Ухвала суду № 26320156, 25.09.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2012
Номер справи
2а-5594/11/1370
Номер документу
26320156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2012 р. Справа № 25431/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого - судді: Гінди О.М.

суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.

за участі секретаря судових засідань: Долинської А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій та скасування рішення, -

встановив:

17 травня 2011 року позивач - ПАТ «Львівгаз» звернувся в суд із адміністративним позовом в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив: 1) визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо направлення на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Львова повідомлення від 22.04.2011 року № 40-14-1645; 2) визнати протиправним та скасувати наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції від 19.04.2011 року № 11-Л в частині анулювання ліцензії на господарську діяльність ВАТ «Львівгаз» серії АВ № 513556 від 02.03.2010 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 10 травня 2011 року до ПАТ «Львівгаз» надійшла копія повідомлення Державної архітектурно-будівельної інспекції від 22.04.2011р. №40-14-1675 адресованого ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про те, що ліцензійною комісією 15.04.2011 прийнято рішення про анулювання ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» ліцензії серії АВ № 513556 від 02.03.2010 року на господарську діяльність, пов'язану із створенням об'єктів архітектури. Згадану ліцензію було анульовано наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції №11-Л від 19.04.2011 року. Посилаючись на норми частини 3 статті 17 Закону України від 20 травня 1999 року №687- XIV «Про архітектурну діяльність» позивач вважає, що наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції №11-Л від 19.04.2011 року є неправомірним та таким, що прийнятий з перевищенням повноважень.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2011 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції від 19.04.2011 року № 11-Л в частині анулювання ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» ліцензії серії АВ № 513556 від 02.03.2010 року виданої Інспекцією Державної архітектурно-будівельного контролю у Львівській області на господарську діяльність пов'язану з створенням об'єктів архітектури. У решті позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державна архітектурно-будівельна інспекція України оскаржила її в апеляційному порядку. Вважає, що дана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просять її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянти посилаються на те, що юридична особа припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, однак станом на момент прийняття оскаржуваного наказу запис до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи Державної архітектурно-будівельної інспекції як урядового органу не внесено, а тому вона вправі була приймати оскаржуваний наказ. Крім того апелянт зазначає, що прийняття рішення органом ліцензування щодо видачі нової, зупинення або анулювання ліцензії розглядається ліцензійною комісією, що створена та діє при відповідному органі ліцензування. Державну архітектурно-будівельну інспекцію України було створено відповідно до указу Президента України від 09.12.2010 року 1085/2010, яку зареєстровано в єдиному державному реєстрі 08.02.2011 року. Однак, наказ про утворення ліцензійної комісії у новоствореній Державній архітектурно-будівельній інспекції України прийнято лише 24.05.2011 року № 14.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь в справі і з'явилися в судове засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 02.03.2010 року видано ліцензію ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» серії АВ № 513556 на провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

18.11.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Львівської міської ради були зареєстровані зміни до установчих документів відповідно до яких змінено найменування юридичної особи з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» на Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».

17.03.2011 року ПАТ «Львівгаз» надіслало на адресу Державної архітектурно-будівельної інспекції України заяву на видачу ліцензії на здійснення господарської діяльності пов'язаної із створенням об'єктів архітектурної форми.

05.04.2011 року комісією Державної архітектурно-будівельної інспекції складено акт № 10 «Про встановлення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених у документах, що додавались до заяви на видачу ліцензії», яким рекомендовано анулювати позивачу ліцензію АВ № 513556, у зв'язку з порушенням п. 17 Порядку ліцензування певних видів діяльності у будівництві.

На підставі вказаного акта, ліцензійна комісія Державної архітектурно-будівельної інспекції 15.04.2011 року вирішила анулювати видану ВАТ «Львівгаз» ліцензію (протокол № 7 від 15.04.2011 року).

На підставі вказаного вище висновку ліцензійної комісії наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції № 11-Л від 19.04.2011 року анульовано ВАТ «Львівгаз» ліцензію серії АВ № 513556.

На виконання п. 21 Порядку ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві затвердженого постановою КМ України від 05.12.2007 року № 1396 Державною архітектурно-будівельною інспекцією на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Львова надіслано лист № 40-14-1675 від 22.04.2011 року яким повідомлено про анулювання ВАТ «Львівгаз» ліцензії серії АВ № 513556 від 02.03.2010 року виданої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області.

Суд першої інстанції задовольняючи частково адміністративний позов виходив з того, що станом на момент прийняття Державною архітектурно-будівельною інспекцією оскаржуваного наказу, в установленому законом порядку 08.02.2011 року була зареєстрована як юридична особа Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка відповідно до Положення «Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України» затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 року та ст. 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» є єдиним органом який уповноважений видавати, скасовувати та анульовувати ліцензії на провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури. На підставі викладеного суд першої інстанції прийшов до висновку, що виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією наказ № 11-Л від 19.04.2011 року є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, виходячи з наступних підстав.

Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначені Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 року N 1775-III (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 ст. 9 цього Закону визначено види господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню відповідно до спеціальних законів, згідно п. 11 якої до таких видів зокрема відноситься будівельна діяльність.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року N 687-XIV (зі змінами внесеними Законом України від 17.02.2011 р. N 3038-VI, які набрали чинності з 12.03.2011 року), господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України. Органами ліцензування є Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

На виконання вказаної вище статі Кабінет Міністрів України своєю постановою від 5 грудня 2007 року N 1396 затвердив Порядок ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві (далі - Порядок).

Згідно п. 3 цього Порядку, ліцензування будівельної діяльності та контроль за додержанням ліцензійних умов здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - орган ліцензування).

Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 9 грудня 2010 року N 1085/2010 утворено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, поклавши на цю Інспекцію функції з реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п. 5 цього Указу, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Пунктом 7 цього ж Указу зобов'язано Кабінет Міністрів України вжити заходів щодо ліквідації урядових органів в системі центральних органів виконавчої влади.

На виконання даного Указу Президента України, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 березня 2011 р. N 346 (чинна з 08.04.2011 року), якою ліквідував урядові органи за переліком згідно з додатком, в тому числі Державну архітектурно-будівельна інспекція.

Згідно п. 2 цієї Постанови, урядові органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.

З наявного у матеріалах справи витягу з ЄДРЮОФОП суд апеляційної інстанції вбачає, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України (інд. код юридичної особи - 37471912) як юридична особа зареєстрована 08.02.2011 року (а.с. 65-67).

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI, який набрав чинності з 12.03.2011 року внесено зміни до ст. 17 Закону України «Про архітектурну діяльність», з урахуванням яких органами ліцензування є Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Указом Президента України від 08.04.2011 року N 439/2011, який набрав чинності з 18.04.2011 року затверджено Положення «Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України» відповідно до п. 3 якого, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури віднесено до компетенції Держархбудінспекції України.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що на момент прийняття оскаржуваного наказу єдиним органом який вправі здійснювати ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, була Державна архітектурно-будівельна інспекція України (інд. код юридичної особи - 37471912), а тому прийнятий Державною архітектурно-будівельною інспекцією (інд. код юридичної особи - 34691086) наказ № 11-Л від 19.04.2011 року в частині анулювання ВАТ «Львівгаз» ліцензії серії АВ № 02.03.2010 року є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано частково задоволив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2011 року по справі № 2а-5594/11/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її у повному обсязі може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: О.Б. Заверуха

В.В. Ніколін

Постанова у повному обсязі виготовлена та підписана 28.09.2012 року.