Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2012 року справа №2а/0570/8811/2012
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Юрченко В.П.,
секретар судового засідання Куленка О.Д.,
представників позивача Бакуліної Е.А., Дюжикової О.В., Белікової Н.Г.,
представників відповідача Шевченка Т.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шахтарсьеої об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року у справі №2а/0570/8811/2012 за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, і
В С Т А Н О В И В:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року позов Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі Шахтарська ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 27 червня 2012 року № 00001122242/306, яким визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 229680 грн. 88 коп. задоволено в повному обсязі, а саме: визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Шахтарської ОДПІ від 27 червня 2012 року № 0000112242/306, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток у загальній сумі 229680,88 грн., у тому числі за основним платежем 229679,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2146 грн. ( т.3 а. с. 147 - 149).
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, в зв'язку з порушенням норм матеріального права, прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову ( т.3 а. с. 150, 151).
Позивач надав письмові заперечення на доводи апеляційної скарги, які вважав безпідставними та неспроможними.
Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні, викладеним в апеляційній скарзі, просив постанову скасувати та відмовити в задоволені позову.
Представники позивача в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили відмовити в її задоволенні, а постанову суду першої інстанції залишити без змін як обґрунтовану та законну.
Колегія суддів заслухала доповідь судді доповідача, пояснення представників сторін, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини справи, які підтверджені матеріалами справи .
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (скорочена назва за Статутом - ДП «Донвуглереструктуризація») є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ, має структурний підрозділ Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт, який знаходиться на податковому обліку в Шахтарській ОДПІ ( т.1 а. с. 8 -19 ).
Рішенням Шахтарської ОДПІ від 16.06.2010 року №5 Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт внесена до Реєстру неприбуткових організацій (установ) за ознакою неприбутковості 0002 (т.1 а. с. 65).
. Рішенням від 22.03.2004 року позивач був внесений до реєстру неприбуткових організацій за ознакою неприбутковості 0002 (т.1 а. с. 64)
З 11.05.2012 року до 31.05.2012 року Шахтарською ОДПІ проведена документальна позапланова виїзна перевірка Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (структурного підрозділу позивача) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток за період з 01.01.2011 року до 31.12.2011 року, наслідки якої викладені в акті перевірки від 08.06.2012 року № 395/22-2/37112123 (далі акт перевірки, т.1 а. с. 21 -46).
За висновками вищенаведеного акту перевірки відповідачем 27.06.2012 року прийняте спірне податкове повідомлення-рішення відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України № 0000112242/306, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток у загальній сумі 229680,88 грн., у тому числі за основним платежем 229679,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн. ( т.1 а. с. 61).
Правовою підставою визначення податку на прибуток спірним податковим повідомленням-рішенням наведені норми підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі - Закон № 334), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, та пунктів 157.10, 157.11 статті 157 Податкового кодексу України.
Перевіркою повноти визначення суми доходів з інших джерел, що підлягає оподаткуванню за період з 01.1.2012 року до 31.12.2011 року податковий орган встановив його заниження позивачем в сумі 967719,53 грн., а саме за 1 квартал 2011 року в сумі 355219,85 грн., за 2 квартал 2011 року в сумі 472567,58 грн., за 3 квартал 2011 року в сумі 100359,96 грн., за 4 квартал 2011 року в сумі 39572,14 грн., внаслідок чого занижений податок на прибуток за наведені періоди у загальній сумі 229679,88 грн.
В акті перевірки зазначено, що бюджетними установами, які є неприбутковими, інші доходи зараховуються лише на казначейські рахунки; у зв'язку з тим, що отримані позивачем кошти надійшли не на казначейські рахунки, вони повинні бути враховані по рядку 10 «сума доходів з інших джерел, що підлягає оподаткуванню» податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій.
Суд першої інстанції правильно вказав, що спірним питанням в межах цієї адміністративної справи є зарахування доходів (коштів) від господарської діяльності підприємства (позивача), що внесене до Реєстру неприбуткових організацій, на рахунки в банку, а не на рахунки в органах державної казначейської служби, що на думку відповідача, свідчить про отримання доходу із джерел, інших, ніж визначені пунктами 157.2-157.9 статті 157 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту ДП «Донвуглереструктуризація»- підприємство створене з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності, а саме для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Відповідно до пункту 2.2.8 з метою зменшення обсягів бюджетного фінансування на утримання підприємства в період ліквідації передбачено здійснення реалізації основних засобів, що підлягають ліквідації та матеріалів, що утворюються при виконанні фізичної ліквідації об'єктів відповідно до проектів; реалізація води, яка відповідно до технологічного процесу відкачується з шахт, що ліквідуються, на потреби інших підприємств (т. 1 а. с. 9).
Аналогічні положення містяться також у Положенні про структурний підрозділ позивача.
