Постанова № 26323537, 12.09.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2012
Номер справи
2а-1870/6509/12
Номер документу
26323537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6509/12

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції, Глухівського управління державної казначейської служби України про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" звернулося до суду з позовом до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління державної казначейської служби України в якому з урахуванням уточнень (а.с.59) просить стягнути з Державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 687 667 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на виконання п. 152.4 ст. 152 Податкового кодексу України ПАТ “Сумиобленерго” протягом 2011 року подавало до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам Глухівський район електричних мереж, Глухівське районне відділення “Енергозбут”.

Так, зокрема, 09.08.2011 р. позивачем був поданий розрахунок по Глухівському району електричних мереж за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 674 463 грн. Зазначена сума була сплачена позивачем 18.08.2011 р. платіжним дорученням № 6388. 09.11.2011 р. позивачем був поданий розрахунок по Глухівському району електричних мереж за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 239 085 грн. 09.08.2011 р. ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Глухівському районному відділенню “Енергозбут” за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 387 369 грн. Зазначена сума була сплачена ПАТ "Сумиобленерго" 18.08.2011 р. платіжним дорученням № 6387. 09.11.2011 р. ПАТ "Сумиобленерго" був поданий розрахунок по Глухівському районному відділенню “Енергозбут” за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 135 080 грн.

Сума податку на прибуток з урахуванням питомої ваги витрат структурних підрозділів обчислюється відповідно до п. 2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України наростаючим підсумком. Як вбачається з розрахунків, питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилась в порівнянні з 2 кварталом 2011 року, що відповідно відобразилось на сумі податку, яка підлягає сплаті в цілому по зазначеним структурним підрозділам. В результаті цього виникла переплата по сплаті податку на прибуток по зазначеним структурним підрозділам, розмір якої складає: по Глухівському району електричних мереж (674 463 грн. - 239 085 грн. = 435 378 грн.); по Глухівському районному відділенню “Енергозбут” (387 369 грн. - 135 080 грн. = 252 289 грн.). Загальна сума надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток складає 687 667 гривень.

Зазначена сума надміру сплаченого грошового зобов'язання підтверджується актом звірки, складеним між сторонами.

22 квітня 2011 року загальними зборами акціонерів ВАТ “Сумиобленерго” (протокол № 8) прийняте рішення про ліквідацію структурних підрозділів ВАТ “Сумиобленерго”, в тому числі: Глухівський район електричних мереж, Глухівське районне відділення “Енергозбут”.

Згідно зі статтею 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

ПАТ “Сумиобленерго” керуючись вказаною нормою подало відповідні заяви про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток (заява № 52/10785 від 09.11.11).

Проте відповідач не виконав свого зобов'язання щодо повернення грошових коштів позивачу, чим порушив права позивача, передбачені ст. 43 Податкового кодексу України.

Від представника відповідача, Глухівської ОДПІ, надійшло заперечення (а.с.26-27), в якому зазначено, що Глухівською ОДПІ 05.12.2011 року отримано від ПАТ «Сумиобленерго» (ідентифікаційний код 23293513) заяву про повернення переплат на розрахунковий рахунок по Глухівському РЕМ ВАТ «Сумиобленерго» (ідентифікаційний код 23822621) в сумі 435 378 грн. та Глухівському РВЕ ВАТ «Сумиобленерго» (ідентифікаційний код 24004103) в сумі 252 289 грн., які виникли в результаті поданих розрахунків податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за другий - третій квартали 2011 року.

Пунктом 28.6 наказу ДПА у Сумській області № 474 від 11.11.2011 р. «Про розрахункову базу на листопад 2011 року» передбачено забезпечення надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов’язань за іншими податками (обов'язковими платежами) щодо сум повернення понад 50.0 тис. грн.) на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України.

На виконання п. 28.6 наказу ДПА у Сумській області № 474 від 11.11.2011 р. «Про розрахункову базу на листопад 2011 року» інформація про отримані заяви від платника про повернення на розрахунковий рахунок понад 50000,00 грн. направлена до відділу прогнозування, аналізу ДПА у Сумській області 07.12.2011 року на погодження про повернення надмірно сплачених коштів. Погодження про повернення в письмовій чи усній формі станом на 14.08.2012 року не надходило.

