Ухвала суду № 26353264, 25.09.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2012
Номер справи
2а/2570/4678/2011
Номер документу
26353264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2570/4678/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Тихоненко О.М.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

У Х В А Л А

Іменем України

"25" вересня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: секретаря: Федорової Г.Г., Вівдиченко Т.Р., Ключковича В.Ю., Павленко Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Прилуцької об'єднаної Державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»в особі ПАТ «Укрнафта»НГВУ «Чернігівнафотогаз»до Державної податкової інспекції у Ічнянському районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 року Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»в особі ПАТ «Укрнафта» НГВУ «Чернігівнафотогаз»(далі - позивач) звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Ічнянському районі Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просило:

- визнати ПАТ «Укрнафта», як уповноваженого учасника договору про спільну діяльність (з реквізитами «НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4, податковий номер 534663345) платником податку -плати за користування надрами для видобування корисних копалин за результатами спільної діяльності;

- зобов'язати ДПІ у Ічнянському районі Чернігівської області зарахувати кошти, перераховані в якості плати за користування надрами платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4, податковий номер 534663345, як виконання податкових зобов'язань.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»в особі ПАТ «Укрнафта»НГВУ «Чернігівнафотогаз»задоволено.

Визнано Публічне акціонерне товариство «Укрнафта», як уповноваженого учасника договору про спільну діяльність (з реквізитами «НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4, податковий номер 534663345) платником податку -плати за користування надрами для видобування корисних копалин за результатами спільної діяльності.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Ічнянському районі Чернігівської області зарахувати кошти, перераховані в якості плати за користування надрами платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4, податковий номер 534663345, як виконання податкових зобов'язань.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»в особі Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»НГВУ «Чернігівнафотогаз»судовий збір 6,80 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволені заявлених позовних вимог відмовити.

13 березня 2012 року, до суду надійшло клопотання ДПІ у Ічнянському районі Чернігівської області про проведення процесуального правонаступництва Державної податкової інспекції у Ічнянському районі Чернігівської області, в зв'язку з її реорганізацією. До клопотання було надано копію постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 року № 981 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», відповідно до якої було утворено Прилуцьку об'єднану Державну податкову інспекцію Чернігівської області Державної податкової служби шляхом приєднання Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції та державної податкової інспекції у Ічнянському районі.

Відповідно до ст. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення заявленого клопотання, здійснення процесуального правонаступництва та заміни Державної податкової інспекції у Ічнянському районі Чернігівської області на Прилуцьку об'єднану Державну податкову інспекцію Чернігівської області Державної податкової служби.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 19.01.1999 року між ВАТ «Укрнафта»та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна»було укладено договір № 35/4 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі (далі - Договір), який був взятий на облік в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області 12.02.1999 року (а.с. 11-26).

Відповідно до довідки Прилуцької ОДПІ Чернігівської області № 43 від 07.05.2004 року про взяття на облік платника податків, ВАТ «Укрнафта»в особі його структурного підрозділу НГВУ «Чернігівнафтогаз», 01.04.1999 року було взято на податковий облік за № 1, як особу відповідальну за сплату податків за договором № 35/4 з наступними реквізитами: НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4 реєстраційний (обліковий) номер 534663345 (а.с. 30).

В подальшому, на підставі додаткових угод від 27.11.2003 року ат від 28.04.2011 року до Договору вносилися зміни та доповнення, зокрема, відповідно до угоди від 28.04.2011 року ВАТ «Укрнафта», по тексту договору та його додатків, слід читати як ПАТ «Укрнафта»(а.с. 27-29).

Пунктом 4.1 Договору сторони уповноважили ПАТ «Укрнафта»на ведення обліку результатів спільної діяльності.

У зв'язку з цим ПАТ «Укрнафта»в особі НГВУ «Чернігівнафтогаз», виконуючи функції платника податкових зобов'язань, що виникають у результаті здійснення спільної діяльності за вказаним договором, 06.05.2011 року подав до ДПІ у Ічнянському районі Чернігівської області податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2011 року з доповненням і відповідними поясненнями (а.с. 31-35).

Листом від 10.05.2011 року за № 1840/146 ДПІ у Ічнянському районі Чернігівської області повідомила виконавчого директора спільної діяльності за договором № 35/4 НГВУ «Чернігівнафтогаз»про те, що поданий ним розрахунок не визнаний як податкова звітність. В якості підстави для невизнання податкового розрахунку за І квартал 2011 року податковою звітністю контролюючий орган послався на те, що згідно з переліком спеціальних дозволів на користування надрами, наданих Державною геологічною службою України власником спецдозволів по Софіївському родовищі є ВАТ «Укрнафта»(код ЄДРПОУ 00135390), а тому договір про спільну діяльність № 35/4 не відносить до власників спеціальних дозволів на користування ділянками надр, отже не може бути визначений як платник плати з користування надрами для видобування корисних копалин в контексті ст. 263 Податкового кодексу України (а.с. 36).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України. Зокрема, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно п.п. 16.1.3. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Положеннями п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація, розрахунок документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Форма податкової декларації, згідно п. 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України, встановлюється центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України.

