Постанова № 26209874, 05.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
2а-6104/12/2670
Номер документу
26209874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 вересня 2012 року № 2а-6104/12/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «Київстар»до Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької областіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.03.2012 року №0000541555,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Приватне акціонерне товариство «Київстар» (далі -позивач) з позовом до Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області (далі -відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.03.2012 року №0000541555.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 травня 2012 року було відкрито провадження в даній справі.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що спірне повідомлення-рішення від 05.03.2012 року №0000541555 є необґрунтованим, суперечить чинному законодавству з тих підстав, що відповідач неправомірно встановив факт несвоєчасного подання податкової декларації з плати за землю за 2012 рік. За твердженням позивача, податкові декларації за 2012 рік по нарахуванню орендної плати за земельні ділянку площею 0,0529 га та 0,0024 га, що розташовані у м. Ладижин Тростянецького району Вінницької області, були направлені в електронному вигляді до ОДПІ Тростянецького району Вінницької області 06.02.2012 року, тобто до закінчення граничного терміну подачі звітності.

Відтак, спірним рішенням, на переконання позивача, безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності.

В судові засідання відповідач не з'явився. Відповідач був належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду, доказом чого є повідомлення про вручення поштового відправлення, наявне в матеріалах справи, причини неприбуття суду не повідомив.

У зв'язку з неприбуттям представника відповідача судом на підставі ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято рішення про розгляд справи у в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд

ВСТАНОВИВ

Позивач -Приватне акцірнерне товариство «Київстар»(код ЄДРПОУ 21673832) зареєстроване як юридична особа Солом'янською районною у м. Києві державною адміністрацією 03.09.1997 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 624480 від 02.03.2012 року.

Як платник окремого податку ПрАТ «Київстар»перебуває на податковому обліку в Ладижинському відділенні Тростянецької ОДПІ з 05.03.2008р. №1117.

27 лютого 2012 р. головним державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ Павельчук Л.В. було проведено камеральну перевірку податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та (або) орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік №9008204656 та №9008204582 від 27.02.2012 року.

За наслідками зазначеної перевірки було складено Акт про результати камеральної перевірки податкової звітності від 27 лютого 2012 року №20/1555-21673832, в якому встановлені порушення позивачем вимог п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49, п.286.2 ст. 286 та п. 286.3 ст.286 Податкового кодексу України, що полягало у несвоєчасному поданні до Ладижинського відідлення Тростянецької ОДПІ податкової звітності з орендної плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік, гранична дата подання якої становить 20.02.2012 р.

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р»від 05 березня 2012 р. № 0000541555, яким до позивача відповідно до п. 120.1 ст. 120 ПК України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення Тростянецької об'єднаної Державної податкової інспекції протиправним, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Відповідно до ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно вимог п.п. 49.18.2, п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу бо календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків), подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Відповідно до п.п. 14.1.47, 14.1.73, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю -загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди; орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є, зокрема, платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Так, Ладижинською міською Радою, в особі голови Філіна В.І., з Позивачем 09.11.2007 року було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким Рада передала Позивачу в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель за адресою: м. Ладижин Вінницької області по вул. Леніна, 71, для розміщення вежі стільникового зв'язку. Площа земельної ділянки становить 529 квадратних метрів.

Також, 09.11.2007 року між Ладижинською міською Радою, в особі голови Філіна В.І., та Позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким Рада передала Позивачу в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель за адресою: м. Ладижин Вінницької області по вул. Ентузіастів, 24, для розміщення контейнеру з обладнанням базової станції стільникового зв'язку. Площа земельної ділянки становить 24 квадратних метри.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі є платним.

Як передбачено п. 286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Пунктом 286.2 ст. 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 120.1 ст. 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

В ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем п. 286.2 статті 286 Податкового Кодексу, яке полягало у несвоєчасному поданні ПрАТ «Київстар»податкової звітності із плати за землю за 2012 рік, а саме дана податкова декларація була подана позивачем 27.02.2012 року, а відтак не дотримано граничного строку подання звітності, який встановлено до 20 лютого поточного року.

