Постанова № 26366783, 01.10.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
2а-8347/12/1370
Номер документу
26366783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2012 р. № 2а-8347/12/1370

13 год. 48 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Качур Р.П.,

за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.

представника позивача Полійчук С. Г., представників відповідача Верхоляка В. Ф., Гайдука Р. М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -

В С Т А Н О В И В:

27 вересня 2012 року о 15 год. 45 хв. на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшли матеріали подання Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.09.2012 року.

Подання обґрунтоване тим, що рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.09.2012 року прийнято у відповідності до вимог ст. 94 Податкового кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні подання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти подання заперечили, зазначили, що рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.09.2012 року прийнято з порушенням вимог, встановлених Податковим кодексом України. Просили у задоволенні подання про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»зареєстроване 22.03.1996 року, що підтверджено Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 742007 від 21.02.2012 року. Відповідача взято на облік в органах ДПС 15.05.1996 року за № 483, відповідно до довідки № 6/29-011 від 02.03.2012 року.

01.08.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 2845/10/2200 про надання інформації та її документального підтвердження, відповідно до якого у зв'язку із встановленням невідповідності обсягів реалізації в декларації з ПДВ та податку на прибуток позивач просив відповідача надати документальне підтвердження підстав та правомірності здійснення господарських операцій по даних деклараціях з наданням копій первинних, бухгалтерських та інших документів, журналів-ордерів та оборотно-сальдових відомостей по рахунках № 36, № 63, № 31, № 30, договорів, накладних, податкових накладних, банківських виписок, платіжних доручень, актів виконаних робіт, що підтверджують здійснення операцій та розрахунків за період з 01.10.2011 року по 30.03.2012 року.

07.09.2012 року позивачем видано наказ № 194 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»тривалістю 5 робочих днів починаючи з 07.09.2012 року на підставі п. п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п. п. 78.1.1., п. п. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78, п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України.

Згідно з направленням на перевірку № 125/2200 від 07.09.2012 року посадові особи Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби направлені на позапланову документальну перевірку з 07.09.2012 року тривалістю 5 робочих днів.

10.09.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 3751/10/22-00, відповідно до якого позивач просив відповідача надати для проведення перевірки усі перелічені у запиті документи, оформлені відповідно до вимог чинного законодавства, а у разі неможливості їх надання або усунення виявлених перевіркою розбіжностей, надати пояснення щодо причин їх відсутності та причин наявності розбіжностей.

11.09.2012 року посадовою особою позивача складено Акт відмови від надання документів для перевірки № 912200162778330, відповідно до якого станом на 14 годину 07.09.2012 року до перевірки не надано документів про фінансово-господарську діяльність підприємства та документів бухгалтерського та податкового обліку (07.09.2012 року та 10.09.2012 року документи надавались частково).

12.09.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 3783/10/2200, відповідно до якого позивач вимагає у відповідача не пізніше 17 години 12.09.2012 року надати для проведення перевірки усі документи щодо фінансового-господарської діяльності платника, які є підставою для ведення бухгалтерського і податкового обліку та регістри бухгалтерського і податкового обліку, оформлені відповідно до чинного законодавства.

12.09.2012 року відповідач листом № 81 просив відтермінувати проведення позапланової перевірки у зв'язку із хворобою головного бухгалтера.

17.09.2012 року позивачем видано наказ № 206 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»про продовження терміну перевірки на 5 робочих днів починаючи з 18.09.2012 року на підставі п. п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п. п. 78.1.1., п. п. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78, п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України.

Згідно з направленням на перевірку № 129/2200 від 17.09.2012 року посадові особи Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби направлені на позапланову документальну перевірку з 18.09.2012 року тривалістю 5 робочих днів.

20.09.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 4016/10/2200, відповідно до якого у зв'язку з наданням не в повному обсязі документів до перевірки позивач вимагає у відповідача не пізніше 14 години 21.09.2012 року надати для проведення перевірки усі документи щодо фінансового-господарської діяльності платника, які є підставою для ведення бухгалтерського і податкового обліку та регістри бухгалтерського і податкового обліку, оформлені відповідно до чинного законодавства.

24.09.2012 року позивачем видано наказ № 214 про внесення змін до складу робочої групи та продовження термінів проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»про продовження терміну перевірки на 2 робочих дні починаючи з 25.09.2012 року на підставі п. п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п. п. 78.1.1., п. п. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78, п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України.

