КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6512/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,
представника відповідача 1 - Сіренко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/6512/12 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, Управління Державної казначейської служби України у Краснопільському районі, Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, (далі - відповідач 1), Управління Державної казначейської служби України у Краснопільському районі (далі - відповідач 2), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить стягнути з державного бюджету надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 361 579, 00 грн.
В судовому засіданні 29.08.2012 до участі по справі було залучено Головне управління Державної казначейської служби у Сумській області в якості відповідача (далі - відповідач 3).
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач у порядку виконання ст. 152 Податкового кодексу України протягом 2011 року подав до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам Краснопільський район електричних мереж, Краснопільське районне відділення "Енергозбут". Вказані суми в розрахунках були сплачені позивачем 18.08.2011 платіжним дорученням № 6376 та платіжним дорученням № 6377.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що сума податку на прибуток з урахуванням питомої ваги витрат структурних підрозділів обчислюється відповідно до п. 2 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України наростаючим підсумком. Як вбачається з розрахунків, питома вага витрат по зазначеним структурним підрозділам в 3 кварталі зменшилась в порівнянні з 2 кварталом 2011 року, що відповідно відобразилось на сумі податку, яка підлягає сплаті в-цілому по зазначеним структурним підрозділам. В результаті цього виникла переплата по сплаті податку на прибуток по зазначеним структурним підрозділам, розмір якої складає: по Краснопільському району електричних мереж (325 755 грн. - 113 766 грн. = 211 989 грн.); по Краснопільському районному відділенню "Енергозбут" (238 137 грн. - 88 547 грн. = 149 590 грн.). Загальна сума надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток складає 361 579 гривень. Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України позивач подав заяви про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток, але відповідачі не виконали свого зобов'язання щодо повернення грошових коштів товариству.
У судове засідання представник позивача не прибув, 27.09.2012 подав до суду заяву, відповідно до якої просить розглянути справу без його участі (а.с. 106).
Від відповідача 1 до суду 21.08.2012 надійшло заперечення (а.с. 28-29), відповідно до якого Сумська МДПІ не погоджується з адміністративним позовом з огляду на те, що пунктом 28.6 наказу ДПА у Сумській області № 474 від 11.11.11 "Про розрахункову базу на листопад 2011 року" передбачено забезпечення надання інформації щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) щодо сум повернення понад 50.0 тис. грн.) на погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України. На виконання п. 28.6 наказу ДПА в Сумській області № 474 від 11.11.2011 "Про розрахункову базу на листопад 2011 року" інформація про отриману заяву від 06.12.11 платника про повернення на розрахунковий рахунок ПАТ "Сумиобленерго" направлена до відділу прогнозування, аналізу ДПА в Сумській області на погодження про повернення надмірно сплачених коштів. Погодження про повернення в письмовій чи усній І формі до Сумської МДПІ не надходило. Наказом від 01.06.12 № 775 ДПІ у м. Сумах розпочато документальну планову виїзну перевірку ПАТ "Сумиобленерго" за період діяльності з 01.10.2010 по 31.03.2012. Перевірка проводиться з 19.06.2012 по 21.08.2012 рік. Висновки перевірки будуть підтверджувати або спростовувати правомірність формування підприємством позивача заявленої надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток. Представник відповідача 1 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях.
Відповідач 2 надіслав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 28-29), в якому зазначає, що позивач взагалі не обгрунтовує позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у Краснопільському районі повернути надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 361 579, 00 грн., зокрема, позивач не вказує на те, які саме незаконні дії вчинив орган Державної казначейської служби України та/або в чому полягає протиправна бездіяльність даного державного органу, що могли б порушити права та законні інтереси позивача в даних спірних правовідносинах. Вважає необгрунтованими та незаконними позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у Путивльському районі повернути надміру сплачену суму грошового зобовязання, тому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог до Управління Державної казначейської служби України у Краснопільському районі.
Відповідач 3 в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі його представника до суду не подав.
Заслухавши пояснення представника відповідача 1, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 09.08.11 позивачем був поданий розрахунок по Краснопільському району електричних мереж за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 325 755 грн. (а.с. 12-13). Зазначена сума була сплачена позивачем 18.08.11 платіжним дорученням № 6376 (а.с. 14).
09.11.11 позивачем був поданий розрахунок по Краснопільському району електричних мереж за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 113 766 грн. (а.с. 8-9).
09.08.11 позивачем був поданий розрахунок по Краснопільському районному відділенню "Енергозбут" за 2 квартал 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 238 137 грн. (а.с. 10-11). Зазначена сума була сплачена позивачем 18.08.11 платіжним дорученням № 6377 (а.с. 14).
09.11.11 позивачем був поданий розрахунок по Краснопільському районному відділенню "Енергозбут" за 2-3 квартали 2011 року, в якому визначено податкове зобов'язання в сумі 88 547 грн. (а.с. 6-7).
З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 06.12.20111 року звернувся до Краснопільському ОДПІ з заявою за № 52/12004 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 361 579, 00 грн (а.с. 15). Проте кошти не були повернені.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 09.11.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку. Відповідач не заперечує того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Статтею 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 № 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 974/1597/499).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Станом на день розгляду справи судом встановлено, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 361 579, 00 грн, який позивачу з державного бюджету не повернуто.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 361 579, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивачем при поданні позову було сплачено судовий збір у розмірі 3219, 00 грн.
Проте, виходячи з вимог ч. 1 ст. 4 та пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", підлягав сплаті судовий збір у розмірі 2 146, 00 грн.
Правові підстави для відшкодування позивачеві зайво сплаченого судовогу збору відсутні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині відшкодування позивачеві судового збору у розмірі 1 073, 00 грн. задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, Управління Державної казначейської служби України у Краснопільському районі, Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області про стягнення коштів - задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету (державний бюджет - Краснопільський район, рахунок № 31110009700012, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37938125, код бюджетної класифікації 11021000) на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 361 579 (триста шістдесят одна тисяча п'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" судовий збір у розмірі 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп.
В частині позовних вимог щодо стягнення судового збору з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" у розмірі 1 073, 00 грн. - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Постанову складено у повному обсязі та підписано 2 жовтня 2012 року.