ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" вересня 2012 р. 10 год.15 хв.Справа № 2-а-4941/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача Лакея В.Г,розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Амалтея" про повернення коштів матеріального забезпечення,-
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач або ХМЦЗ) звернувся до адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальності "Амалтея" (далі по тексту - відповідач або ТОВ "Амалтея") про повернення коштів матеріального забезпечення.
Відповідно до змісту позовної зави, вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами: 11 травня 2010 до ХМЦЗ звернулася громадянка ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) з заявою про надання їй статусу безробітної та виплати допомоги по безробіттю. Наказом №НТ100518 від 18.05.10, на підставі наданих документів (паспорту, ідентифікаційного коду, трудової книжки, диплому) ОСОБА_2 присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Позивач наголошує, що згідно поданої трудової книжки громадянка має страховий стаж 8 років 82 дні, довідка про заробітну плату не надавалась. Однак, незважаючи на необхідність нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків, роботодавцем ОСОБА_2 за період з 10.12.2009 по березень 2010 такі обов'язкові виплати не здійснювались, до відповідних Фондів внески не перераховувались. Оскільки відповідач не виконав свій обов'язок по сплаті страхових внесків на випадок безробіття за свого працівника ОСОБА_2, остання не набула необхідний страховий стаж для нарахування допомоги по безробіттю у відповідності з ч.1 ст. 22, ч.1 ст. 23 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон 1533). Посилаючись на ч.3 ст.35 Закону 1533 ХМЦЗ зазначає, що роботодавець несе відповідальність за шкоду заподіяну застрахованим особам внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків.
Представник позивача вимоги позовної заяви підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, мотивуючи свою позицію наступним. Позивачу заздалегідь було відомо про нарахування заробітної плати в розмірі 89,71 грн., про стаж роботи ОСОБА_2 на товаристві з 10.12.2009 по 30.04.2010 року. Посилаючись на перелік документів необхідних для призначення допомоги по безробіттю, ТОВ «Амалтея» стверджує про необхідність ХМЦЗ нарахувати та виплатити допомогу по безробіттю відповідно до ч.2 ст.22, у рамках визначених ч.2 ст.23 Закону 1533. Наголошує, на відсутності вини відповідача в надлишковому нарахуванні допомоги по безробіттю в розмірі 1456,00 грн.
В судове засідання відповідач не прибув, в запереченні на адміністративний позов просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, просив здійснити розгляд справи без його участі.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, врахувавши доводи відповідача покладені в основу заперечення на адміністративний позов, врахувавши норми законодавства, які регулюють зазначені правовідносини та їх використання відповідачем та позивачем при виконанні ними своїх обов'язків, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного: Законами України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі по тексту - Закон № 803-ХІІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі по тексту - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.
Згідно із ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що ХМЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.
Стаття 2 Закону № 803-ХІІ зазначає - безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.
Відповідно до п. 1.1. "Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 р. N 58 (далі - Інструкція) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За п. 2.4. Інструкції усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після віщання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Як передбачено в ст. 27 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено, якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Згідно ч. 2 ст. 22 Закону 1533 право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу мають особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8, ст. 40, ст. 41 і 45 Кодексу законів про працю України.
Згідно акту перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 640/Р-3 (далі - акт перевірки) від 09.06.2011 встановлено, що ОСОБА_2 перебувала в трудових відносинах з ТОВ «Амалтея» з 10.12.2009 та звільнена 30.04.2010 згідно п.1 ст.36 КЗпП України. За висновком акту перевірки громадянці заробітна плата була нарахована лише за квітень 2010, в інших місяцях вона була незастрахованою особою. З вини відповідача відбулась надлишкова сплата допомоги по безробіттю 1456,42 грн. Листом № 08-11/3565 від 19.08.2011 відповідачу запропоновано добровільно повернути зазначені кошти протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Однак, на момент подачі позову сума боргу відповідачем не погашена. Виходячи з цього позивач просить стягнути вказану суму боргу на користь ХМЦЗ.
Відповідно до п. 7 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Зазначене повідомлення направлене ТОВ «Амалтея» 22.08.2011 та отримане відповідачем 25.08.2011, про що свідчить копія поштового повідомлення з відміткою про вручення у матеріалах справи. Однак, станом на момент подачі позову зазначений борг відповідачем не погашено.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Позивач по справі довів наявність незаконних дій з боку відповідача, у досліджуваних судом відносинах.
За таких обставин, узагальнюючи викладене, суд дійшов висновку, що сума боргу відповідача з повернення коштів матеріального забезпечення підлягає стягненню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2.17,18,19,112, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ТОВ "Амалтея" (код ЄДРПОУ 21298452) на користь Херсонсько міського центру зайнятості 1 456 (одну тисячу чотириста п'ятдесят шість) грн. 42 коп. на р/р 37173001004936 ГУДКУ у Херсонській області МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 жовтня 2012 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.2.3