Згідно з направленнями на перевірку № 141/2200 та №142/2200 від 24.09.2012 року посадові особи Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби направлені на позапланову документальну перевірку з 18.09.2012 року тривалістю 5 робочих днів.

24.09.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 4088/10/2200, відповідно до якого у зв'язку з наданням не в повному обсязі документів до перевірки позивач вимагає у відповідача не пізніше 12 години 24.09.2012 року надати для проведення перевірки усі документи щодо фінансового-господарської діяльності платника, які є підставою для ведення бухгалтерського і податкового обліку та регістри бухгалтерського і податкового обліку, оформлені відповідно до чинного законодавства.

24.09.2012 року посадовими особами позивача складено Акт неможливості проведення (недопуску до проведення) перевірки ТзОВ «Стоянівнасіння»№ 10/2200/02/77830, відповідно до якого станом на 12:45 год. 24.09.2012 року приступити до проведення перевірки немає можливості у зв'язку з відсутністю посадових осіб платника та ненаданням у повному обсязі документів до перевірки.

25.09.2012 року позивачем видано наказ № 219 про внесення змін до складу робочої групи по проведенню позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»на підставі п. п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п. п. 78.1.1., п. п. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78, п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України.

Згідно з направленням на перевірку № 146/2200 від 25.09.2012 року посадові особи Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби направлені на позапланову документальну перевірку з 18.09.2012 року тривалістю 5 робочих днів.

25.09.2012 року посадовими особами позивача складено Акт неможливості проведення перевірки ТзОВ «Стоянівнасіння»№ 13/2200/02778330, відповідно до якого станом на 12:15 год. 25.09.2012 року приступити до проведення перевірки немає можливості у зв'язку з відсутністю посадових осіб платника за його фактичною адресою.

25.09.2012 року посадовими особами позивача складено Акт відмови посадових осіб ТзОВ «Стоянівнасіння»від отримання та ознайомлення з актом неможливості проведення перевірки № 14/2200/02778330, відповідно до якого станом на 15:00 год. 25.09.2012 року посадові особи відповідача для підписання акта № 10/2200/02778330 не з'явились, вказаний акт відповідачу не вручено, відповідь на запит № 4088/10/2200 від 24.09.2012 року не надана.

26.09.2012 року посадовими особами позивача складено Акт відмови посадових осіб ТзОВ «Стоянівнасіння»від отримання та ознайомлення з актом неможливості проведення перевірки № 15/2200/02778330, відповідно до якого станом на 12:00 год. 26.09.2012 року посадові особи відповідача для підписання акта № 13/2200/02778330 не з'явились, вказаний акт відповідачу не вручено, відповідь на запит № 4088/10/2200 від 24.09.2012 року не надана.

26.09.2012 року позивачем надіслано відповідачу запит № 4181/2200, відповідно до якого позивач вимагає у відповідача допустити ревізорів до проведення перевірки та надати для проведення перевірки усі документи щодо фінансового-господарської діяльності платника, які є підставою для ведення бухгалтерського і податкового обліку за період, що підлягає перевірці.

26.09.2012 року о 16 год. 00 хв. начальником Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.09.2012 року прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 1, яким застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ТзОВ «Стоянівнасіння».

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до п. 20.1.4 та п. 20.1.5. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом та вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Відповідно до п. п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до п. п. 78.1.1. та п. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється зокрема у випадку, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, а також якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Згідно зі ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Згідно з п. 82.2. ст. 82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Відповідно до ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником органу державної податкової служби, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Зазначена норма Податкового кодексу України кореспондує з п. 2 ч. 1 ст. 1833 КАС України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Суд не бере до уваги покликання представників відповідача на ту обставину, що відповідачем подавались копії документів на вимоги податкового органу, оскільки в судовому засіданні встановлено, що документи були подані не в повному обсязі, пояснення щодо відсутності документів не надавались, а відповідачем створювались умови для затягування проведення перевірки та недопуску посадових осіб позивача до проведення перевірки.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, Суд дійшов висновку про правомірність прийнятого ДПІ у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 26.09.2012 року та про обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків, оскільки податковим органом дотримано вимог ст. ст. 78, 81, 82, 94 Податкового кодексу України. З огляду на наведене, подання Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Стоянівнасіння»про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна слід задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167, 183-3, 256 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Подання Державної податкової інспекції у Радехівському районі Львівської області Державної податкової служби задовольнити повністю.

2. Визнати обґрунтованим рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 1 від 26.09.2012 року.

3. Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 8 жовтня 2012 року.

Суддя Качур Р.П.