Постанова № 26367106, 13.09.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
2а-1870/4754/12
Номер документу
26367106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/4754/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,

представника позивача - Садикова В.В.,

представника відповідача - Сошенка Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах, головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, публічне акціонерне товариство виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі по тексту - відповідач 1), головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (далі по тексту - відповідач 2) в якій з урахуванням уточнень до позовної заяви просить суд визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Сумах, яка полягає у невиконанні податковим органом обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України; зобов'язати головне управління державної казначейської служби України у Сумській області здійснити повернення з Державного бюджету України на користь позивача надмірну сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 47301,48 грн., у спосіб - в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб.

Свої вимоги мотивує тим, що товариство звернулося до податкової інспекції із заявою про перерахування частини надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємст в сумі 47301,48 грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання по сплаті податку на доходи фізичних осіб. На вказану заяву, ДПІ у м. Сумах, листом повідомило, що повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сплату податку на доходи фізичних осіб буде розглянуто після здачі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року, оскільки за статутними документами метою діяльності підприємства є отримання прибутку. На думку позивача, вказані дії податкової інспекції є протиправними та не відповідають вимогам Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні заперечував проти позову, свою позицію обґрунтовував тим, що на виконання наказу державної податкової служби України у Сумській області від 14.06.2012року №252, враховуючи напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету за 2012 рік, податкова інспекція здійснює повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань за податками після попереднього повідомлення департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності.

Відповідач 2, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що органи державної казначейської служби не здійснюють ведення обліку та контролю по сплаті податків, а також ведення особових рахунків в розрізі платників податків (а.с. 44).

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача 1, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що публічне акціонерне товариство ВЕК "Сумигазмаш" зареєстровано як юридична особа, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 437615 (а.с. 26) та копією виписки з Єдиного деражвного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 25).

Судом встановлено, що позивачем надмірно сплачено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 198000,00 грн., що підтверджується актом звірки № 8389/10/20-247 від 26.04.2012 року (а.с. 9) та платіжними дорученнями (а.с. 52-61).

У зв'язку із надмірною сплатою грошових зобов'язань з податку на прибуток, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" звернулося до ДПІ у м. Сумах із заявою від 08.05.2012 року № 46/07-06-72 про перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 47301,48 грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб (а.с. 8).

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у м.Сумах, розглянувши лист ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" щодо заліку надміру сплачених грошових зобов'язань повідомила листом № 18190/10/20-247 від 29.05.2012 (а.с. 18), що повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сплату податку на доходи фізичних осіб буде розглянуто після здачі підприємством податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року, оскільки за статутними документами метою діяльності підприємства є отримання прибутку.

Суд не погоджується з вказаним висновком податкового органу, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'зані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Стаття 43 Податкового кодексу України (далі по тексту - Кодекс) визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Так, відповідно до статті 43 Кодексу, Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Міністерством фінансів України, Державним казначейством України від 21.12.2010року №974/1597/499 (далі - Порядок) встановлено, що орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання положень статті 43 Податкового кодексу України, 08.05.2012 року ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" подало до податкової інспекції заяву про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання шляхом перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 47301,48 грн. в рахунок часткового погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб (а.с. 8).

Тобто, позивачем виконано обов'язкову умову для здійснення повернення сум грошового зобов'язання із зазначенням напряму перерахування коштів.

В порушення п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, ДПІ у м. Сумах не підготувала у визначений строк, а саме: не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подала його для виконання головному управлінню державної казначейської служби України у Сумській області.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач 1, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності неповернення у визначений законом термін надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання.

Таким чином, необхідно визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Сумах, яка полягає у невиконані обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 94 КАС України, Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З огляду на зазначене, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати, що підтверджуються платіжним дорученням від 01.06.2012 року № 1808 у розмірі 505,20 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах, головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах щодо невиконання обов'язку по підготовці у встановлений законодавством строк висновку про повернення публічному акціонерному товариству виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 47301,48 грн. (сорок сім тисяч триста одна грн. 48 коп.) та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

Зобов'язати повернути публічному акціонерному товариству виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" (пл. Незалежності, 15, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 04542778) з державного бюджету України в особі головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (вул. Воскресенська, 7, м. Суми, 40000) надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 47301,48 грн. (сорок сім тисяч триста одна грн. 48 коп.) шляхом направлення їх на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб.

Стягнути судові витрати у розмірі 505,20 грн. (п'ятсот п'ять грн. 20 коп.) з державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" (пл. Незалежності, 15, м. Суми, 40030, код 04542778, п/р 26008619994743 в обласному відділенні ПАТ "Промінвестбанк" в м. Суми, МФО 300012) шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у м. Сумах (Покровська площа, 2, м. Суми, 40000).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 18 вересня 2012 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек