Постанова № 26236863, 07.09.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2012
Номер справи
2а-3564/12/1070
Номер документу
26236863
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2012 року 2а-3564/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Будз Б.Б.,

за участю представників сторін:

від позивача -Павловський Б.М.,

від відповідача -Оверченко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект»

до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби

про визнання нечинним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект»з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування рішення від 22.06.2012 № 651/10/15-2 «Про невизнання як податкової звітності», а також зобов'язання прийняти податкову звітність з податку на додану вартість за травень 2012 року № 9035181043.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним до податкового органу подано декларацію з податку на додану вартість за травень 2011 року у відповідності до вимог Податкового кодексу України, однак, відповідачем безпідставно не визнано вказану декларацію як податкову звітність. Позивач вважає такі дії податкового органу неправомірними та такими, що порушують чинне законодавство.

У ході судового розгляду представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 22.06.2012 № 651/10/15-2 «Про невизнання як податкової звітності».

Відповідач позову не визнав. В обґрунтування заперечень проти позову податковий орган зазначив, що декларація з податку на додану вартість за травень 2012 року позивачем була заповнена всупереч вимогам підпункту 48.5.1 пункту 48.5 статі 48 Податкового кодексу України, а саме, відсутній підпис бухгалтера. Таким чином, на думку відповідача, податковим органом правомірно не визнано подану декларацію позивача як податкову звітність.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект» є юридичною особою та зареєстроване Білоцерківською міською радою Київської області, місцезнаходження: 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Київська, будинок 50, кімната 11, ідентифікаційний код юридичної особи 36969566.

20 червня 2012 року позивачем засобами електронного звязку направлено декларацію з податку на додану вартість за травень 2012 року, яку відповідачем отримано 20.06.2012 о 14:31:44, про що свідчать дані наявної в матеріалах справи копії квитанції № 1.

Цього ж дня о 14:31:44 вказана податкова декларауція позивача доставлено до районного рівня Державної полдаткової служби України, про що свічдать дані наявної в матеріалах справи копії квитанції № 2.

Листом від 22.06.2012 № 651/10/15-2 відповідач повідомив про те, що податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2012 року на підставі підпункту 48.5.1 пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України невизнана як податкова звітність.

Вважаючи вказане рішення неправомірним, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Відповідно до пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України визначено обов'язкові реквізити, які повинна містити податкова декларація, а саме: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно пункту 48.4. статті 48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Відповідно до підпункту 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.

Пунктом 4 частини четвертої статті 8 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»визначено, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, а саме - самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах.

Згідно з частиною третьою статті 8 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Як вбачається з матеріалів справи, подана позивачем податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2012 року містить усі необхідні реквізити - найменування, ідентифікаційний код та місцезнаходження юридичної особи -платника податку та скріплена печаткою цієї юридичної особи.

Однак, в графі декларації, що призначена для підпису керівника та головного бухгалтера міститься лише підпис керівника підприємства -Свістунов В.Є.

Судом встановлено, що згідно наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект»від 01.06.2010 № 1 «Про прийняття на посаду директора»на посаду директора підприємства прийнято Свістунова В.Є. При цьому, у зв'язку з відсутністю в штаті головного бухгалтера його обов'язки по веденню бухгалтерського обліку залишено за Свістуновим В.Є. з правом підпису на фінансових документах.

Отже, обов'язок по веденню бухгалтерського обліку та складання звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект»покладено на директора -Свістунова В.Є., а відтак, скріплення декларації підписом іншої особи не вимагається.

Крім того, між Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект», в особі директора Свістунова В.Є. укладено договір від 15.07.2011 № 1445 «Про визнання електронних документів», згідно з яким Свістунов В.Є. має право цифрового підпису податкових документів, що подаються підприємством до податкового органу.

Суд звертає увагу, що чинним законодавством України не передбачено обов'язок підприємства покладати зобов'язання з ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності на окрему особу.

Це означає, що скріплення податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Агропротект»лише підписом керівника є достатнім та не може бути підставою для невизнання податкової декларації, а тому посилання податкового органу на порушення позивачем вимог підпункту 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 Податкового кодексу України є безпідставними.

Відповідно до статтей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Жодних доказів на підтвердження правомірності відмови у прийнятті податкової звітності, Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Київської області Державної податкової служби суду не надала.

Враховуючи наведене та виходячи з встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що під час розгляду справи відповідачем не доведено правомірності невизнання податкової звітності позивача, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 22.06.2012 № 651/10/15-2 «Про невизнання як податкової звітності».

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 12 липня 2012 р.