ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/3196/2012
13 вересня 2012 року 16год. 44хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Ціпан О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Ольшицький В.О.;
відповідача: представник Красовський А.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю " Костопільський комбінат будівельних матеріалів" до Костопільська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Костопільський завод будівельних матеріалів» звернулось з адміністративним позовом до Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області ДПС (далі - Костопільської МДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 12 вересня 2011 року №0001801630, від 03 жовтня 2011 року №0002281630, від 03 листопада 2011 року №0002491630, від 30 листопада 2011 року №0002721630, від 26 січня 2012 року №0000071630.
Обґрунтування позову полягає у наступному.
Костопільською МДПІ було прийнято рішення № 3 від 25 березня 2011 року про розстрочення податкового боргу ТОВ «Костопільський комбінат будівельних матеріалів» з податку на додану вартість в загальній сумі 34 052,92 грн. та укладено між позивачем та відповідачем договір від 25.03.2011 року про розстрочення боргу.
Незважаючи на розстрочення податкового боргу відповідачем за результатами перевірки своєчасності сплати платежів до бюджету було складено:
- акт №713/16/03576568 від 09.09.2011р., на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0001801630 від 12 вересня 2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 2623 грн. 32 копійки;
- акт №805/16/03576568 від 28.09.2011р., на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0002281630 від 03 жовтня 2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №858/16/03576568 від 26.10.2011р., на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0002491630 від 03 листопада 2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №902/16/03576568 від 29.11.2011р. на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0002721630 від 30 листопада 2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №21/16/03576568 від 19.01.2012р. на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0000071630 від 26 січня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки.
Зазначає, що у відповідності до статті 126 Податкового кодексу України платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу лише у тому разі, якщо він не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом.
Покликається на ст. 100 Податкового кодексу України, якою передбачено право на розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 1.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України №1036 від 24.12.2010 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1431/18726, строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом державної податкової служби рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
Вказує, що відповідно до пункту 3.9 цього Порядку, на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Оскільки, як вже зазначалось вище, Костопільською МДПІ було прийнято рішення № 3 від 25 березня 2011 року про розстрочення податкового боргу ТОВ «Костопільський комбінат будівельних матеріалів» з податку на додану вартість в загальній сумі 34 052,92 грн., підстав для застосування штрафу у відповідача не було.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача подав письмові заперечення проти позову та, зокрема, пояснив, що позивачем у порушення вимог пп.54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст.54 ПК України не було перераховано протягом 10 днів нараховану суму грошового зобов'язання, а відтак до Товариства з обмеженою відповідальністю «Костопільський завод будівельних матеріалів» обґрунтовано була застосовані штрафні санкції, передбачені п.126.1 ст.126 ПК України. Вважає оскаржені податкові повідомлення - рішення правомірними та просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що Костопільською МДПІ за наслідками проведених у жовтні - листопаді 2011 року та січні 2012 року перевірок своєчасності сплати Товариством з обмеженою відповідальністю «Костопільський завод будівельних матеріалів» платежів до бюджету складено акти перевірок та винесено податкові повідомлення - рішення:
- акт №713/16/03576568 від 09.09.2011р. - податкове повідомлення - рішення №0001801630 від 12.09.2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 2623 грн. 32 копійки;
- акт №805/16/03576568 від 28.09.2011р. - податкове повідомлення - рішення №0002281630 від 03.10.2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №858/16/03576568 від 26.10.2011р. - податкове повідомлення - рішення №0002491630 від 03.11.2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №902/16/03576568 від 29.11.2011р. - податкове повідомлення - рішення №0002721630 від 30.11.2011 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки;
- акт №21/16/03576568 від 19.01.2012р. - податкове повідомлення - рішення №0000071630 від 26.01.2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість згідно статті 126 Податкового кодексу України в сумі 756 грн. 73 копійки (а.с.50-68).
Відповідно до вищезазначених актів в якості документу, який посвідчує факт самостійного визначення платником податків грошового зобов'язання з податку на прибуток є рішення Костопільської МДПІ №3 від 25.03.2011р. про розстрочення податкового боргу, а граничні терміни нарахування визначені як граничні терміни сплати зобов'язання по податкових деклараціях з податку на додану вартість до моменту їх розстрочення.
