Категорія №11.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7265/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Яковлева Д.О.
при секретарі: Житній Ю.С.,
в присутності сторін: від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «ш. Золоте» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11 квітня 2011 року ВП № 25171955, -
ВСТАНОВИВ:
20 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11 квітня 2011 року ВП № 25171955.
Ухвалою суду від 24 вересня 2012 року було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «ш. Золоте».
В обґрунтування позивних вимог зазначено, що УПФУ в м. Первомайську було направлено на виконання до ВДВС Первомайського МУЮ виконавчий лист по справі № 2а-6407/10/1270 виданий 16.02.2011 про стягнення з Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «ш. Золоте» на користь УПФУ в м. Первомайську заборгованості на суму 1 807 286,14 грн. 10 вересня 2012 року позивачем було отримано постанову про зупинення виконавчого провадження від 11.04.2011 ВП № 25171955 на підставі п.15 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із внесенням божника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 № 2711, Закону України № 2940-VI «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»».
Позивач не згоден з зазначеною постановою Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції про зупинення виконавчого провадження, вважає такою, що підлягає скасуванню.
Тому, позивач просить суд скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 11 квітня 2011 року ВП № 25171955 про зупинення виконавчого провадження по виконавчому листу Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2011 № 2а-6407/10/1270.
Позивач в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив провести розгляд справи без участі його представника.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву в якій просив провести розгляд справи без участі його представника, проти позову заперечував.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надав до суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що заборгованість за виконавчим документом виникла до 1 січня 2012 року та не є внесками до фонду загальнообов'язкового державного страхування, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню, а постанова Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції про зупинення виконавчого провадження не підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (частина 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону України від 24 березня 1998 року № 202/98-ВР «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
У відповідності із статтею 17 України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
Частиною 2 статті 4 Закону України від 24 березня 1998 року № 202/98-ВР «Про державну виконавчу службу» передбачено, що державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Згідно із частиною 1 статті 11 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частини 2 статті 11 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» постановою головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 11.04.2011 ВП № 25171955 зупинено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2011 у справі № 2а-6407/10/1270 про стягнення з ДП «Первомайськвугілля» в особі ВП «ш. Золоте» на користь Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області заборгованості в сумі 1 807 286,14 грн. (а.с.5).
Згідно п. 15 ч. 1 ст. ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Згідно абз. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.
Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення абзацу 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 15 ч. 1 ст. ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» щодо зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, зазначених в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованість ДП «Первомайськвугілля» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, спірна заборгованість виникла через несплату ДП «Первомайськвугілля» фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, на які не поширюються норми Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV, а тому віднесення ДП «Первомайськвугілля» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-ІV, не є підставою для зупинення виконавчого провадження.
Таким чином, позивач надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог, як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для задоволення позову.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 02 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 08 жовтня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління пенсійного фонду Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «ш. Золоте» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11 квітня 2011 року ВП № 25171955 задовольнити повністю.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 11 квітня 2011 року ВП № 25171955 про зупинення виконавчого провадження по виконавчому листу Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2011 № 2а-6407/10/1270.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 08 жовтня 2012 року.
СуддяД.О. Яковлев