ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а – 4281/08
Категорія статобліку - 73
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 серпня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
при секретарі Халатур Р.В.
за участю:
прокурора Кондратова В.Г.
представників позивача Товстої Н.А., Драгана О.І.
представника відповідача Єрмакової В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська до Колективного підприємства-Дніпропетровська трикотажна фірма «Дніпрянка» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
14 травня 2008 року прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути суму штрафних (фінансових) санкцій з КП ДТФ «Дніпрянка» на користь держави у сумі 40665,10 грн.
Позов мотивований тим, що на підставі акту перевірки від 03.12.2007 року № 6204/233/00307164, Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська прийняті рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0003782330 від 04.12.2007 р. у розмірі 680 грн., яким визначено відповідачу податкове зобов'язання у вигляді штрафних санкцій відповідно до ст.3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 р. та рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0003792330 від 04.12.2007 року у розмірі 39985,10 грн., яким визначено відповідачу зобов'язання у вигляді штрафних санкцій відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. №436/36.
Позивач вважає, що оскільки КП ДТФ «Дніпрянка» у визначений строк не сплатило вищезазначений розмір штрафних (фінансових) санкцій, то він, відповідно, став боргом на загальну суму 40665,10 грн.
В судовому засіданні прокурор та представники позивача позов підтримали і просили його задовольнити,зазначаючи, що всі обставини підтверджуються документами, які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у редакції, затвердженій Постановою НБУ № 72 від 19.02.2001 року, втратило чинність.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші докази по справі і оцінивши їх в судовому засіданні, суд вважає, що слід відмовити в задоволенні позовних вимог.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що співробітниками Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська здійснено виїзну планову перевірку КП ДТФ «Дніпрянка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 р. по 30.06.2007 р.
За результатами перевірки складено акт від 03.12.2007 року № 6204/233/00307164 , згідно висновків якого встановлені порушення позивачем п.2.12 постанови Правління Національного Банку України від 19.02.2001 року №72 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а саме підприємство згідно касової книги від 28.07.2004 року з виручки від реалізації продукції при наявності податкового боргу по податку на додану вартість по основному платежу 37273,65 грн., виплатило заробітну плату у сумі 39985,10 грн.; п.9,13 ст.3 Закону України"Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 р. (зі змінами та доповненнями); п.1 ст.3 Закону України від 01.06.2000 року №1776-Ш; "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та п.2.10 Порядку реєстрації опломбування РРО за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614.
На підставі зазначеного акту перевірки прийняті рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0003782330 від 04.12.2007 р. у розмірі 680 грн., яким визначено відповідачу зобов'язання у вигляді штрафних санкцій відповідно до ст.3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 01.06.2000 р. та рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0003792330 від 04.12.2007 року у розмірі 39985,10 грн., яким визначено відповідачу зобов'язання у вигляді штрафних санкцій відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. №436/36.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995р., контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари ( послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи податкової інспекції шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Відповідно до абз.5 та 6 п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. №436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;
- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів;
Пунктом 2 вказаного Указу Президента встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Із змісту акту перевірки від 03.12.2007 року № 6204/233/00307164 вбачається, що порушення допущені підприємством протягом липня 2004 року – листопада 2004 року. З огляду на викладене, враховуючи прийняття рішення 04 грудня 2007 року, застосування сум штрафних (фінансових) санкцій за порушення, що мали місце в 2004 році, є неправомірним.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є таким, що прийнято в порушення норм чинного законодавства, а саме ст. 250 ГК України, яка передбачає наступне:
Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Системний аналіз гл. 27 ГК України та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. №436/36 свідчить про те, що у даному випадку податковим органом до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції, строки застосування яких визначено ст. 250 ГК України.
Судом встановлено, що зазначений штраф є заходом майнового характеру, спрямований на припинення порушення суб’єктом господарювання встановлених законодавчим актом правил здійснення господарської діяльності, а відповідно є саме адміністративно-господарською санкцією, що передбачена ст. 238 ГК України.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська до Колективного підприємства-Дніпропетровська трикотажна фірма «Дніпрянка» відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Повний текст постанови складений 23.08.08 р.
Суддя В.М.Олійник