ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 вересня 2012 року 13:29 № 2а-7741/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Ісаковій Є.К., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів у розмірі 356,28 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київський міський центр зайнятості (далі - КМЦЗ, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, відповідач) 356,28 грн. суми отриманих коштів допомоги по безробіттю.
Ухвалою суду від 08.06.2012 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 03.09.2012 р.
В судове засідання 03.09.2012 р. представники сторін не з'явилися, внаслідок чого судове засідання було відкладене на 18.09.2012 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 не повернуто суму коштів у розмірі 356,28 грн. за навчання та за медичне обстеження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечень на позовну заяву до суду не надав, хоча про час і місце судового розгляду повідомлявся судом належним чином за адресою зазначеною у позові.
У зв'язку з нез'явленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєструвався в Святошинському районному центрі зайнятості КМЦЗ, як такий, що шукає роботу, а 24.05.2011 р. звернувся із заявою про надання статусу безробітного у якій зазначалось, що він не є найманим працівником, не укладав договорів цивільно-правового характеру, не отримує пенсій на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Наказом Дарницького районного центру зайнятості № НТ 110531 від 31.05.2011 р. на підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»та ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»відповідачеві був наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідачу на підставі п.4 ст.32, п.1 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п.4.3., 4.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності»призначена допомога по безробіттю як незастрахованим особам без урахування страхового стажу з 31.05.2011р. по 26.11.2011р.
Відповідач написав 01.06.2011р. заяву з проханням направити його на підготовку в навчальний заклад Вище комерційне училище КНТЕУ за професією "кухар". Між Святошинським районним центром зайнятості м. Києва і Відповідачем був укладений договір щодо професійного навчання №348 від 26.08.2011р., згідно пп. 3.1.2 якого, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією, набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад та витрат на проживання.
З 12.12.2011 року Відповідач припинив відвідування занять, документів на підтвердження поважності причин відсутності не надав. Наказом директора Вищого комерційного училища КНТЕУ від 12.12.2012 року №20-«В-СНН» у зв'язку з невідвідуванням занять та невиконання навчального плану і програм Відповідача було відраховано зі складу слухачів групи КД № 1 по перепідготовці кухарів.
Витрати, пов'язані з професійними навчанням Відповідача за період з 29.08.2011 року по 07.10.2011 року склали 179,57 грн. Крім того, вартість медичного обстеження - 176,71 грн. Загальна сума коштів, затрачених на навчання відповідача разом із вартістю медичного обстеження становить 356 грн. 28 коп. (триста п'ятдесят шість грн. 28 коп.).
Святошинським районним центром зайнятості м. Києва було направлено 26.12.11р. на адресу Відповідача лист № 03-27/2554 з пропозицією добровільно повернути суму вартості наданих йому соціальних послуг. Лист отримано останнім 12.01.2012р., що підтверджується копією зворотного повідомлення про вручення поштового відправлення. Але відповідь на вказаний лист не надходила, кошти, витрачені на професійне навчання відповідача у сумі 356 грн. 28 коп. у добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№ 1533-ІП від 02.03.2000 року (надалі - Закон України № 1533-Ш) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається ч.2 ст. 7 Закону України № 1533-Ш видами соціальних послуг є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до п.1 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. № 803 -XII (надалі Закон України № 803-ХІІ), державна служба зайнятості організовує при потребі професійну підготовку і перепідготовку закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.
Частиною 2 ст. 24 Закону України № 803-ХІІ передбачено, що професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п.4 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №308 (надалі - Порядок) матеріальна допомога у період професійного навчання призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду (далі-центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць у встановленому порядку через банківські установи.
Відповідно до абз. 2 ч. З ст. 36 Закону України № 1533-ІН та 28 Порядку у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
На виконання приписів зазначеної норми Святошинським районним центром зайнятості м. Києва 27.02.2012 р. видано наказ №82 про повернення Відповідачем суми витрат на професійне навчання, включаючи суму за медичне обстеження - у розмірі 356,28 грн.
На адресу Відповідача було направлено копію вказаного вище наказу разом з повідомленням №05-27/1006 від 27.02.2012р. про необхідність відшкодування коштів, проте Відповідач кошти у добровільному порядку так і не сплатив.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом № 803 «Про зайнятість населення».
Відповідно до пунктів 1 та 3 статті 18 цього Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, передбачених на ці цілі.
Згідно відповіді Київського міського центру зайнятості та Довідки-розрахунку Святошинського районного центру зайнятості від 27.02.2012 року № 05-27/975 загальна сума коштів, затрачених на навчання Відповідача у Вищому комерційному училищі КНТЕУ за професією "кухар" разом із вартістю медичного обстеження становить 356 грн. 28 коп. (триста п'ятдесят шість грн. 28 коп.) та підлягає поверненню службі зайнятості.
Згідно з ч.ч. 2 і 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі в наслідок умовного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до чинного законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечень та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Станом на час розгляду спору відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (03134, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, р/р 37179301900001 в ГУ ДКУ м. Києва, МФО 820019, код 03491091) виплаченої допомоги в розмірі 356,28 грн. (триста п'ятдесят шість грн. 28 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -24.09.2012