Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7359/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Колесніковій Я.А.,
за участю представників
позивача: Басовської С.Ю. (довіреність № 18/10/10-013 від 28.03.2012),
відповідача: Птіциної В.В. (довіреність № 03/5-564 від 30.12.2011),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
24 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля», у якому позивач просив стягнути кошти відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 1929574,57 грн. на користь Державного бюджету України.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ДП «Луганськвугілля» зареєстровано Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 09.04.2003 за № 25370169Ю0043256, до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 09.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32473323, про що видана довідка № 32910.
Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби 06.06.2003, про що видана довідка № 58/29-011.
Станом на 31.08.2012 за ДП «Луганськвугілля» обліковується податковий борг по податку на додану вартість у загальній сумі 1929574,57 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 13/24.
Так, 30.03.2006 між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля» укладено договір № 13/24 про реструктуризацію податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн., що обліковувався за даними карток особових рахунків станом на 01.01.2005. Згідно умов договору СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську реструктурезує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Луганськвугілля» розстрочки сплати податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн. терміном на 10 років з дня укладення договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. Графік погашення розстрочених сум податкового боргу наведено у додатку № 1 до договору.
Згідно додатку № 1 до договору від 30.03.2006 № 13/24 ДП «Луганськвугілля» зобов'язано щомісячно, починаючи з 30.03.2008 по 30.01.2016, сплачувати суму у розмірі 275653,51 грн., а у серпні 2016 року 275653,55 грн.
ДП «Луганськвугілля» порушує умови договору не сплачуючи розстрочені суми податкового боргу.
Станом на 31.08.2012 сума несплаченого розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість складає 1929574,57 грн. Виникнення податкового боргу відбулося з 30.03.2011 по 30.09.2011.
Вказані суми підтверджуються актом від 31.08.2011 та довідкою СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську від 21.09.2012 № 9830/10/19-042 про підтвердження наявності у картці особового рахунку по податку на додану вартість, нарахованих та несплачених сум податкового боргу ДП «Луганськвугілля» по договору про реструктуризацію податкового боргу.
З метою погашення податкового боргу з податку на додану вартість, у відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на адресу ДП «Луганськвугілля» надіслано: першу податкову вимогу від 30.07.2003 № 1/16, другу податкову вимогу від 05.09.2003 № 2/22.
Враховуючи наявність податкового боргу, рухоме майно і майнові права ДП «Луганськвугілля» передані у податкову заставу, що підтверджено витягом від 05.04.2011 № 30936146 з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 26 вересня 2012 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що надав відзив на адміністративний позов (а.с.42).
Разом з тим, представником відповідача заявлено клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення суду шляхом його розстрочення (а.с.43-44), в обґрунтування якого зазначено, що ДП «Луганськвугілля» є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не вистачає для оплати всіх необхідних видатків, в зв'язку з чим підприємство не має можливості здійснити погашення податкового боргу одним платежем.
На підставі викладеного представник відповідача просив розстрочити виконання рішення про стягнення податкового боргу на загальну суму 1929574,57 грн. строком на 36 місяців з оплатою згідно графіку розстрочення (а.с.45-46).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Луганськвугілля» зареєстровано Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 09.04.2003 за № 25370169Ю0043256, до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 09.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32473323, про що видана довідка № 32910 (а.с.8, 9).
Відповідач взятий на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби 06.06.2003, про що видана довідка № 58/29-011 (а.с.10).
Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво від 24.06.2003 № 16033049 (а.с.18).
Станом на 31.08.2012 за ДП «Луганськвугілля» обліковується податковий борг по податку на додану вартість у загальній сумі 1929574,57 грн., який виник з нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань, згідно договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 13/24, сума якого підтверджена актом від 31.08.2011 та довідкою СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську від 21.09.2012 № 9830/10/19-042 про підтвердження наявності у картці особового рахунку по податку на додану вартість, нарахованих та несплачених сум податкового боргу ДП «Луганськвугілля» по договору про реструктуризацію податкового боргу (а.с.26, 27-28).
