ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.12 Справа№ 5015/3387/12
Суддя О.Запотічняк при секретарі Р.Джус розглянула матеріали справи
За позовом: Франківської районної адміністрації Львівської міської ради , м. Львів
до відповідача: Підприємства ГНК "Гетьман", м. Львів
про: демонтаж малих архітектурних форм.
За участю представників:
Від позивача: Винницький В.В., Качалубський І.В. - представник;
Від відповідача: Котовщиков Р.А. -представник;
Сторонам роз'яснено зміст ст. 22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи. За клопотанням представників сторін, технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору: Позов заявлено Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради до відповідача: Підприємства ГНК "Гетьман" про: демонтаж малих архітектурних форм.
Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 05.07.2012 року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 07.08.2012року.
Подальший хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.
В судових засіданнях а представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задоволити та зобов'язати відповідача демонтувати самочинно встановлені малі архітектурні форми на вул. В.Великого,50 у м.Львові, з підстав наведених у позовній заяві та матеріалах справи.
Представник відповідача подав суду відзив в якому позовні вимоги заперечив в повному обсязі та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
Франківською районною адміністрацією, при обстеженні території району було виявлено, що на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: м.Львів, вул. В.Великого,50 та перебуває в оренді до 16.03.2016р. у Підприємства ГНК «Гетьман», розташовані МАФи без відповідних дозвільних документів.
У схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне», дані МАФИ позначені номерами: 1,2,3,4,5,6 та 7.
18 травня 2012 року Франківською районною адміністрацією прийнято Розпорядження №197 «Про демонтаж малих архітектурних форм на території району», яким затверджено перелік малих архітектурних форм, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. Зокрема до даного переліку включені і МАФИ розміщені за адресою м.Львів, вул. В.Великого,50.
Пунктом 2 даного розпорядження, обов'язок щодо демонтажу самовільно встановленої малої архітектурної форми покладено на відповідні відділи Франківської районної адміністрації, однак за твердженнями викладеними в позовній заяві, виконати дану вимогу не видається можливим, оскільки демонтаж механізованою технікою призводить до порушення цілісності конструкцій.
Враховуючи, що малі архітектурні форми на вул. В.Великого,50 у м.Львові розміщені без дозвільних документів, а відповідач на попередження адміністрації не реагує та відмовляється у добровільному порядку виконати демонтаж, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про зобов'язання відповідача демонтувати самочинно встановлені малі архітектурні форми.
Приймаючи рішення у даній справі суд виходив з наступного:
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до п. 1.1, п. 1.2 Правил благоустрою м.Львова, дані правила є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою м.Львова, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста, які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Правила благоустрою м.Львова є обов'язковими для виконання на території м.Львова всіма органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, посадовими особами міської ради, об'єднаннями громадян, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до «Правил благоустрою м. Львова»затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376, мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності -невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Відповідно до «Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова»затверджених Ухвалою Львівської міської ради № 1470 від 27.12.2007р., малою архітектурною формою для здійснення підприємницької діяльності є невелика одноповерхова тимчасова споруда, яка виконується з полегшених конструкцій і встановлюється без влаштування фундаментів, площа якої по зовнішньому контуру не перевищує 30 кв.м. Даними правилами також передбачено види малих архітектурних форм, а саме:
- пересувна мала архітектурна форма (торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, ятка, ємність, торговельний автомат, автолавка, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності тощо) -тимчасова споруда, яка не має закритого приміщення для перебування людей;
- стаціонарна мала архітектурна форма (кіоск, павільйон тощо) -тимчасова споруда, яка має закрите приміщення для перебування людей, по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м.
Відповідно до п. 9.14.2 Правил розміщення малих архітектурних форм, демонтажу підлягають малі архітектурні форми розміщені без належно оформленого дозволу (самовільно розміщені);
Як вбачається з матеріалів справи, Франківською районною адміністрацією, при обстеженні території району було виявлено, що на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: м.Львів, вул. В.Великого,50 та перебуває в оренді до 16.03.2016р. у Підприємства ГНК «Гетьман», розташовані малі архітектурні форми без відповідних дозвільних документів.
У схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне», дані МАФИ позначені номерами: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Відповідачем, в підтвердження того, що Підприємство ГНК «Гетьман»є власником спірних малих архітектурних форм (кіосків), надано суду копії договорів купівлі продажу та накладних щодо придбання даних конструкцій кіоску.
Також, представником відповідача надано суду копії договорів оренди, згідно яких спірні кіоски передані в оренду іншим суб'єктам господарювання, зокрема згідно схеми розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»:
№1- орендар Яремчук, №2- орендар Фіта, №3- орендар Чорна, №4- орендар Мусійчук, №5- орендар Цебрій, №6- орендар Збирко та №7- орендар ПП «Оккм».
Відповідач заперечуючи позовні вимоги посилається на те, що земельна ділянка на якій розташовані МАФи перебуває в оренді у відповідача до 16.03.2016р. за функціональним призначенням - землі комерційного використання, а відтак відповідач, як орендар земельної ділянки використовує її з дотриманням умов договору оренди. Відповідач також посилається на те, що Державною інспекцією сільського господарства в Львівській області не виявлено порушень відповідачем земельного законодавства внаслідок розміщення на земельній ділянці металевих конструкцій.
Однак, такі твердження відповідача не заслуговують на увагу суду виходячи з наступного.
Порядок отримання дозволу на розміщення стаціонарної малої архітектурної форми і розміщення об'єкта торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг передбачений п.6 Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова»
Для отримання дозволу на розміщення стаціонарної малої архітектурної форми і розміщення об'єкта торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг суб'єкт господарювання (надалі -заявник) подає адміністратору управління "Дозвільний офіс" письмову заяву встановленої форми, у якій зазначаються місце та термін розміщення, функціональне призначення і характеристика об'єкта.
До заяви додаються:
1) засвідчена печаткою підприємства або підписом фізичної особи -підприємця копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності в Україні (для іноземного суб'єкта підприємницької діяльності -документи, що свідчать про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності в країні його місцезнаходження);
2) нотаріально засвідчена письмова згода власника земельної ділянки на розміщення стаціонарної малої архітектурної форми (якщо об'єкт планується розміщувати на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності);
3) при відкритті об'єкта торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг -дозвіл та асортиментний перелік продовольчих та/або непродовольчих товарів, які будуть реалізовуватись, видані районною санітарно-епідеміологічною станцією відповідно до чинного законодавства;
4) паспорт прив'язки (у випадку його наявності);
5) копія свідоцтва про сплату єдиного податку (у випадку перебування особи на спрощеній системі оподаткування).
З наведеного вбачається, що отримання дозволу для розміщення малої архітектурної форми є необхідним навіть у тих випадках, коли така мала архітектурна форма буде розміщуватись на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності.
В даному випадку, відповідач розмістив малі архітектурні форми на земельній ділянці,і яка перебуває не у його власності, а в користуванні на підставі договору оренди землі.
Суд звертає увагу на те, що сам факт не виявлення Державною інспекцією сільського господарства в Львівській області порушень відповідачем земельного законодавства при використанні земельної ділянки за адресою м.Львів, вул. В.Великого,50, не звільняє відповідача від обов'язку отримати встановлений законодавством дозвіл на розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
Також представник відповідача пояснив, що магазин, який на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначений цифрою №4 це капітальна споруда яка є частиною автозаправки, яка зареєстрована у встановленому порядку та має технічний паспорт.
Копію свідоцтва про право власності та копію технічного паспорта, представник відповідача долучив до справи.
Ознайомившись з наданими відповідачем документами, представник позивача зазначив, що на момент подання позову до суду позивачу не було відомо, що магазин який на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначений цифрою №4, є капітальною спорудою та перебуває у приватній власності відповідача.
Оскільки, об'єкт який на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначений цифрою №4 є капітальною спорудою та не відноситься до малих архітектурних форм, немає необхідності отримання для її розміщення дозволу передбаченого «Правилами розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова».
Представник позивача зазначив, що позовні вимоги щодо демонтажу даного магазину є безпідставними.
Судом також встановлено, що обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на Розпорядження Франківської районної адміністрації від 18 травня 2012 року №197 «Про демонтаж малих архітектурних форм на території району», яким затверджено перелік малих архітектурних форм, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. У зв'язку з неможливістю виконання даного розпорядження, позивач і звернувся до суду з позовом.
Однак, як вбачається з додатку до даного розпорядження «Переліку МАФ, які підлягають демонтажу», в ньому відсутні малі архітектурні форми, які на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначені №3- орендар Чорна, та №7- орендар ПП «Оккм».
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача демонтувати самочинно встановлені малі архітектурні форми, які на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначені № 3, №4 та №7 до задоволення не підлягають.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ст. 34 ГПК України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 ГПК України, передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на викладені обставини, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задоволити частково та зобов'язати відповідача демонтувати самочинно встановлені малі архітектурні форми для провадження підприємницької діяльності на вул.. В.Великого,50 у м.Львові і які на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначені №№ 1, 2, 5, 6.
Судовий збір суд покладає на винну сторону відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 611,61
Керуючись Правилами благоустрою м. Львова»затвердженими ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376, , ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правилами розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова затверджених Ухвалою Львівської міської ради № 1470 від 27.12.2007р, ст. ст.28, 33 ,34, 43, 44, 48, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Зобов'язати Підприємство ГНК «Гетьман»(79000,м.Львів, вул. В.Великого,50, ЗКПО 02595718) демонтувати самочинно встановлені малі архітектурні форми для провадження підприємницької діяльності на вул.. В.Великого,50 у м.Львові і які на схемі розташування МАФІВ, складеній ЛКП «Сонячне»позначені №№ 1, 2, 5, 6.
3. Стягнути з Підприємства ГНК «Гетьман»(79000,м.Львів, вул. В.Великого,50, ЗКПО 02595718)на користь Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (79044, м.Львів, вул.Г.Чупринки,85, код ЄДРПОУ 04056121) - 611,61 грн. судового збору.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
6. Рішення суду може бути оскаржено згідно ст.ст. 91-95 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 01.10.12р.
Суддя Запотічняк О.Д.