КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/7513/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,
представника позивача - Шпакова А.О.,
представника відповідача - Шульги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/7513/12 за позовом Приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" до Державної податкової інспекції в місті Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Приватна виробничо-будівельна фірма "Інтербудсервіс" (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції в місті Сумах (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.06.2012 № 0004201502/23870.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в акті перевірки від 06.06.2012, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22.06.2012, посилається на розділ XIII Податкового Кодексу України, де ст. п.п. 288.5.1. пункту 288.5 ст. 288 визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку. При цьому позивач вважає, що відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Так, 01.03.2006 між Сумською міською радою та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно розділу 3 якого орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 4,0 % від нормативної грошової оцінки землі та 16.08.2006 між Сумською міською радою та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно розділу 3 якого орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 2,0 % від нормативної грошової оцінки землі, термін дії договору до 22.02.2016 року. Поряд з цим, ні Податковий Кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря автоматично перераховувати орендну плату в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Враховуючи викладене, позивач просить визнати оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні подав заперечення, відповідно до якого просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що згідно статті 206 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 № 2768 використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. При цьому, згідно частини 2 вказаної статті плата за землю справляється відповідно до закону, а з 01 січня 2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755 і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства. Отже, справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового Кодексу з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII "Плата за землю".
Оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін, а у зв'язку зі зміною розміру орендної плати відповідно до Закону, то необхідність сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у новому розмірі виникла у Приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" незалежно від змін до договору оренди за ініціативою сторін такого договору. Таким чином, з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Враховуючи вищевикладене відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах відповідає чинному законодавству України.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 01.03.2006 між Сумською міською радою (далі - Орендодавець) та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 12-17), посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3, та зареєстрований у Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» 20 квітня 2006 року за №040061200943 (надалі - Договір 1). Предметом укладеного договору є земельна ділянка площею 11/100 частини від 0,0540, що становить 59 кв.м., яка знаходиться за адресою м. Суми, вул. Соборна, 29/Д, та відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови. Згідно розділу З Договору орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 4,0 % від нормативної грошової оцінки землі, термін дії договору до 21.12.2015 року (п.2.2. Договору 1).
16.08.2006 між Сумською міською радою (далі - Орендодавець) та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 18-23), посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3, та зареєстрований у Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» 20 листопада 2006 року за №040061201230 (надалі - Договір 2). Предметом укладеного договору є земельна ділянка площею 0,0646 га, яка знаходиться за адресою м. Суми, вул. Соборна, 29/1, та відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови. Згідно розділу 3 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 2,0 % від нормативної грошової оцінки землі, термін дії договору до 22.02.2016 року (п.2.2. Договору 2).
18.05.2012 Державною податковою інспекцією в м. Сумах проведено невиїзну документальну перевірку приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" з питання дотримання вимог податкового законодавства, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період червень - грудень 2011 року.
06.06.2012 року за результатами проведеної перевірки було складено акт № 1275/152/21123126 (а.с. 6-8), в якому було встановлено порушення позивачем п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, внаслідок чого знижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на червень-грудень 2011 року на суму 4838,34 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки від 06.06.2012 ДПІ в м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.06.2012 № 0004201502/23870 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 6912,91 грн., в тому числі за основним платежем 4838,34 грн., за штрафними санкціями - 2074,57 грн.
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 288.1 та п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачується орендна плата за земельні ділянки за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 29д та м. Суми, вул. Соборна, буд. 29/1, у відповідності до умов договорів оренди цих ділянок від 01.03.2006 та 16.08.2006, укладених між позивачем та Сумською міською радою.
Відповідно до вимог пп. 285.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: …для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Тому, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, то з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати орендну плату в сумі не меншій ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За таких обставин, відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004201502/23870 від 22.06.2012.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, є безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, Приватна виробничо-будівельна фірма "Інтербудсервіс" повинна була самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
Таким чином, суд вважає, що податковий орган діяв у відповідності до вимог діючого законодавства, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам законодавства, відтак позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватної виробничо-будівельної фірми "Інтербудсервіс" до Державної податкової інспекції в місті Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004201502/23870 від 22.06.2012 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Постанову складено у повному обсязі та підписано 8 жовтня 2012 року.