ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2011/2012
07 червня 2012 року 10год. 06хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Костевич Т.О.
відповідача: представник Коритнюк В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудреммонтаж Інжинірінг" до Державна податкова інспекція у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Рівному про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у місті Рівному від 28 квітня 2012 року № 29 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг».
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» станом на 17.05.2012 року знаходилось за адресою яка на той час була внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Підтвердженням цього є договір оренди приміщення від 04.01.2011 року, згідно якого ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» орендує офісне та складське приміщення за адресою м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 112М, площею 240 кв. м.; та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно якого відомості про юридичну особу "підтверджено".
Також, Позивач пояснив, що ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» повністю і своєчасно виконує всі покладені на нього податковим законодавством обов'язки, а саме: вчасно подає звіти, декларації про доходи, в товариства відсутня заборгованість по податках і зборах та в розшуку податкового органу, його структурних підрозділах, не перебуває.
Представник Позивача в судовому засіданні, зазначив, що згідно із ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у встановлених Кодексом випадках.
Аналогічні за своїм змістом норми містяться і в п.5.1. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 N 1394, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за N 1369/20107 згідно якого складалось рішення №29 від 28.04.2012 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг».
Представник Відповідача - ДПІ у м. Рівному заперечував проти позовних вимог, посилаючись на те, що єдиною підставою для прийняття оспорюваного рішення про анулювання реєстрації ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» як платника податку на додану вартість відповідно до п.п. «ж» пунктом 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України була наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг».
З врахуванням викладеного, представник Відповідача вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в їх задоволенні.
Крім пояснень представників сторін судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані Позивачем та Відповідачем.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» було зареєстровано 03.03.2008 року Виконавчим комітетом Рівненської міської ради з присвоєнням ідентифікаційного коду №35776584, про що йому було видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АО1 №692371
Товариство отримало індивідуальний податковий номер 357765817161, зареєстровано платником податку на додану вартість 13 березня 2008 року, Свідоцтво платника ПДВ №100326322, дата початку дії 03 березня 2011 року, на бланку ф.№ 2 серія НБ №104126.
28 квітня 2012 року Державною податковою інспекцією у місті Рівному складено Рішення №29 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудреммонтаж Інжиніринг».
Підставою для складення такого Рішення послужив запис № 16081440018007421 від 23.04.2012 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 17.05.2003 року №755-ІV (далі по тексту - Закон 755), місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Згідно установчих документів, ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 112М.
ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» знаходиться за даною адресою на підставі договору оренди приміщення від 04.01.2011 року, згідно якого ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» орендує офісне та складське приміщення за адресою м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 112М, площею 240 кв. м. (а.с.30).
Відповідно до ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у встановлених кодексом випадках.
Зокрема, п.п. «ж» пунктом 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України передбачено анулювання реєстрації платника ПДВ у разі, якщо по платнику ПДВ в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платника ПДВ регулюється Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 N 1394, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2011 р. за N 1369/20107 (далі - Положення).
Так, відповідно до п.5.2. Положення, анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.
Норми пп.5.5.1. Положення визначають, що податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, зокрема але не виключно є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу) - ппп. 5.5.2.11. Положення.
При цьому, Положенням встановлено, що за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу. Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ (додаток 7). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.
Один примірник рішення зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення.
Протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається надісланим (врученим) платнику ПДВ, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника.
Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу може бути оскаржене в адміністративному порядку відповідно до вимог статті 56 Кодексу або до суду (п.5.6. Положення).
Судом встановлено, що незважаючи на присутність у формі Рішення N 6-РПДВ графи про дані від податкової міліції про факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження юридичної особи, комісією такі дані з податкової міліції не витребовувалися, а оскаржуване рішення прийнято виключно на підставі повідомлення державного реєстратора.
Таким чином, судом встановлено, що при складанні рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ - ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» ДПІ у м. Рівному не враховано всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
В той же час, позивачем надано до матеріалів справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.10,11 ), згідно якого станом на 17.05.12 року статус відомостей про юридичну особу ТОВ «Укрбудреммонтаж Інжиніринг» «підтверджено».
Судом також приймається до уваги те, що Позивач у справі регулярно та своєчасно звітується до податкового органу - в матеріалах справи наявними є копії звітності Позивача, яка подавалась до податкового органу (а.с. 31-42) засобами електронного зв'язку з корінцями про її отримання та врахування, що свідчить про повне і своєчасне виконання платником податків своїх обов'язків.
Згідно із ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Крім того, відповідно до норм ст.184.5 та 184.7 Податкового кодексу, з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних, а у разі якщо в останньому звітному (податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку були включені до податкового кредиту, платник податку не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визнати умовне постачання таких товарів та необоротних активів та нарахувати податкові зобов'язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів, крім випадків реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.
Станом на 18.05.2012 року у Товариства знаходяться залишки матеріальних цінностей на загальну суму 3 120 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ). Таким чином прийняття податковим органом оспорюваного рішення має наслідком порушення балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів Позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за свої внутрішнім переконання, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій, а отже позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України судові витрати понесені позивачем стягуються з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне від 28 квітня 2012 року № 29 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Присудити на користь позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудреммонтаж Інжинірінг" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 139,49 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Махаринець Д. Є.