ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" вересня 2012 р. м. Київ К/9991/1237/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Федорова М. О., Степашка О.І.
розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Злагода" до Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області, за участю третьої особи на стороні відповідача без заявлених самостійних вимог на предмет спору - Головного управління державного казначейства України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИЛА
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Злагода" (далі -ТОВ "Агрофірма "Злагода") звернулось до суду з позовом до Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області (далі -Іллінецької МДПІ) в якому просить визнати протиправними дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року позов ТОВ "Агрофірма "Злагода" задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року апеляційну скаргу Іллінецької МДПІ залишено без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій Іллінецька МДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову ТОВ "Агрофірма "Злагода".
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ТОВ "Агрофірма "Злагода" є юридичною особою, включена до ЄДРПОУ за номером 32754657.
ТОВ "Агрофірма "Злагода" в 2004 році сплачувало фіксований сільськогосподарський податок на підставі довідки Іллінецької МДПІ №49 від 21.04.2004 року.
В 2004 році підприємством було сплачено фіксований сільськогосподарський податок в сумі 8798,08 грн. Вказана сума сплаченого фіксованого сільськогосподарського податку є встановленою актом Оратівського відділення Іллінецької МДПІ від 17.11.2006 року №40-23-32387334 про результати виїзної планової документальної перевірки ТОВ "Агрофірма "Злагода" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.11.2003 року по 01.09.2006 року.
За результатами перевірки Іллінецькою МДПІ відповідно до п.п. "б" п.п. 4.2.2. п.4.2. ст. 4 Закону України №2181-ІІІ прийнято відносно ТОВ "Агрофірма "Злагода" податкові повідомлення-рішення від 27.11.2006 року. Однак підприємство з результатами перевірки не погодилось та оскаржило дані податкові повідомлення-рішення до Господарського суду Вінницької області.
Постановою Господарського суду Вінницької області від 29.01.2009 року по справі №15/68-07 за позовною заявою ТОВ "Агрофірма "Злагода" до Іллінецької МДПІ про визнання протиправними та скасування рішень суб'єкта владних повноважень встановлені обставини щодо того, що ТОВ "Агрофірма "Злагода" не набула статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку у 2004 році.
Враховуючи виявлені судом факти, ТОВ "Агрофірма "Злагода" було направлено на адресу Оратівського відділення Іллінецької МДПІ заяву від 23.03.2009 року №21 про повернення шляхом зарахування помилково сплачених податків, зокрема фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 8798, 08 грн., а також зазначено про ненадання відповідачем відповіді на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 роки в сумі 2739/90 грн..
28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 ТОВ "Агрофірма "Злагода" отримало від Оратівського відділення Іллінецької МДПІ відповідь про неможливість повернення шляхом зарахування помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 2739,90 грн., у зв'язку із пропущенням позивачем строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать йому, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Згідно з п. 1 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1232, Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства фінансів України і йому підпорядковується, та відповідно має власні територіальні органи.
Головне управління державного казначейства України у Вінницькій області є як суб'єктом владних повноважень в розумінні п.7 ст. 3 КАС України, так і органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення.
Порядок повернення сплаченого податку з державного бюджету передбачений п.п 15.3.1 п.15.3. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, спільним наказом ДПА України, Мінфіну України, Державного казначейства від 03.02.2005 року №58/78/22 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків" (далі - Порядок), наказом ДПА України від 18.07.2005 року №276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України" (далі - Інструкція).
Відповідно до п.п 15.3.1. п.15.3. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Положення вказаної норми дублюється також вищезазначеними Порядком (п.5) та Інструкцією (п.7.1.).
Згідно п.7.2. розділу 7 Інструкції у разі, якщо за даними обліку податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів, що ведеться в органах державної податкової служби, сума помилково та/або надміру сплаченого податку, збору (обов'язкового платежу) відсутня або менша за суму, заявлену платником до повернення, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби у встановлений термін письмово, з викладенням причин, повідомляє платника податку про необхідність проведення звірки у зв'язку з неможливістю повернення коштів або часткового повернення заявленої суми.
Пунктом 7.3 розділу 7 Інструкції передбачено, що орган державної податкової служби вирішує питання щодо списання помилково та/або надміру сплачених сум платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування податкових зобов'язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення, у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.7.4. розділу 7 Інструкції при поверненні надміру утриманої (сплаченої) суми податку з доходів фізичних осіб структурним підрозділом оподаткування фізичних осіб органу державної податкової служби України у термін не пізніше ніж за п'ятнадцять робочих днів до закінчення шістдесятиденного терміну від дня отримання податковими органами податкової декларації надаються підрозділам адміністрування облікових показників та звітності відповідні документи, необхідні для формування висновків про повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб та реєстрів одержувачів коштів.
