Провадження №2-а/1522/1302/12
Справа №1522/13498/12
У Х В А Л А
02 жовтня 2012 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Турецького О.С.,
при секретарі -Гасуляк С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради про залучення органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Служба у справах дітей Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 558 від 11.08.2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт перший рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі -ВК ОМР) №558 від 11.08.2011р. «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.12.2010р. №10 «Про створення дитячого будинку сімейного типу на базі прийомної сім'ї родини ОСОБА_2»», в частині викладення в новій редакцій пункту другого рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.12.2010р. №10 «Про створення дитячого будинку сімейного типу на базі прийомної сім'ї родини ОСОБА_2».
02.10.2012 року у судовому засіданні представник ВК ОМР заявив клопотання про залучення органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (далі -Приморська РА ОМР) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, посилаючись на те, що рішення по вказаній справі впливатиме на права та інтереси дітей, які проживають в дитячому будинку сімейного типу на базі прийомної сім'ї родини ОСОБА_2.
Представник позивача заперечував проти задоволення вказаного клопотання, оскільки вважає, що залучивши раніше до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Службу у справах дітей ОМР, суд виконав вимоги законодавства про створення умов щодо участі у справі компетентного органу, якому законом надано право представляти інтереси дітей.
Вислухавши доводи представників сторін та перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами в межах заявленого клопотання, суд вважає, що клопотання представника ВК ОМР про залучення до участі у справі Приморської РА ОМР в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Виходячи із змісту вказаної норми, третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є ті, на права, свободи, інтереси або обов'язки яких може вплинути рішення у справі.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо: встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини; надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина; подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Згідно ст.12 цього Закон,у безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.
Служба у справах дітей: бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом; оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Так, ухвалою суду від 10.08.2012 р., за клопотанням виконавчого комітету ОМР, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, була залучена Служба у справах дітей ОМР.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2. Положення про службу у справах дітей Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №384-VI від 28.02.2011р., 1.1. Служба у справах дітей Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».
Служба є самостійною юридичною особою, має самостійний баланс, гербову печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи, бланки, рахунок в органах Державного казначейства України.
Основними завданнями та функціями Служби є, зокрема, розроблення і здійснення самостійно або разом з органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей (п.2.2.); забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї (п.2.4.); захисту особистих, житлових та майнових прав дітей (п.п.2.8.3.).
Відповідно до розділу 3 зазначеного Положення, зпоміж іншого Служба має право вести справи з опіки та піклування над дітьми та усиновлення дітей (п.3.8.); брати участь в судових засіданнях з питань захисту житлових, майнових, трудових та інших прав дітей, опіки піклування усиновлення дітей (п.3.10.); представляти у разі необхідності інтереси дітей в судах, у їх відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності (п.3.11.).
Тоді, обґрунтовуючи клопотання, відповідач вказав, що саме до повноважень Служби у справах дітей ОМР входять вирішення питань соціального захисту дітей, організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, їх усиновлення, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, представництво та захист прав, свобод та інтересів дітей в судах.
Таким чином, залучивши Службу у справах дітей ОМР до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, повідомляючи її про кожне судове засідання, суд створив всі необхідні умови для того, щоб у справі брав участь саме той орган, до компетенції якого виходить представництво та захист прав, свобод та інтересів дітей в судах з питань захисту житлових, майнових, трудових та інших прав дітей, опіки піклування усиновлення дітей.
Відмовляючи виконавчому комітету ОМР в задоволенні клопотання про залучення Приморської РА ОМР до участі у справі, суд виходить також з того, що представником відповідача не обґрунтована необхідність залучення ще одного органу опіки та піклування поряд з тим, що вже був залучений до участі у справі.
Керуючись ст.ст. 53, 158-160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради про залучення органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, Служба у справах дітей Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішенн я Виконавчого комітету Одеської міської ради № 558 від 11.08.2011 року, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та апеляційному оскарженню окремо від постанови суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Суддя: О.С. Турецький
02.10.2012