ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2936/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчук В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку в адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Цуманьської селищної ради про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося з позовом до Цуманьської селищної ради про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами. В порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Цуманьська селищна рада має перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по страхових внесках в розмірі 351,45 грн., що складається зі штрафної санкції на суму 346,26 грн. та пені на суму 5,19 грн., яка утворилася за несвоєчасну сплату страхових внесків. Оскільки, несвоєчасна сплата страхових коштів завдає збитків Фонду, що перешкоджає здійсненню належним чином соціальних виплат та послуг, а тому просить стягнути з відповідача на користь Ківерцівської міжрайонної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по страхових коштах в розмірі 351,45 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, проте подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, адміністративний позов підтримує з підстав викладених в позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
А згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд приходить до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до поданої заяви 04.01.2002 року Цуманська селищна рада зареєстрована страхувальником в Ківерцівській міжрайонній виконавчій дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно статті 1 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (надалі - Закон України №2240-III), загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Страхові кошти - це акумульовані страхові внески, суми від фінансових санкцій та інші надходження відповідно до законодавства для здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за цим Законом (пункт 11 статті 2 Закону України № 2240-III).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України № 2240-III, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.06.2012 року головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 проведено планову перевірку Цуманьської селищної ради на предмет достовірності нарахування, витрачання та своєчасності сплати та використання страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2010 року по 31.03.2012 року. За результатами перевірки виявлено ряд порушень, а саме п. 1 ч. 1. ст. 35, ст. 37 Закону України №2240-III, п. 7, п. 10, п. 14, п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1266 від 26.09.2001 року, п.1.5 Порядку придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48 від 25.10.2007 року.
Відповідно до пункту 6 частини статті 28 Закону України №2240-III страховик має право накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 % такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (частина 1 статті 30 Закону України № 2240-III ).
22.06.2012 року виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі акту перевірки, керуючись частиною 1 статті 21, статтею 22, пунктом 6 частини 1 статті 28, статтею 30 Закону України №2240-III, рішенням №128/07000 від 22.06.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідача було зобов'язано повернуто до Фонду 3 303,50 грн. та нараховано фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 1 651,75 грн.
Як встановлено судом, відповідач не оскаржував рішення позивача проте в добровільному порядку фінансові штрафні санкції не сплатив.
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку несвоєчасним поверненням коштів виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було винесено рішення №128/18/07000 від 16.07.2012 року про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 346,26 грн. та 5,19 пені, що разом становить 351,45 грн.
Отже, сума заборгованості відповідача перед Фондом за несвоєчасне повернення коштів складає, 351,45 грн., що підтверджується розрахунком пені та штрафу.
Згідно частини 1 статті 19 Закону України № 2240-III, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом; та суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
Частиною 2 статті 22 Закону України №2240-III встановлено, що страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені відповідно до статті 30 цього Закону.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 28 Закону України №2240-III страховик має право накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства
Таким чином, своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти і фінансові санкції, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом (частина 3 статті 30 Закону України №2240-III).
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що заборгованість Цуманьської селищної ради по страхових внесках у вигляді фінансових санкцій в розмірі 351,45 грн. підлягає стягненню в судовому порядку на користь Ківерцівської міжрайонної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Керуючись статтями 122, 128, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Цуманьської селищної ради на користь Ківерцівської міжрайонної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26040273, р/р 25605030535002 ПАТ КБ "Надра" МФО 380764) заборгованість у вигляді фінансових санкцій в сумі 351 (триста п'ятдесят одної) гривні 45 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук