Постанова № 26323184, 04.10.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2012
Номер справи
0870/8128/12
Номер документу
26323184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2012 року Справа № 0870/8128/12

15 год. 55 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуша С.М.

при секретарі Лазько Д.В.

за участю представника позивача Шерстюкової О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Запорізького міського центру зайнятості

до: ОСОБА_2

про: стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Запорізьким міським центром зайнятості подано адміністративний позов до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернувся до Запорізького міського центру зайнятості (далі - позивач або Запорізький МЦЗ) за сприянням у працевлаштуванні 02.02.2011 і був зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 09.02.2011 йому надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. Також позивач зазначає, що громадянин ОСОБА_2 приховав від спеціалістів Запорізького МЦЗ, факт перебування у трудових відносинах з КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради в період перебування на обліку як безробітного, тому відповідач на момент реєстрації у Запорізькому міському центрі зайнятості відносився до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання допомоги по безробіттю. Позивач зазначає, що ОСОБА_2 була виплачена допомога по безробіттю у сумі 10 050 грн. 79 коп. Таким чином, загальна сума допомоги по безробіттю, яка була виплачена складає 10 050 грн. 79 коп., у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача як незаконно виплачену.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та дала пояснення в їх обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень чи будь - яких заяв до суду не надіслав, у зв'язку з чим у зв'язку з чим суд визнав причину неявки відповідача неповажною та відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.02.2011 до Запорізького міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_2 для сприяння у працевлаштуванні.

09.02.2011 ОСОБА_2 подав заяву на ім'я директора Запорізького міського центру зайнятості, у якій просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У заяві зазначено, що у даний час відповідач не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не є членом особистого селянського господарства.

На підставі особистої заяви та витягу із наказів про прийняті рішення по особі від 15.12.2011 ПК №085501611020200003 ОСОБА_2 09.02.2011 надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за N 915/5136.

Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.

Як встановлено матеріалами справи, співробітниками Запорізького міського центру зайнятості було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідачу, яке було проведено центром зайнятості на підставі даних звірки з органами ДПА щодо виявлення фактів отримання доходів безробітними в період перебування на обліку в центрі зайнятості, отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг, приховав факт перебування у трудових відносинах з КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради.

За результатами проведеної перевірки Запорізьким міським центром зайнятості було складено акт про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №325 від 02.12.2011.

На час набуття статусу безробітного та перебування на обліку в Запорізькому міському центрі зайнятості як безробітний з 09.02.2011, відповідач не повідомив спеціалістів центру зайнятості про те, що фактично є зайнятою особою та знаходиться у трудових відносинах з КУ «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради, незаконно отримав статус безробітного з призначення допомоги по безробіттю, чим порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно пп. б п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_2 відноситься до категорії зайнятого населення.

Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.

Даний факт відповідачем приховано.

У зв'язку з тим, що він був зареєстрований в установленому порядку, як безробітний у Запорізькому міському центрі зайнятості, ОСОБА_2, відповідно до ст. 36 п.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язаний своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 20 Постанови КМУ «Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» № 219 від 14.02.2007, громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.

Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримав право одержувати допомогу по безробіттю.

Для вирішення питання мирним шляхом, відповідачу була надіслана відповідна копія наказу Запорізького МЦЗ про необхідність відшкодування коштів та листом від 05.06.2012 №2527/07-04, ОСОБА_2 було запропоновано протягом 15 календарних днів, з дня отримання наказу, добровільно повернути кошти у розмірі 10 050 грн. 79 коп. на рахунок Запорізького МЦЗ.

Пропозиція про добровільне відшкодування коштів відповідачем залишена без задоволення, на час розгляду справи кошти у добровільному порядку не повернуті.

Відповідно до розрахунку, наданого Запорізьким міським центром зайнятості за період перебування на обліку ОСОБА_2 було виплачене матеріальне забезпечення у розмірі 10 050 грн. 79 коп.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтвердженими зібраними у справі доказами.

Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 69035, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізького міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 20482573, банк одержувача ГУДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, р/р №37172002004384) кошти у розмірі 10 050 (десять тисяч п'ятдесят) грн. 79 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша

Постанову в повному обсязі виготовлено 08 жовтня 2012 року.