Так матеріалами справи підтверджено, що 30.03.2006 між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля» укладено договір № 13/24 про реструктуризацію податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн., що обліковувався за даними карток особових рахунків станом на 01.01.2005. Згідно умов договору СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську реструктурезує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Луганськвугілля» розстрочки сплати податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн. терміном на 10 років з дня укладення договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. Графік погашення розстрочених сум податкового боргу наведено у додатку № 1 до договору (а.с.22-23).
Згідно додатку № 1 до договору від 30.03.2006 № 13/24 ДП «Луганськвугілля» зобов'язано щомісячно, починаючи з 30.03.2008 по 30.01.2016, сплачувати суму у розмірі 275653,51 грн., а у серпні 2016 року 275653,55 грн. (а.с.24-25).
ДП «Луганськвугілля» порушило умови договору, не сплатило розстрочені суми податкового боргу, у зв'язку з чим станом на 31.08.2012 сума несплаченого розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість складає 1929574,57 грн.
Виникнення податкового боргу відбулося з 30.03.2011 по 30.09.2011.
Оскільки відповідач податкові зобов'язання не сплатив, за ним станом на час розгляду адміністративної справи обліковується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1929574,57 грн.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
Податковим органом, у відповідності до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на адресу ДП «Луганськвугілля» надіслано: першу податкову вимогу від 30.01.2003 № 1/16, другу податкову вимогу від 05.09.2003 № 2/22 (а.с.19, 20).
Доказів відкликання податкових вимог сторонами суду не надано.
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи податковий борг ДП «Луганськвугілля» з податку на додану вартість не погашений, відтак судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
На підтвердження наявності обставин, зазначених у клопотанні про встановлення порядку та способу виконання судового рішення, представником відповідача до матеріалів справи приєднано: звіт про фінансові результати за 1 півріччя 2012 року (а.с.49-50), баланс станом на 30.06.2012 (а.с.53-54).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що обставини, наведені відповідачем у заявленому клопотанні, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, що свідчить про неможливість погашення податкового боргу одним платежем.
За таких обставин суд вважає за можливе встановити порядок та спосіб виконання рішення суду шляхом розстрочення ДП «Луганськвугілля» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1929574,57 грн. строком на 36 календарних місяців з жовтня 2012 року по вересень 2015 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по: 10000,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2012 по 20.09.2013 включно; 30000,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2013 по 20.09.2014 включно; 120797,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2014 по 20.08.2015 включно; а 20.09.2015 - 120807,57 грн.
Суд також вважає за необхідне зобов'язати позивача провести у картках особових рахунків ДП «Луганськвугілля» розстрочення податкового боргу у сумі 1929574,57 грн.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 08 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 10 жовтня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти Державного підприємства «Луганськвугілля» (місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1 В, ідентифікаційний код 32473323) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 1929574,57 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири гривні п'ятдесят сім копійок) на користь Державного бюджету України на р/р 31111029700002, відкритий у ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100, одержувач УДКСУ у м. Луганську, ідентифікаційний код 37991503.
Встановити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Луганськвугілля» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1929574,57 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири гривні п'ятдесят сім копійок) строком на 36 календарних місяців з жовтня 2012 року по вересень 2015 року включно, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по: 10000,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2012 по 20.09.2013 включно; 30000,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2013 по 20.09.2014 включно; 120797,00 грн. щомісяця, починаючи з 20.10.2014 по 20.08.2015 включно; а 20.09.2015 - 120807,57 грн.
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби провести у картці особового рахунку по податку на додану вартість Державного підприємства «Луганськвугілля» розстрочення податкового боргу у сумі 1929574,57 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири гривні п'ятдесят сім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 10 жовтня 2012 року.
СуддяК.О. Пляшкова