Рішення № 26301640, 05.09.2012, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
1326/6657/2012
Номер документу
26301640
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1326/6657/2012

2/1326/2968/2012

РІШЕННЯ

Іменем України

05 вересня 2012 року Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді Кузя В.Я.

при секретарі

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Львові, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго»та Львівського комунального підприємства «Затишне»про надання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі центрального опалення та влаштування автономного, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з позовом до Львівського комунального підприємства «Затишне»про зобов'язання надати: технічну характеристику будинку АДРЕСА_1; погодження на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП; зобов»язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»та Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго»розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення шляхом монтажу двохфункційного газового котла та зобов»язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП із влаштуванням автономного опалення.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у зв»язку з неналежним наданням послуг з постачання опалення, ряд квартир у будинку забезпечуються самостійно, а відтак, вона теж змушена відмовитись від централізованого опалення квартири, маючи на меті встановити у своїй квартирі автономну систему опалення.

Враховючи, що Франківська районна адміністрація Львівської міської ради у задоволенні звернення щодо розгляду даного питання та надання дозволу на встановлення індивідуального опалення у квартирі, їй відмовила, а іншим мешканцям м. Львова подібні дозволи видавались, вона вирішила звернутися за захистом своїх порушених права та інтересів до суду.

В судові засідання позивач як і відповідачі не прибули, подали письмові заяви про слухання справи за їх відсутності. При цьому позивач просить позов задоволити, шляхом ухвалення заочного рішення.

Представник відповідача - Франківської районної адміністрації Львівської міської ради в судове засідання не прибув, подав письмову заяву, у якій позовні вимоги заперечив повністю за їх безпідставні, справу просив розглядати за його відсутності.

Представники відповідачів публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго»та Львівського комунального підприємства «Затишне», як і інші учасники процесу в судове засідання не прибули, подали письмові заяви в яких просять проводити розгляд справи без їх участі, проти прийняття судом заочного рішення не заперечують, а представник відповідача -ПАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», крім того, зазначив, що прити позову не заперечує та на вимогу суду надав Технічні умови № 19/628 на МВК, виготовлені на звернення позивача.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши всі докази щодо обгрунтування позовних вимог, заперечення відповідача -Франківської районної адміністрації Львівської ради та позицію інших учасників процесу, які позовних вимог не заперечили, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Так, відповідно до ст. 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Як вбачається із витягу про реєстрацію права власності від 03.05.2012р. № 34011319, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1.

З метою влаштування автономного опалення в квартирі, та у відповідності до «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання», позивач звернулася до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про надання дозволу на відключення її квартири від системи централізованого опалення та центрального водопостачання, у зв»язку з неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії та економністю індивідуальної системи, для влаштування автономного опалення.

Як стверджує позивач, Франківська районна адміністрація Львівської міської ради відмовила позивачу у задоволенні прохання щодо надання дозволу на встановлення автономного опалення квартири і дані доводи відповідачем не спростовані, а відмова не аргументована. Про наявність вказаного спору відповідач не заперечує.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд враховує наявність постанови КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, проте, визнає, що така суперечить вимогам існуючого законодавства, а саме ч. 1 ст. 24 «права та основні обов»язки споживача теплової енергії», Закону України «Про теплопостачання»від 2.06.2005р. №2633-ІV, щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».

Згідно п. 25 цієї ж постанови, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відтак самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.

Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого, у десятиденний термін надається заявникові.

При позитивному рішенні Комісії, заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

Судом встановлено, що відповідно до наведених постанов та положення, позивач звернулася до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (як центрального органу виконавчої влади) про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в будинку для реалізації свого права.

Відповідач не надав позивачу відповіді про технічну можливість чи неможливість переходу на індивідуальне опалення, а також не обґрунтував заперечень позовних вимог.

Враховуючи наявність постанови КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, позиції відповідача -Франківської районної адміністрації, щодо звернення позивача, суд визнає їх як пряме обмеження конституційних прав громадян, у тому числі й позивача.

У разі незгоди заявника з відмовою, спір вирішується в судовому порядку. Позивач звернулася до суду у встановленому порядку за захистом своїх прав і суд визнає, що такі підлягають захисту.

Така позиція суду у повній мірі відповідає змісту ст.ст. 55, 124 Конституції України, якими гарантуються вищевказані права позивача.

Крім цього, суд приймаючи дане рішення виходить з ч.2 ст. 383 ЦК України з беззаперечного права, згідно якої: «Власник квартири може на свій розсуд здійнювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, -- за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку».

Таким чином, позивач має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення, або вмотивовану відмову.

Відповідачами не наведено жодного аргументу, що встановленням індивідуального опалення у квартирі позивача порушаться права власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічниі вимоги і правила експлуатації будинку.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності

Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Суд приймає до уваги твердження позивача, що надання технічних умов, щодо влаштування і підключення газових приладів в квартирах, відноситься до компетенції публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз». Як вбачається із наданих технічних умов, діючі норми і правила допускають встановлення автономного газового опалювального котла у квартирі позивача.

Судом також враховано, що відповідачами надавалися аналогічні дозволи на влаштування автономного опалення у будинку де проживає позивач.

Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Крнституцією межах і відповідно до законів України.

Жоден із відповідачів не надав суду переконливих пояснень щодо різних підходів до задоволення звернень споживачів стосовно встановлення автономних систем опалення за умови, що діючі в Україні технічні вимоги є одинакові,

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 319, 383 ЦК України, ст.ст. ст. ст. 3, 4, 15, 31, 60, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, ст. 24, 59, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5, 6, 15, 16, 19, 24, 25 Закону України «Про теплопостачання»рішення виконкому Львівської міської ради від 10.03.2006р. №297, наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р., -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Зобов»язати Львівське комунальне підприємство «Затишне»надати ОСОБА_1 :

а) технічну характеристику будинку АДРЕСА_1

б) погодження на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП;

Зобов»язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»та Львівське міське комунальное підприємство «Львівтеплоенерго»розробити та надати технічні умови про можливість облаштування автономного опалення і гарячого водовідведення у квартирі АДРЕСА_1.

Зобов»язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради на підставі отриманих технічних умов, видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономного опалення.

Рішення може бути оскарженим до апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. Кузь