Згідно з пунктом 7.11.2 пункту 7.1 статі 7 Закону № 334 від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "а" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг, у тому числі доходів державних професійно-технічних навчальних закладів, отриманих від виготовлення та реалізації товарів (виконання робіт, надання послуг), пов'язаних з їх основною, статутною діяльністю; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Відповідно до підпункту «а» пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є, зокрема, органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, Національною академією наук України та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів. Застосування даної норми Кодексу до позивача не є спірним між сторонами.
На підставі пункту 157.2 статті 157 Податкового кодексу України від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "а" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг, у тому числі доходів державних навчальних закладів, отриманих від виготовлення та реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг, у тому числі від надання платних послуг, пов'язаних з їх основною статутною діяльністю; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Згідно підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "а" підпункту 7.11.1, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) на утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (включаючи фінансування виробничої діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 157.10 статті 157 Податкового кодексу України доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "а" пункту 157.1 цієї статті, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) для утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (у тому числі фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі якщо за наслідками звітного (податкового) року доходи, зараховані до кошторису для утримання зазначених організацій, перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року. При цьому із суми перевищення доходів над витратами зазначених неприбуткових організацій податок, передбачений у пункті 151.1 статті 151 цього розділу, не сплачується.
Пункт 157.11 статті 157 Податкового кодексу України передбачає, що разі якщо доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених пунктом 157.5 цієї статті, на кінець першого кварталу року, що настає за звітним, перевищують 25 відсотків загальних доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок із нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу року, що настає за звітним, у строки, встановлені для інших платників податку. Незалежно від положень абзацу першого цього пункту, у разі якщо неприбуткова організація отримує дохід із джерел, інших, ніж визначені пунктами 157.2-157.9 цієї статті, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих із таких інших джерел, що зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Тобто, виходячи з аналізу вищенаведених норм законів суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що для звільнення доходів неприбуткових організацій від оподаткування такою організацією мають бути дотримані певні умови, а саме отримання доходу від надання платних послуг, пов'язаних зі статутною діяльністю; зарахування доходів до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) для утримання такої неприбуткової організації і використання виключно на фінансування видатків такого кошторису (у тому числі фінансування господарської діяльності згідно з її статутом).
Судом першої інстанції під час судового розгляду справи були досліджені первинні документи позивача (долучені до матеріалів справи), на підставі яких було встановлено порушення, зокрема, договори про надання послуг, договори поставки, акти прийому виконаних робіт, витяги з головної книги, журнали-ордери, виписки з рахунків, накладні, рахунки-фактури, авізо, звіти про дебетові та кредитові операції по рахунках, та встановлено, що позивачем були отримані доходи від господарської діяльності відповідно до Статуту та Положення про структурний підрозділ, що не заперечувалося відповідачем. Судом також були досліджені кошториси позивача на 2011 рік з урахуванням змін, які вносилися до кошторису протягом 2011 року, а також виконання кошторису витрачання грошових коштів, та встановлено, що такі доходи включалися позивачем до складу кошторисів для утримання підприємства і використовувалися виключно на фінансування видатків такого кошторису, що також не заперечувалося відповідачем.
Доводи апелянта про те, що суд першої інстанції дослідив первинні документи, які не були надані позивачем відповідачу під час перевірки є неспроможними, оскільки спростовуються матеріалами справи та актом перевірки податкового органу, в якому відображено перелік документів і та обставина, що підприємством надані для перевірки всі необхідні документи в повному обсязі відповідно до ст.85 Податкового кодексу України.
Апелянт помилково доводить, що позивач повинен інші доходи зараховувати на казначейські рахунки як бюджетна неприбуткова установа, оскільки позивач (структурний підрозділ позивача) не є бюджетною установою, а є одержувачем бюджетних коштів, що підтверджується листом Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області від 21 лютого 2012 року № 05-30/687, з якого вбачається, що позивач отримує фінансування з Державного бюджету України за КПКВ 1101070 «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості».
Згідно п. 38 ст. 2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету. Відповідно до пункту 12 статті 2 цього Кодексу бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Згідно зі статтею 43 цього Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства. В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
На підставі аналізу наведених норм, суд першої інстанції правильно вказав, що норми Бюджетного кодексу України розрізняють такі поняття як «бюджетна установа» та «одержувач бюджетних коштів» та казначейське обслуговування одержувачів бюджетних коштів передбачається тільки стосовно обслуговування бюджетних коштів, що є відсутнім у спірних правовідносинах. Норми Закону № 334 та Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України не встановлюють, що спеціальний рахунок в розумінні підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 та пункту 157.10 статті 157 Податкового кодексу України - це рахунок, відкритий в органах державної казначейської служби, внаслідок чого таке посилання відповідача є необґрунтованим та є припущенням.
Відповідач не довів, що позивач отримав дохід з інших джерел, ніж від надання платних послуг, пов'язаних зі статутною діяльністю.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції вірно вирішив справу, доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновки суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні
Ухвала в повному обсязі складена 28 вересня 2012 року.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Шахтарсьеої об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року у справі №2а/0570/8811/2012 за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді М.М. Гімон
В.П. Юрченко