Згідно п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
При цьому Податковий кодекс України встановлює різний відлік строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, в залежності від того, самостійно визначив платник податків собі грошове зобов'язання, чи таке було визначене йому податковим органом.
Так, відповідно до пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1- 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу (зокрема за результатами податкових перевірок), платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
А відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у разі самостійного визначення грошового зобов'язання платником податків, він зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В свою чергу, граничні строки подання декларації передбачені пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України та встановлені диференційовано в залежності від базового звітного (податкового) періоду, під яким розуміється перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу. Так, для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному місяцю строк подання декларації становить - 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). А для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному року - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Що стосується податку на прибуток, то в силу вимог пункту 152.9 статті 159 цього Кодексу, звітним (податковим) періодом є календарний квартал. Таким чином, граничним терміном сплати податку на прибуток є 20 число слідуючого за наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу місяцем (для сплати податку на прибуток за 2010 рік 19.02.2011 року, за І квартал 2011 року 20.05.2011 року, за II квартал 2011 року 19.08.2011 року, за III квартал 2011 року 19.11.2011 року).
Крім того, Податковим кодексом України встановлено і окремі випадки, коли відлік строків сплати здійснюється в особливому порядку.
Так, ст. 100 ПК України передбачено можливість розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 100.1 даної статті розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 статті 129 цього Кодексу.
В силу вимог п. 100.2 статті 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів у межах одного бюджетного року, відповідно до пункту 100.8 вказаної статті, приймається керівником контролюючого органу (його заступником). Згідно з пунктом 100.6. вказаної статті, розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення. Договори про розстрочення (відстрочення), відповідно до підпункту 100.12.2. пункту 100.12 статті 100 Податкового кодексу України, можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу, зокрема, якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Відповідно до пункту 1.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України №1036 від 24.12.2010 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1431/18726, строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом державної податкової служби рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
При цьому відповідно до пункту 3.9 цього Порядку, на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Судом встановлено, що Костопільською МДПІ дійсно було прийнято рішення № 3 від 25 березня 2011 року про розстрочення податкового боргу ТОВ «Костопільський комбінат будівельних матеріалів» з податку на додану вартість в загальній сумі 34 052,92 грн. на термін з 25.03.2011 року по 15.12.2011 року (а.с.11). Зазначеним рішенням загальна сума заборгованості розстрочена та визначено суми, які підлягають сплаті позивачем щомісячно протягом 2011 року.
Одночасно з цим між позивачем та відповідачем було укладено договір про розстрочення податкового боргу від 25.03.2011 року на вказану суму, умовами якого також передбачено аналогічні строки сплати заборгованості (а.с.12).
Оскільки розстрочення прямо передбачає перенесення строків сплати, а у вказаному рішенні відповідача та договорі про розстрочення прямо визначені нові строки сплати податкового боргу, то штрафні санкції могли бути нараховані лише у випадку порушення платником податків таких нових строків.
Також відповідно до пункту 4.6 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України №1036 від 24.12.2010 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1431/18726, лише з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Податковим кодексом України.
Випадків порушення визначених у рішенні про розстрочення боргу строків ТОВ «Костопільський завод будівельних матеріалів» не допускав, з чим погодився представник відповідача. Доказів дострокового розірвання договору чи порушення його умов відповідач також не надав.
За таких обставин суд не вбачає підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкового боргу, визначених ст.126 ПК України.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного вище, Костопільською МДПІ не доведено правомірність прийнятих податкових повідомлень - рішень від 12 вересня 2011 року №0001801630, від 03 жовтня 2011 року №0002281630, від 03 листопада 2011 року №0002491630, №0002721630 від 30 листопада 2011 року, від 26 січня 2012 року №0000071630, у той же час позивачем повністю доведено обґрунтованість позовних вимог. Відтак оскаржені податкові повідомлення - рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню повністю.
Судові витрати по справі у вигляді судового збору в сумі 107 грн. 30 коп. згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України присуджуються на користь позивача з Державного бюджету.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області ДПС №0001801630 від 12 вересня 2011 року, №0002281630 від 03 жовтня 2011 року, №0002491630 від 03 листопада 2011 року, №0002721630 від 30 листопада 2011 року, №0000071630 від 26 січня 2012 року.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Костопільський комбінат будівельних матеріалів" із Державного бюджету України судовий збір в сумі 107 (сто сім) грн. 30 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Борискін С.А.