Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/11895/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-51 год
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Волгіної Н.П.,
при секретарі Прокопенко Н.М.,
за участю:
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
представник третьої особи - Попова К.М..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області
до Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції м. Донецька
третя особа - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія»,
про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про:
- про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 13.08.2012 року;
- зобов'язання відділ ДВС Ворошиловського районного управління юстиції поновити виконавче провадження та вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа від 20.07.2012 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом на постанову у адміністративній справі № 2а/0570/4881/2012.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Управління повідомлене належним чином. До суду надійшла заява від позивача про розгляд справи без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Управління повідомлене належним чином. До суду надійшли заперечення від відповідача та заява про розгляд справи без участі його представника.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. Надав суду письмове заперечення, в якому зазначено наступне.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашеня заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Згідно витягу з вказаного реєстру Державне підприємство « Донецька вугільна енергетична компанія» внесено до переліку таких підприємств.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви за заперечення відповідача та третьої особи, суд встановив.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2012 року по справі № 2а/0570/4881/2012 вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», задоволені у повному обсязі. Відповідно до зазначеної постанови прийнято рішення про стягнення з Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (Відокремлений підрозділ «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая») на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 1361188,53 грн.
Зазначене судове рішення набрало законної сили 02.07.2011 року.
20.07.2012 року Донецьким окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист по зазначеній справі.
06.08.2012 року позивач звернувся до Відділу Державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції Донецької області з заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а/0570/4881/2012.
13.08.2012 року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції Герасенковою Д.В. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 33850718 з примусового виконання виконавчого листа стягнення з Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (Відокремлений підрозділ «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая») на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 1361188,53 грн. Зазначена постанова отримана Позивачем 31.08.2012 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинної на дату прийняття спірної постанови) виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Як встановлено у судовому засіданні, на виконання зазначеної норми Закону, 13.08.2012 року відповідачем була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження у зв'язку з тим, що боржника Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (Відокремлений підрозділ «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая») внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до Виписки з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу", наданої Розрахунковим центром - структурним підрозділом ДП «Енергоринок», Державне підприємство «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1», код ЄДРПОУ 3403228, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № А01 від 25.02.2009 року, 10 листопада 2005 року внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Внесення Позивача до Реєстру відбулося на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які становлять систему оподаткування.
Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
За приписами п. 1.3. ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно п. 1.4. ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів,6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 01.01.2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 01.07.2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Тобто, наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Суми витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які становлять систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Порядок відшкодування наведених витрат визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно до п. 16 розділу XV наведеного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до пояснювальної записки до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування в умовах подолання наслідків світової фінансової кризи)» метою внесення відповідних змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» є недопущення утворення заборгованості зі страхових виплат у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та збільшення дохідної частини фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Частиною 2 зазначеної статті КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з урахуванням наведеного, а також того, що на стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не поширюється положення п. 15 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження, та відповідачем не доведено правомірність своїх дій при винесені постанови від 27.06.2012 року про зупинення виконавчого провадження, суд вважає, що така постанова підлягає скасуванню.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відділ ДВС Ворошиловського районного управління юстиції поновити виконавче провадження та вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа від 20.07.2012 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом на постанову у адміністративній справі № 2а/0570/4881/2012, суд вважає їх необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до Закону № 606-XIV державний виконавець має право на винесення постанов, актів та інших процесуальних документів у виконавчому провадженні, а тому вимоги про визнання дій державного виконавця незаконними не підлягають задоволенню.
Крім того, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 13.08.2012 року є достатнім та повним захистом прав позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції Донецької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції м. Донецька, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції м. Донецька від 13.08.2012 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/4881/2012, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 20.07.2012 року про стягнення з Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (Відокремлений підрозділ «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая») на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 1361188 (один мільйон триста шістдесят одна тисяча сто вісімдесят сім) грн. 53 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні в присутності представника третьої особи 19 вересня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 24 вересня 2012 року.
Суддя Волгіна Н.П.