ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 вересня 2012 року 16:01 № 2а-9675/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді - Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., за участю представника позивача -ОСОБА_1, представника відповідача -Бондар Т.А., представника третьої особи -Дроботенко Ю.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Державного реєстратора Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Алексеєнко Тетяни Олексіївни Товариство з обмеженою відповідальністю «Ю.С.А.» про зобов'язання вчинити дії,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_4 з позовом до Державного реєстратора Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Алексеєнко Тетяни Олексіївни в якому просить суд скасувати записи від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та 11 листопада 2011 року №10731050012001082, якими були зареєстровані зміни до установчих документів ТОВ "Ю.С.А." (код ЄДРПОУ 25392923). Разом з цим, позивач просив витрати по сплаті судових витрат покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем незаконно зроблено запис до державного реєстру від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та запис від 11 листопада 2011 року №10731050012001082 якими були зареєстровані зміни до установчих документів ТОВ «Ю.С.А.»і як наслідок позивач перестав бути учасником товариства та власником 9% статутного капіталу вищевказаного товариства.
З огляду на вищевказане, позивач просить скасувати запис вищевказані записи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 лютого 2012 року №2а-1041/12/2670 було відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2012 року №2а-1041/12/2670 вищевказану ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва скасовано.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-9675/12/2670 та призначено попереднє судове засідання. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 серпня 2012 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 серпня 2012 року задоволено клопотання прдставника позивача та залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних имог на предмет спору Товариство з обмеженою ідповідальністю "Ю.С.А." (далі по тексту - ТОВ "Ю.С.А." або товариство).
В судове засідання 11 вересня 2012 року з'явилися представник позивача, представник відповідача та предтавник третьої особи. Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити в повному обсязі та скасувати запис до державного реєстру від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та запис від 11 жовтня 2011 року №10731050012001082, з підстав, викладених у позовній заяві. Представник відповідача проти позову заперечувала та просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що у відповідача були достатні підстави для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Представник третьої особи також заперечував проти задоволення позову та просив суд відмовити в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, у судовому засіданні 11 вересня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи по суті спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
В С Т А Н О В И В:
Державним реєстратором Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Алексеєнко Тетяною Олексіївною на підставі документів, поданих представником ТОВ «Ю.С.А.»для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи»зроблено запис 12 від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та запис 13 від 11 жовтня 2011 року №10731050012001082.
За твердженням представника позивача, ОСОБА_4 28 грудня 2011 року дізналася з витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що вона вже не є учасником ТОВ "Ю.С.А." і як наслідок, вже не володіє 9% статутного фонду товариства. При цьому, представник позивача наголосив на тому, що позивач в добровільному порядку не виходив зі складу вищевказаного товариства, та їй невідомо про існування будь-якого рішення уповноваженого органу про примусове виключення зі складу ТОВ «Ю.С.А.».
Спірні відносини, які виникли у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" (далі по тексту - Закон №755-ІV, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідосин).
Так, ч. 1 ст. 1 Закону №755-ІV визначено, що Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Частинами 1-3 ст.4 Закону №755-ІV передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону №755-ІV державний реєстратор проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.
Згідно з ч.1 ст. 17 Закону №755-ІV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.19 Закону №755-ІV якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
Положення ст. 29 Закону №755-ІV визначають порядок державної реєстрація змін до установчих документів юридичної особи.
Так, ч.1 ст.29 Закону №755-ІV встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.3 ст. 29 Закону №755-ІV у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
- рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
- заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);
-заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
- рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Частиною 7 ст.29 Закону №755-ІV встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Разом з тим, виходячи зі змісту ст.30 Закону №755-ІV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених ч. 1 ст. 27 цього Закону, яка визначає виключний перелік підстав для відмови в проведенні державної реєстрації юридичної особи
Відповідно до ч. 4 ст. 53 Закону №755-ІV особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії реєстраційної справи ТОВ «Ю.С.А.», представником товариства Вдовіною Ю.М. 27 вересня 2011 року та 11 жовтня 2011 року було подано Державному реєстратору Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації для проведення реєстраційної дії перелік документів, передбачених ст.29 Закону №755-ІV, що підтверджують наявні в матеріалах реєстраційної справи описи документів, що надаються юридичною особою державному реєстратоу для проведення реєстрційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи". На підставі поданих документів Державним реєстратором Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис 12 від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та запис 13 від 11 жовтня 2011 року №10731050012001082.
Як вбачається з матеріалів справи, серед документів поданих державному реєстратору наявне в тому числі, і передбачене ч.3 ст. 29 Закону №755-ІV рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, а саме, протокол №19 загальних зборів учасників ТОВ "Ю.С.А." від 19 вересня 2012 року. В контексті з нормою, встановленою ч.3 ст.29 Закону №755-ІV слід зазначити, що відповідно до ст.64 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачена можливість виключення учасника товариства з обмеженою відповідальністю на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
Таким чином, виходячи з матеріалів даної справи, суд вважає, що відповідач, який на підставі поданих представником ТОВ "Ю.С.А." пакету документів, передбаченого ст.29 Закону №755-ІV, здійснив реєстраційні дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" ТОВ "Ю.С.А.", пов'язані зі зміною складу засновників юридичної особи, та вніс запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27 вересня 2011 року № 10731050011001082 та запис від 11 жовтня 2011 року №10731050012001082, діяв в порядку та в межах визначених Законом №755-ІV.
При цьому, суд критично ставиться до твердження представника позивача про незаконне, на його думку, виключення позивача зі складу ТОВ «Ю.С.А.», оскільки питання щодо правомірності виключення позивача зі складу учасників товариства не є предметом розгляду даної справи. Предметом розгляду даної справи є правомірність вчинення державним реєстратором реєстраційних дій щодо реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які він вчиняє відповідно до Закону №755-ІV на підставі документів, вичерпний перелік яких міститься у ст. 29 Закону №755-ІV. При цьому, відповідальність за зміст вищевказаних документів несе особа винна у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей.
Отже, усе вищенаведене спростовує твердження позивача про порушення відповідачем приписів ст.29 Закону №755-ІV та протиправність його дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 27 вересня 2011 року та 10 жовтня 2011 року записів про проведення держаної реєстрації змін до установчих докумнтів ТОВ "Ю.С.А.".
Інші, наведені представником позивача доводи в контексті із заявленими ним позовними вимогами, суд також вважає необгрунтованими та такими, що не спростовують вищезазначене.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій, а саме, що вони були вчинені на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що визначені Законом №755-ІV, з огляду на що, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо клопотання третьої особи, викладеного в поясненнях по суті спору від 10.09.2012 року №533 про постановлення окремої ухвали у відношенні представника позивача, то слід зазначити, що дані повноваження є правом, а не обов'язок суду, відтак суд дійшов висновку про відсутність необхідності задоволення даного клопотання.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок