року, та зпаропоновано вжити заходів щодо сплати зазначеної в розрахунках суми в повному обсязі. Крім того, звернуто увагу на необхідність забезпечення відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в подальшому до 25-го числа щомісячно (а.с.14-15).
05.04.2012 року не погодившись із винесеним рішенням СВК ім. Суворова за № 413 від 05.04.2012 року направило скаргу на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з вимогою скасувати рішення № 1423/03 від 22.03.2012 року про відшкодування витрат на доставку та виплату пенсій призначених на пільгових умовах.
28.04.2012 року Головним управлінням пенсійного фонду в Чернівецькій області на адресу СВК ім. Суворова за № 4146/09 направлено відповідь на скаргу в якій позивачеві повідомлено, що оскільки він не є платником фіксованого сільськогосподарського податку, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в
сумі 31182,24 грн., підлягають відшкодуванню управлінню Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі в повному обсязі (а. с. 16-18).
10.05.2012 року за № 531 СВК ім. Суворова направило скаргу на адресу голови Правління Пенсійного Фонду України з вимогою скасувати рішення Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі від 22.03.2012 року як безпідставне ( а.с.20-21).
31.05.2012 року за № 12550/09-10 на адресу СВК ім. Суворова направлено відповідь в якій вказано, що твердження щодо припинення СВК ім. Суворова не підтверджено документально, та не ліквідовано.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини,суд встановив наступне.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Суворова перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новоселицькому районі і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Для визначення права на пенсію на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України приймають уточнюючі довідки підприємств або організацій згідно з постановою Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 " Про затвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". У цих довідках повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.
При дотримані зазначених норм чинного законодавства органами Пенсійного фонду вирішується питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах.
Таку довідку відповідачем було подано на пільгову пенсію колишнім працівникам ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_14, ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_8 - ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_9 - ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_16 - ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_11 - ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_12 - ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_13 - ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_14 - ІНФОРМАЦІЯ_12, ОСОБА_15 - ІНФОРМАЦІЯ_13 по пункту "б"-3 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Оскільки громадяни, які представлені відповідачем на пільгову пенсію набули необхідного пільгового стажу в сільськогосподарському виробничому кооперативі ім. Суворова, то відшкодувати ці витрати в повному обсязі повинен позивач.
Зокрема статтею 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: - суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" -"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" розмір ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону-100% від об'єкта оподаткування.
Суд звертає увагу на те, що в абзаці п'ятому підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону" внесено зміни Законом України від 31.05.2005 №2613-ІУ "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого сільськогосподарського податку". А саме, абзац п'ятий підпункту 1 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стосується тільки платників фіксованого сільськогосподарського податку.
Оскільки СВК ім. Суворова здійснює свою діяльність за загальною системою оподаткування та відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пункту "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач зобов'язаний погасити заборгованість.
Відповідно до ч. 5 ст. 59 Господарського кодексу України: у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 108 Цивільного кодексу України: у разі, перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до п. 6.2. р.6 Постанови правління Пенсійного фонду України від 12.12.2003 року „Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.3. р.6 Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р.
у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Відповідно до п. 6.9. р.6 Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Твердження позивача щодо припинення СВК ім. Суворова припинив свою господарську діяльність письмовими доказами у матеріалах справи не підтверджується. Також судом встановлено, що СВК ім. Суворова не ліквідовано, та подає щомісячні звіти до територіального управління Пенсійного фонду.
За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,71,76,79,86,94,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Порядок та строки набрання судовим рішенням законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Порядок та строки оскарження постанови передбачені ст.ст. 185-186 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись та отримати її копію після 08 жовтня 2012 року в приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду.
Суддя П.Д. Дембіцький