ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2012 р.Справа № 1570/5693/2012
Категорія:1.1.1Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Вербицької Н.В.,
Кравченка К.В.
при секретарі: Абилгазіновій К.С.
з участю: представника кандидата у народні депутата України ОСОБА_2 -ОСОБА_3, ОСОБА_4, голови ОВК №143 Чебан-Лянка О.Й., представника ОВК №143 -Большакова С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу представника кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 -ОСОБА_3 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2012р. по справі за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 про визнання дій противоправними, скасування постанов окружної виборчої комісії від 21 та 22 вересня 2012р., зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
25 вересня 2012р. кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №143на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143(далі ОВК) про визнання дій противоправними, скасування постанов окружної виборчої комісії від 21 та 22 вересня 2012р., зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 21 вересня 2012р. о 20-00 год. проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу кожної дільничної комісії. Списки дільничних комісій затвердила ОВК своєю постановою. Проте, того ж числа ОВК оголосила, що вказані списки складені неправильно та 22 вересня 2012р. без жеребкування були складені списки дільничних виборчих комісій з порушенням вимого абзацу 6 п.15 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, в редакції затвердженої постановою ЦВК №859 від 13 вересня 2012р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2012р. позов залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі представник кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 -ОСОБА_3 просить постанову суду скасувати, ухвалити по справі нову постанову про задоволення позову, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а постанови суду без змін, з наступних підстав.
За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що при проведенні жеребкування та формуванні дільничної виборчої комісії відповідач діяв з дотриманням вимог діючого законодавства України, а тому права та інтереси позивача не порушені.
Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що ОСОБА_2 зареєстрований кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №143 на чергових виборах народних депутатів України, яке відбудеться 28 жовтня 2012р.(а.с.9).
21 вересня 2012р. проведене жеребкування кандидатур запропонованих суб'єктами подання до складу ОВК №143, яким визначено склад дільничної виборчої комісії (а.с.78-84). Проте, при передачі даних по сформованим дільничним виборчим комісіям в ЦВК були встановлені помилки, які допущені ОВК при опрацюванні та некоректному оформленні результатів жеребкування.
22 вересня 2012р. проведено засідання ОВК №143 з порядком денним «перерозподіл вакантних місць в дільничних виборчих комісіях» на якому вирішено питання щодо формування дільничних виборчих комісій за результатами проведеного жеребкування з урахуванням виправлених помилок (а.с.75-77).
Як вбачається з матеріалів справи, під час жеребкування списки кандидатів були складені у вигляді таблиці, кандидатура позивача отримала 12 місць, з яких 3 місця в дільничних комісіях звичайних виборчих дільниць та 9 місць в дільничних комісіях спеціальних виборчих дільниць, при цьому будь-яких порушень виборчого законодавства України допущено не було.
Вирішуючи спір, судова колегія виходить з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.28 ЗУ «Про вибори народних депутатів України»до складу дільничної виборчої комісії обов'язково включаються ( за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання -політична партія, депутатська фракція яка зареєстрована в Апараті Верхової Ради України поточного скликання.
Постановою ЦВК №895 від 13 вересня 2012р. затверджена нова редакція Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою ЦВК №88 від 17 травня 2012р., який розроблений на виконання вимог ч.5 ст.28, ч.9 ст.29, пп2 п.4 розділу ХV ЗУ «Про вибори народних депутатів України»та визначає процедуру проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій народних депутатів України.
Згідно п.8,9 Порядку №895 жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидату, які відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»і можуть включатись до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшої, ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. Кількість вакантних місць визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимальної можливою кількістю членів ціє комісії, встановленою законом та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу ціє комісії відповідно до ч.5 ст.28 ЗУ «Про вибори народних депутатів України».
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів суб'єктів звернення від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як в суді першої інстанції, так і в судовому засідання апеляційної інстанції, доказів щодо порушень з боку відповідача порядку проведення жеребкування та формуванні дільничної виборчої комісії позивачем не наведено.
Відповідно до ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Як визначено в ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що жеребкування в ОВК №143 проводилося з додержанням вимог ЗУ «Про вибори народних депутатів України»та Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, при цьому факту порушення законних прав та інтересів кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 допущено не було.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198,200,206КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу представника кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 -ОСОБА_3 -залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2012р. - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, остаточна та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: Н.В. Вербицька
К.В. Кравченко