ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2759/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представника позивача Величка С.О., представника відповідача Остапюка С. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта Сервіс" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атланта Сервіс" (далі - ТзОВ "Атланта Сервіс", товариство ) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (далі - Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування наказу від 28.08.2012 року № 1315 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".
В обґрунтування позову ТзОВ "Атланта Сервіс" зазначило, що відповідач за відсутності правових підстав, всупереч вимог статті 75 Податкового кодексу України видав наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки діяльності позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених у позовній заяві підстав, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач у письмових запереченнях на адміністративний позов вимог товариства не визнав, посилаючись на те, що оскаржуваний наказ було прийнято відповідно до вимог статті 78 Податкового кодексу України, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
У судовому засіданні представник Луцької ОДПІ проти позову заперечив, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
17 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта Сервіс" отримано запит Луцької ОДПІ від 10.08.2012 року № 11007/10/22-1 про надання письмового пояснення та його документального підтвердження, згідно яким товариству необхідно було надати інформацію та її документальне підтвердження щодо взаємовідносин з товариством з обмеженою відповідальністю "Медео-Захід" за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року.
22 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта Сервіс" надало відповідь на вказаний запит та пояснило, що 15.10.2010 року та 12.09.2011 року працівниками Луцької ОДПІ були складені акти № 04633 та № 7077/23-2/31654883 про результати планової виїзної перевірки ТзОВ "Атланта Сервіс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року. Під час перевірок Луцькій ОДПІ були надані копії всіх первинних документів, які підтверджують здійснення фінансово-господарських операцій за даний період. З 01.07.2011 року позивач не здійснював жодних операцій з ТзОВ "Медео-Захід". Отже, всі необхідні документи, які підтверджують проведення ТзОВ "Атланта Сервіс" фінансово-господарські операції з ТзОВ "Медео-Захід" за період 01.01.2010 року по 30.06.2011 року є в наявності у Луцької ОДПІ, крім того, документи, що підтверджують проведення ТзОВ "Медео-Захід" за період 01.07.2011-31.12.2011 р. неможливо надати у зв'язку з їх відсутністю.
Луцькою ОДПІ 28.08.2012 року у зв'язку з ненаданням ТзОВ "Атланта Сервіс" документального підтвердження на письмовий запит від 10.08.2012 року № 11007/10/22-1 було видано наказ № 1315 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".
Згідно з підпунктом 20.1.6. пункту 20.1. статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі, коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: подавати належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Пунктом 75.1 Податкового кодексу України визначається, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У відповідності до п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не було надано Луцькій ОДПІ усіх витребуваних документів згідно запиту від 10.08.2012 року № 11007/1022-1. Даний запит товариством було отримано 17.08.2012 року. Позивачем подано в Луцьку ОДПІ 22.08.2012 року відповідь на запит, проте не відображено формування валових витрат за 2010 рік, І квартал 2011 року та витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування за ІІ - ІV квартали 2011 року по взаємовідносинах з ТзОВ "Медео-Захід" з наданням підтверджуючих документів, а також не надано копій первинних документів, які витребовувались Луцькою ОДПІ. Тобто позивачем не виконані вимоги статті 78 Податкового кодексу України.
Отже, підставою для проведення документальної позапланової перевірки є виявлення за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, тому дії відповідача щодо фактичної відмови Луцькій ОДПІ у наданні документального підтвердження є законними та відповідають вимогам ПК України, а тому у відповідача були всі підстави для прийняття рішення про проведення виїзної позапланової перевірки.
З урахуванням наведеного суд вважає, що порушення вимог норм чинного законодавства при прийнятті оскаржуваного наказу в діях відповідача відсутні, а тому позовні вимоги про визнання дій протиправними та скасування наказу Луцької ОДПІ від 28.08.2012 року № 1315 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки до задоволення не підлягають.
Судом не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що первинні документи надавались при проведенні попередніх перевірок у 2010 та 2011 роках, оскільки дані обставини не спростовують факту невиконання вимог Луцької ОДПІ, викладених у запиті від 10.08.2012 року № 11007/10/22-1.
Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 163, КАС України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 26 вересня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко