Рішення № 26319605, 02.10.2012, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
5010/1113/2012-пз-8/13
Номер документу
26319605
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2012 р. Справа № 5010/1113/2012-Пз-8/13

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А.,

при секретарі судового засідання Михайлюк А. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Прокурора міста Яремче Івано-Франківської області

в інтересах держави в особі Ворохтянської селищної ради

Івано-Франківської області,

вул. Д. Галицького, 41, смт. Ворохта, 78595

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

АДРЕСА_1

про

- стягнення плати в розмірі 32084,90 грн. за користування земельною ділянкою площею 0,8663 га., що знаходиться по АДРЕСА_2, Яремчанської міської ради;

- зобов'язання ОСОБА_3 виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11;

- зобов'язання ОСОБА_3 укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку.

За участю представників сторін:

від прокуратури: Журавльова Н. Є. - старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в суді, (посвідчення №93 від 11.12.08);

від позивача: Жабчук В. В. - заступник голови селищної ради, (довіреність №07-06/818 від 04.07.12);

від відповідача представники не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Івано-Франківської області подано позов Прокурором міста Яремче Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Ворохтянської селищної ради Івано-Франківської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення плати в розмірі 32084,90 грн. за користування земельною ділянкою площею 0,8663 га., що знаходиться по АДРЕСА_2, Яремчанської міської ради; зобов'язання ОСОБА_3 виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11; зобов'язання ОСОБА_3 укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку.

Ухвалою суду від 27.08.12 порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 11.09.12.

Ухвалою суду від 11.09.12 розгляд справи відкладено на 02.10.12.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з'явився, причин неприбуття суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Судом самостійно здійснено витяг стосовно відповідача та відповідно до спеціального витягу станом на 27.08.12 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано фізичну особа-підприємця ОСОБА_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, де зазначено місце проживання відповідача - АДРЕСА_3, тобто адреса, яка вказувалась в позовній заяві та ухвалах суду, що направлялись відповідачу (а.с. 24-25).

Отже, як встановлено судом, ухвали по справі направлялись відповідачу за адресою місце проживання, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За таких обставин, згідно ст. 75 ГПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 ГПК України, суд встановив, що рішенням Ворохтянської селищної ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 15.03.11 № 52-5/2011 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,8663 га для обслуговування придбаного нежитлового приміщення (виробничий цех) по АДРЕСА_2 для надання в оренду та зобов'язано на протязі шести місяців проект земелеустрою відведеної даної земельної ділянки подати на затвердження сесії Ворохтянської селищної ради (а.с. 11).

22.03.11 між Ворохтянською селищною радою (надалі - позивач) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 (надалі - відповідач) укладено Угоду про використання земельної ділянки (надалі - Угода), (а.с. 12).

У пункті 1 Угоди зазначено, що Приватний підприємець ОСОБА_3 (відповідач), що користується земельною ділянкою площею 0,8663 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2, зобов'язується сплачувати Ворохтянській селищній раді плату за фактичне користування земельною ділянкою для обслуговування придбаного нежитлового приміщення (виробничий цех), за період з 22 березня 2001 р. до моменту державної реєстрації договору оренди.

Сума плати за фактичне користування земельною ділянкою розрахована відповідно до додатку № 1 до Положення "Про ставки, порядок визначення та сплати орендної плати" та довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, враховуючи вид діяльності становить 38 501,84 грн. (тридцять вісім тисяч п'ятсот одна гривня 84 копійки) в рік, або щомісячно 3 208,49 грн. (три тисячі двісті вісім гривень 49 копійок), (п. 2 Угоди).

Об'єкт оренди, на підставі акту прийому-передачі від 22.03.11 був переданий відповідачу і прийнятий останнім 22.03.11 - в день укладення Угоди (а.с. 14).

Факт порушення умов Угоди відповідачем підтверджується довідкою Виконавчого комітету Ворохтянської селищної ради Яремчанського міської ради Івано-Франківської області станом на 01.06.12 (а.с. 21).

З метою досудового врегулювання спору відповідачу направлялись листи-претензії №436/02-23 від 01.07.11, № 552 02/23 від 09.08.11 та № 02-18/102 від 24.02.12 (а.с. 17-19).

Відповідач відповіді на листи-претензії не надав. Матеріали справи не містять доказів сплати заборгованості.

В силу ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) між сторонами у справі виникли зобов'язальні відносини.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача щодо стягнення плати в розмірі 32084,90 грн. за користування земельною ділянкою за період з серпня 2011 року по травень 2012 року.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11 суд зазначає наступне.

Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

В силу приписів ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частина 1 ст. 116 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) та частина 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.

Статтею 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (ч. 2 ст. 123 ЗК України).

Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в порядку п. 4 ст. 123 ЗК України, подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Відповідно до п. 6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Приписами ст. 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (п. 5 статті 126 ЗК України).

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування (п. 4 ст. 11 ЦК України).

Як зазначалось вище, рішенням Ворохтянської селищної ради від 15.03.11 № 52-5/2011 зобов'язано на протязі шести місяців проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки подати на затвердження сесії Ворохтянської селищної ради, однак жодних дій спрямованих на виготовлення проекту землеустрою та документів, що посвідчують право володіння чи користування земельною ділянкою до звернення прокурора до суду, відповідачем не вчинялось.

З огляду на викладене, враховуючи приписи перелічених норм, вимога прокурора про зобов'язання відповідача виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11 є обґрунтованою, а тому підлягає до задоволення.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 181 ГК України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Відповідно до ст. ст. 641, 642 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Таким чином, ні позивачем ні відповідачем не запропоновано пропозицію укласти договір.

Однак прокурор та позивач, всупереч цьому просять зобов'язати відповідача укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно із 13 Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Пунктом 3 ст. 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

У відповідності до ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України, відповідно до якої спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

На підставі вищезазначеного та враховуючи, що позивачем не дотримано визначеного законодавством України порядку укладення договорів, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача укласти спірний договір.

За правилами, встановленими ст. 49 ГПК України, судові витрати по справі слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 14, 124 Конституції України, Законом України "Про оренду землі", ст. ст. 11, 202, 203, 509, 526, 626, 627, 629, 641, 642 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 179, 181, 187 Господарського кодексу України, ст. ст. 93, 116, 123, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. ст. 43, 49, 64, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Прокурора міста Яремче Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Ворохтянської селищної ради Івано-Франківської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення плати в розмірі 32084,90 грн. за користування земельною ділянкою площею 0,8663 га., що знаходиться по АДРЕСА_2, Яремчанської міської ради; зобов'язання ОСОБА_3 виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11; зобов'язання ОСОБА_3 укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку задовольнити частково.

Стягнути з відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1 на користь позивача Ворохтянської селищної ради Івано-Франківської області, вул. Д. Галицького, 41, смт. Ворохта, 78595 (р/р 33214812700018 в УДК м. Яремче УДК Івано-Франківської обл., МФО 836014, код 04354522) - 32 084,90 грн. (тридцять дві тисячі вісімдесят чотири гривні 90 коп.) плати за користування земельною ділянкою.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Зобов'язати ОСОБА_3 виготовити проект землеустрою земельної ділянки у відповідності до рішення Ворохтянської селищної ради від 15.03.11.

В частині зобов'язання ОСОБА_3 укласти договір оренди земельної ділянки у встановленому законом порядку відмовити.

Стягнути з відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1 в доход Державного бюджету України 2 682 грн. 50 коп. (дві тисячі шістсот вісімдесят дві гривні 50 коп.) - судового збору.

Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31219206783002, код ЄДРПОУ - 37952250, код класифікації доходів бюджету 22030001).

Наказ видати ДПІ в м. Яремче, вул. Курортна, 4/2, м. Яремче, 78500 після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 08.10.12

Суддя Шіляк М. А.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Каркузаєва Н. Ш. 08.10.12