Представник відповідача, Глухівського УДКС України в Сумській області, надіслав відзив на позовну заяву (а.с.53,54), у якому зазначав, що правовідносини з приводу нарахування та сплати податкових платежів виникають перш за все між податковими органами та платниками податків. Глухівське УДКС України в Сумській області як орган державної влади не наділений повноваженнями щодо контролю за нарахуванням та сплатою податків платниками. Станом на момент порушення провадження по даній адміністративній справі Глухівське УДКС України в Сумській області не порушило по відношенню до позивача жодного законодавчого та нормативно-правового акта України з питань оподаткування. Представник відповідача вважає необґрунтованими та незаконними позовні вимоги позивача в частині зобов’язання Глухівського УДКС України в Сумській області повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання.

Представник позивача надав суду заяву (а.с.58), в якій зазначав, що уточнені позовні вимоги підтримує та просив розглядати справу без його участі.

Відповідачі, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи (а.с.51,52), в судове засідання не з’явилися.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, згідно ст.ст. 12, 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд даної справи здійснений в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам ПАТ "Сумиобленерго", а саме: Глухівському району електричних мереж та Глухівському районному відділенню “Енергозбут” (а.с.6-13) – податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало: за 2 квартал 2011 року в сумі 674 463 грн., за 2-3 квартали 2011 року в сумі 239 085 грн., за 2 квартал 2011 року в сумі 387 369 грн., за 2-3 квартали 2011 року в сумі 135 080 грн.

Платіжними дорученнями №6387 та №6388 від 18.08.2011р. (а.с.14), ПАТ "Сумиобленерго" було перераховано до Державного бюджету України суми податку на прибуток за 2 квартал 2011р. по Глухівському РЕМ та Глухівському РВЕ.

01.12.2011 року Глухівська ОДПІ та Глухівський РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт від 01.12.2011 року (а.с.16), за даними Глухівської ОДПІ за Глухівським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток станом на 21.11.2011 року в сумі 435 378 грн.

01.12.2011 року Глухівська ОДПІ та Глухівський РВЕ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складений акт від 01.12.2011 року (а.с.17), за даними Глухівської ОДПІ за Глухівським РВЕ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток станом на 21.11.2011 року в сумі 252 289 грн. (а.с. 17).

Позивач 09.11.2011 року звернувся до Глухівської ОДПІ з заявою за № 52/10785 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 687 667 грн. (а.с.15).

Глухівською ОДПІ відповідних дій щодо повернення позивачу надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 687 667 грн. здійснено не було, з заперечення Глухівської ОДПІ вбачається, що інформація про отриману заяву від позивача про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 687 667 грн. направлена 07.12.2011 року на погодження до відділу прогнозування, аналізу ДПА у Сумській області.

Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 09.11.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач не заперечує того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі –Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Станом на день розгляду справи судом встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 687 667 грн., який позивачу з державного бюджету не повернуто, що не заперечувалося й представниками сторін.

Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об’єднані державні податкові інспекції підпорядковуються державним податковим адміністраціям в областях.

Згідно п. 28.6 Наказу ДПА в Сумській області №474 від 11.11.2011р., на який посилається представник відповідача, обґрунтовуючи бездіяльність щодо не направлення висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, податковий орган зобов’язано лише забезпечити надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов’язань за податками щодо сум повернення понад 50,0тис.грн.. на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. При цьому слід звернути увагу на те, що будь-які заборони щодо невиконання податковим органом вимог ст.43 ПК України вищезазначений наказ не містить.

Враховуючи зазначене, суд вважає протиправною бездіяльність податкового органу щодо не вчинення дій по поверненню надміру сплаченої суми коштів з податку на прибуток підприємства, з посиланням на відсутність повноважень без відповідного погодження з ДПС України, оскільки вказані посилання не передбачені нормами діючого законодавства.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 687 667 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не більше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, що становить 2146 грн., які і відшкодовуються позивачу із державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції, Глухівського управління державної казначейської служби України про зобов'язання вчинити дії –задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету (державний бюджет - місто Глухів, рахунок №31114009700007, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37437431, код бюджетної класифікації 11021000) на користь публічного акціонерного товариства “Сумиобленерго” (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ «ПриватБанк», МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов’язання з податку на прибуток у сумі 687 667 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" витрати по сплаті судового збору у розмірі 2146 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Глазько