УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2012 р.Справа № 2а-1670/1288/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ТОВ "Євротехсервіс" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2012р. по справі № 2а-1670/1288/12
за позовом ТОВ "Євротехсервіс"
до ДПІ у м.Полтаві третя особа Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2012р. в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Євротехсервіс" до ДПІ у м. Полтаві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про скасування податкового повідомлення-рішення відмовлені.
ТОВ "Євротехсервіс", не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2012р. та у задоволенні позовних вимог відмовити.
ДПІ у м.Полтаві заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи й їх сукупності, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірно встановлено порушення ТОВ "Євротехсервіс" вимог ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" , тому вимоги позивача не правомірні, не обґрунтовані і не підлягають задоволенню .
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи в період з 20.12.2011 по 28.12.2011 ДПІ у м. Полтаві проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Євротехсервіс-1991" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 30.06.2011.
За результатами даної перевірки відповідачем складений акт №26/23-5/13928181 від 05.01.2012, за висновками якого встановлено, зокрема, порушення позивачем статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні умов імпортного контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010, з урахуванням додатків №1-5 та додаткової угоди від 15.11.2010 до даного договору, укладеного з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай щодо несвоєчасного надходження товару.
На підставі висновків акта перевірки, ДПІ у м. Полтаві 24.01.2012 прийняте податкове повідомлення-рішення №0000062202 про застосування до ТОВ "Євротехсервіс-1991" штрафних санкцій (пені) за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 189361,77 грн.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Частинами 1, 2 статті 6 цього Закону встановлено, що строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.
Порядок віднесення операцій резидентів до зазначених у частині першій цієї статті та умови видачі висновків на перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Згідно з пунктом 1.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 №136, днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого законодавством строку розрахунків за експортною, імпортною операцією або строку, встановленого відповідно до раніше одержаних за цією операцією висновків.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ТОВ "Євротехсервіс-1991" (покупець) укладено імпортний контракт №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай на поставку машини для обертального буріння свердловин, код товару 8430410000. Загальна вартість контракту складає 497000,00 доларів США. Умови поставки - FOB - порт Tianjin.
На виконання умов вищевказаного імпортного контракту ТОВ "Євротехсервіс-1991" 26.05.2010 перерахувало нерезиденту кошти в сумі 248500,00 доларів США (1969486,75 грн), граничний строк надходження товару - 22.11.2010.
У зв'язку з ненадходженням у законодавчо встановлені строки товару від нерезидента, підприємство звернулось з листом від 18.11.2010 №36 до Міністерства економіки України з проханням про видачу висновку щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією по контракту №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 з нерезидентом фірмою "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай.
Відповідно до висновку №721, виданого Міністерством економіки України 22.12.2010, строк розрахунків за зовнішньоекономічною операцією продовжено з 08.12.2010 до 05.01.2011 на суму 248500,00 доларів США.
У зв'язку із затримкою в портах на шляху слідування судна, імпортний вантаж не зміг прибути у межах строків продовження розрахунків (тобто до 05.01.2011), в зв'язку з чим, ТОВ "Євротехсервіс-1991" повторно звернулось з листом від 05.01.2011 №71 до Міністерством економіки України з проханням про видачу висновку щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією по вказаному вище контракту.
Відповідно до наданого висновку від 07.02.2011 №45 щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією строки розрахунків за зовнішньоекономічною операцією продовжено з 24.01.2011 до 20.02.2011 на суму 248500,00 доларів США.
Як вбачається з матеріалів справи фактично товар від нерезидента фірми "Tianjin Dong Fang Xian Ke Petroleum Machintry Co., Ltd", Китай надійшов по вантажній митній декларації №496 від 21.01.2011 на суму 497000,00 доларів США (3947919,50 грн), але з порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків, а саме, дебіторська заборгованість по граничному строку 22.11.2010 в сумі 248500,00 доларів США, з порушенням граничного строку на 15 днів та на 17 днів, що є порушенням статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Посилання апелянта на те, що порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виникло у зв'язку із неналежним виконанням центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики своїх обов'язків щодо надання адміністративної послуги, оскільки висновки №721 від 22.12.2010 та №45 від 07.02.2011 щодо продовження строків здійснення розрахунків надавалися не вчасно, зі значними розривами у строках розрахунків, а також без узгодження строків розрахунків визначених вказаними вище висновками, є помилковими та не відповідають фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
На виконання частини 2 статті 6 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2007 №1409 затверджено Порядок продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями.
Вказаним Порядком функції щодо надання зазначених вище висновків та продовження встановлених строків було покладено на Міністерство економіки України (на цей час вказані функції виконує Мінекономрозвитку як правонаступник Мінекономіки).
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначений перелік документів, які резидент подає на розгляд для одержання висновку.
Відповідно до пункту 7 вказаного вище Порядку, Мінекономіки розглядає подані резидентом документи протягом 10 робочих днів після їх реєстрації і видає висновок або письмово відмовляє у його видачі із зазначенням підстави.
Згідно пункту 9 Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями підставами для відмови у видачі висновку є: 1) подання резидентом документів: з порушенням вимог, зазначених у пункті 4 цього Порядку; що містять недостовірну інформацію; 2) невідповідність поданих резидентом документів законодавству.
Пунктом 5 вказаного вище Порядку встановлено, що датою подання документів, на підставі яких видається висновок, вважається дата їх реєстрації в Мінекономіки. Строк продовження розрахунків не може починатися раніше дати реєстрації в Мінекономіки зазначених документів.
Відповідно до пункту 10 Порядку у разі усунення недоліків, що стали підставою для відмови у видачі висновку, резидент може повторно подати документи для його отримання. При цьому строк розрахунків може бути продовжено починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.
Аналогічні положення містяться у наказі Міністерства економіки України від 18.01.2008 №15, яким затверджено Положення про порядок видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями".
Як зазначалось вище, ТОВ "Євротехсервіс-1991" листом від 18.11.2010 №36, копія якого наявна у матеріалах справи, звернулось до Мінекономіки з проханням надати висновок про продовження терміну розрахунків за імпортною операцією на 60 днів, у зв'язку із затримкою вантажу за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010.
Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 18.11.2010 за вхідним номером 12/85574-10.
Мінекономіки листом від 29.11.2010 №4202-33/209 відмовило ТОВ "Євротехсервіс-1991" у висновку щодо продовження строків розрахунків, обґрунтовуючи тим, що останнім документи подані не у повному обсязі. Вказаний лист повернувся до Мінекономіки з відміткою пошти від 06.12.2010 "адресат вибув", що підтверджується наявною у матеріалах справи копією конверту.
Листом від 06.12.2010 №01-06/12 на виконання вимог до раніше надісланого листа від 18.11.2010 №36, ТОВ "Євротехсервіс-1991" направило на адресу Мінекономіки додаткові документи, які при зверненні 18.11.2010 надані не були. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 08.12.2010 за №12/91703-10.
У зв'язку із надходженням від ТОВ "Євротехсервіс-1991" повного пакету документів, висновком Мінекономіки від 22.12.2010 №721 (вих. №4202-41/721) строки розрахунків за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 продовжено з 08.12.2010 по 05.01.2011, тобто відповідно до пункту 10 Порядку починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.
В подальшому, листом від 05.01.2011 №71 (зареєстровано в Мінекономіки 05.01.2011 за №12/1529-11) позивач повторно звернувся до Мінекономіки з проханням продовжити термін розрахунків за імпортною операцією по зазначеному вище контракту до 20.02.2011, у зв'язку із затримкою доставки вантажу в порт. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 05.01.2011 за № 12/1529-11.
Листом Мінекономіки від 19.01.2011 №4202-33/12, копія якого наявна у матеріалах справи, у наданні висновку було відмовлено, у зв'язку із розбіжностями в англійському та українському варіанті доповнення до договору.
ТОВ "Євротехсервіс-1991" своїм листом від 19.01.2011 №01-19/01 повторно звернулось до Мінекономіки з проханням надати висновок про продовження строків розрахунку за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010 в зв'язку з затримкою доставки вантажу. Вказаний лист зареєстровано в Мінекономіки 24.01.2011 за №12/9253-11.
На вказаний лист Мінекономіки надало висновок від 07.02.2011 №45 (вих. №4202-41/45) про продовження строку розрахунків з 24.01.2011 по 20.02.2011, тобто починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.
Отже, в результаті відмови Мінекономіки у видачі позивачу відповідних висновків на його звернення від 18.11.2010 та 05.01.2011 та видачі таких висновків на повторні звернення від 06.12.2010 та 19.01.2011, що були зареєстровані в Мінекономіки 08.12.2010 та 24.01.2011 відповідно, утворився розрив у строках розрахунків з 23.11.2010 по 07.12.2010 (15 днів) та з 05.01.2011 по 21.01.2011 (17 днів). Тобто, в зазначені періоди у позивача був відсутній висновок про продовження строків розрахунків за контрактом №ZJ20-0425-DFXK від 25.04.2010, що призвело до порушення останнім статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Пунктом 17 Положення про порядок видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 18.01.2008 №15, передбачено, що в разі відмови у видачі висновку таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
ТОВ "Євротехсервіс-1991" відмови Мінекономіки у видачі висновків щодо продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом від 29.11.2010 та від 19.01.2011 в судовому порядку не оскаржувались, тобто позивач фактично погодився з їх обґрунтованістю, що підтверджується також повторними зверненнями до Мінекономіки про видачу таких висновків.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про порушення підприємством позивача вимог ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" , тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ТОВ "Євротехсервіс" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2012р. по справі № 2а-1670/1288/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Подобайло З.Г.Судді Мельнікова Л.В. Григоров А.М.