П.п. 6-9 Порядку платником податку подається до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку заява в довільній формі, однак з вказанням обов'язкових реквізитів - визначення платником податку напрямів зарахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені(на поточний (вкладний) рахунок платника податку в установі банку; на погашення податкового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби, незалежно від виду бюджету, щодо якого обліковується такий борг; шляхом оформлення чека на одержання готівки в разі відсутності у платника податків рахунку в банку).
Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам (додаток 3). Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).
За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.
За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.
Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.
Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.
Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків.
На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року №226.
ТОВ Агрофірма "Злагода" самостійно розрахувала та подала розрахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку на 2004 рік до Оратівського відділення Іллінецької МДПІ та сплачувала самостійно визначену суму фіксованого сільськогосподарського податку.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податку в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
ТОВ Агрофірма "Злагода" такий розрахунок не подавала до Іллінецької МДПІ.
Однак аналіз п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ свідчить про те, що платник податків наділений правом надання уточнюючого розрахунку до органів державної податкової служби в разі виявлення помилки у показниках раніше поданої декларації, а не обов'язком.
Неподання платником податку такого уточнюючого розрахунку в силу положень Порядку не може бути підставою відмови в прийнятті такої заяви та її розгляду, адже Порядком чітко передбачені повноваження органів державної податкової служби при отриманні ними заяви про повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судами попередніх інстанції встановлено наявність ряду порушень з боку Іллінецької МДПІ при розгляді нею звернень позивача стосовно повернення коштів.
Іллінецькою МДПІ було порушено процедуру розгляду заяви позивача від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 роках, встановлену Порядком, про схему виконання якої зазначено вище. Всупереч положенням Порядку, Іллінецькою МДПІ дана заява розглянута не була. Жодної відповіді стосовно розгляду вказаної заяви на адресу позивача не надходило. Рішень за результатами розгляду заяви або вчинення будь-яких дій на виконання вимог Порядку та Інструкції не було.
ТОВ Агрофірма "Злагода" в заяві від 23.03.2009 року №21 виносились на розгляд Іллінецької МДПІ два питання: повернення шляхом зарахування помилково сплачених податків, зокрема фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 8798, 08 грн., та ненадання відповідачем відповіді на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10 про повернення помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 роках. Проте відповідачем 28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 надається відповідь тільки стосовно податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в 2005-2006 роках, тобто на заяву підприємства від 26.02.2007 року №872/10.
В даній заяві Іллінецькою МДПІ вказувалось на неможливість повернення шляхом зарахування помилково сплаченого податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 2739,90 грн., у зв'язку із пропущенням ТОВ Агрофірма "Злагода" строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки, оскільки останній день строку подання уточнюючого розрахунку (1095 днів) за 2005 рік минув 01.03.2007 року, за 2006 рік - 02.03.2008 року.
Суди попередніх інстанцій вірно дійшли до висновку, що бездіяльність Іллінецької МДПІ позбавило ТОВ Агрофірма "Злагода" вчасно виправити недоліки подання такої заяви, якщо недоліком в даному випадку можна вважати неподання уточнюючого розрахунку до Іллінецької МДПІ.
Також Іллінецькою МДПІ неповно розглянуто заяву підприємства від 23.03.2009 року №21, зокрема взагалі не надано відповіді по питанню повернення надміру сплаченого фіксованого сільськогосподарського податку за 2004 рік в сумі 8798, 08 грн.
Іллінецька МДПІ недотрималась норм чинного законодавства стосовно порядку розгляду заяв, вчинення дій по підготуванню відповідних висновків після розгляду заяв, як те передбачено вимогами чинного законодавства, неповнота надання відповіді на заяву, що є бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, стало причиною обмеження прав позивача на захист своїх порушених прав та інтересів шляхом вчасного розгляду та вирішення по суті поданої ним заяви.
Строк по фіксованому сільськогосподарському податку повинен відраховуватись з 29.01.2009 року, тобто з дати винесення Господарським судом Вінницької області постанови, якою були встановлені обставини щодо не набуття ТОВ Агрофірма «Злагода»статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2004 році, що одночасно і є датою, якою встановлено факт виникнення порушення права позивача та виникнення права на відшкодування надміру сплачених податків та зборів.
Щодо строку по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин варто вказати, що з відповіді Іллінецької МДПІ від 28.04.2009 року за №7/14/10/17-120 не вбачається пропущення ТОВ Агрофірма "Злагода" строків давності подання уточнюючих розрахунків по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2006 роки.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів попередніх інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області залишити без задоволення, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01 березня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М.О. Федоров