Відповідно до пунктів 48.1, 48.2 ст. 48 Податкового кодексу України, податкова декларація повинна містити обов'язкові реквізити, тобто інформацію, за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Перелік обов'язкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація, наведений у пункті 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України.

Так, податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України, на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати угоди про розподіл продукції та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на яких поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені цим Кодексом.

Відповідно до пп. 153.14.2 п. 153.14 ст. 153 Податкового кодексу України, облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.

Уповноваженим особам договорів про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи при взятті на облік договору, згідно пп. «а»п. 2.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року (далі - Порядок), надається реєстраційний (обліковий) номер платника податків.

Таким чином, обов'язок щодо здійснення податкового обліку і подання податкової звітності покладається, в тому числі, і на уповноважених осіб, які здійснюють господарську діяльність без створення юридичної особи на підставі договору про спільну діяльність, а не лише на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

При цьому, договорам про спільну діяльність присвоюється виключно податковий номер. Відомості про вказаний договір до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України не вносяться та, відповідно, код за ЄДРПОУ йому не присвоюється.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що уповноважена особа має можливість здійснювати облік результатів спільної діяльності окремо від обліку господарських результатів підприємства в цілому виключно шляхом подання податкової звітності із зазначення податкового номеру, який був їй присвоєний під час реєстрації в податковому органі договору про спільну діяльність.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що у складі платників плати за користування надрами не визначено договори про спільну діяльність.

Обґрунтовуючи свою позицію апелянт посилається на пп. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України, згідно якого платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Проте, колегія суддів не приймає до уваги вказані доводи апелянта та вважає їх необґрунтованими з огляду на те, що у разі використання надр у межах договору про спільну діяльність, платником податку є зареєстрований у встановленому законом порядку суб'єкт господарювання, якому таким договором було надано повноваження сплачувати податкові зобов'язання, які виникають у зв'язку із здійсненням спільної діяльності. Проте, об'єктом оподаткування у такому випадку будуть результати спільної діяльності.

Тобто, у разі використання надр у межах спільної діяльності платником відповідної плати в будь-якому випадку буде суб'єкт господарської діяльності, проте в цілях відмежування результатів господарської діяльності, яка здійснюється в межах договору спільної діяльності, від результатів діяльності такого суб'єкта господарювання у цілому, податковий облік буде здійснюватися за окремим податковим номером.

Зі статті 3 договору № 35/4 від 19.01.1999 року про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі вбачається, що ліцензія на використання надр належить позивачу та використовується в інтересах спільної діяльності.

Тобто, в даному випадку платником плати за користування надрами є юридична особа ПАТ «Укрнафта», яка є власником спеціального дозволу на користування надрами, що узгоджується з положеннями пп. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України.

Крім цього, в апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що в розділах 2, 4 податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1013, не передбачають відображення у них податкового номеру. У вказаних розділах відображається, зокрема, назва та код платника за ЄДРПОУ.

Проте, колегія суддів звертає увагу на наявну в матеріалах справи копію постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.08.2011 року по справі № 9068/11/2670, залишену в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2012 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.05.2012 року, з якої вбачається, що реквізит «код платника податків згідно з Єдиними державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер»є неподільним і включення до форми податкового розрахунку лише його частини є неправомірним, в зв'язку з чим наказ ДПА України від 24.12.2010 року № 1013 Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами в частині визнання реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта» розділу другого та четвертого податкового розрахунку було визнано недійсним та скасовано з дати набрання чинності цього наказу, а ДПА України було зобов'язано включити до форми податкового розрахунку замість реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»реквізит «код за ЄДРПОУ або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»(а.с. 107-11, 129-135).

Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача не було підстав для невизнання податковою звітністю поданого ПАТ «Укрнафта»в особі НГВУ «Чернігівнафтогаз»податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2011 року.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності заявлених позивачем вимог, які є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та є такими, що підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Державну податкову інспекцію у Ічнянському районі Чернігівської області на Прилуцьку об'єднану Державну податкову інспекцію Чернігівської області Державної податкової служби.

Апеляційну скаргу Прилуцької об'єднаної Державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року -залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Ключкович В.Ю.