Як вбачається з матеріалів справи, 06 лютого 2012 року позивачем було направлено до Тростянецької ОДПІ засобами електронного зв'язку податкові декларації з плати за землю за 2012 рік за земельні ділянки площею 0,0529 га та 0,0024 га, розташовані у м. Ладижин.

27 лютого 2012 року ПАТ «Київстар»було направлено в електронному вигляді на адресу Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ декларації за 2012 рік по нарахуванню орендної плати за земельні ділянки площею 0,0529 га та 0,0024 га, розташовані у м. Ладижин (вх. №90088204582, №9008204656).

Суть спору, що виник між сторонами, полягає у визначенні належного органу державної податкової служби, до якого повинні були подаватись податкові декларації з плати за землю.

На переконання позивача, Ладижинське відділення Тростянецької ОДПІ не є самостійним органом в системі ОДПС, тому направлення звітності безпосередньо до Тростянецької ОДПІ слід вважати правомірним. При цьому позивач зазначав, що протягом попередніх років податкова звітність подавалась ним безпосередньо до Тростянецької ОДПІ, що не викликало заперечень з боку податкового органу.

З метою з'ясування обставин справи судом було скеровано запити до Державної податкової служби України (стосовно статусу Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ), а також до Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ та Тростянецької ОДПІ (щодо часу перебування позивача на обліку як платника окремого податку).

На запит суду Державна податкова служба України повідомила, що Ладижинське відділення утворене у структурі Тростянецької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Вінницькій області від 16.08.2001 №196 «Про створення Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ»з урахуванням вимог наказу Державної податкової адміністрації України від 20.04.2000 №207 «Про організаційну структуру органів державної податкової служби».

Ладижинським відділенням Тростянецької ОДПІ повідомлено суду, що ПрАТ «Київстар»зареєстроване в Ладижинському відділенні як платник податків за неосновним місцем обліку з 05.03.2008 року за № 1117 та протягом 2008-2011 років подавало нарочним податкові декларації з орендної плати за землі державної та комунальної власності до Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ.

Суд зазначає, що згідно положень п. 49.1. ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) згідно п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України подають податкову декларацію на поточний рік відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

Додатком № 8 до наказу Державної податкової адміністрації України від 20.04.2000 року №207 затверджено Типову структуру міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, які мають відділення. За цією Структурою відділення в об'єднаній державній податкової інспекції створюються при об'єднанні державних податкових інспекцій неоднойменних міста та району та за п.16. Типової структури міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, які мають відділення, до функцій відділення, належить низка функцій, в тому числі оперативний облік податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і до державних цільових фондів.

За матеріалами справи позивач отримав у відповідності до умов укладених із Ладижинською міською радою договорів від 09.11.2007р. у строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 0,0529 га та 0,00234 га, що знаходяться у м. Ладижин Вінницької області. Як платник окремого податку позивач перебуває на податковому обліку в Ладижинському відділенні Тростянецької ОДПІ.

Тому, з урахуванням положень ст.ст. 49.1, 49.2, 286.2.Податкового кодексу України та наведених обставин справи, позивач з метою недопущення порушення податкового законодавства у сфері подання податкової звітності з орендної плати, повинен дотримуватись встановленого законодавцем порядок стосовно строку та місця звітування, а відтак зобов'язаний подавати податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що знаходяться у місті Ладижині, за місцезнаходженням земельних ділянок та до органу державної податкової служби, в якому перебуває на податковому обліку - до Ладижинського відділення Тростянецької ОДПІ.

Позивачем у відповідності до вимог п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України, було надіслано на адресу Ладижинського відділення Тростянецького ОДПІ декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік в електронному вигляді 27.02.2012 р.

Таким чином, датою подання декларацій з плати за землю за звітний період 2012 рік до належного податкового органу є саме 27 лютого 2012 року, а не 06 лютого 2012 року, як помилково вважає позивач.

Враховуючи наведене, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо недопущення ним порушення терміну подання декларацій за 2012 рік по нарахуванню орендної плати за земельні ділянки площею 0,0529 га та 0,0024 га, що розташовані у м. Ладижин Вінницької області.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що у відповідача було достатньо правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України за несвоєчасне подання податкової звітності.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення -рішення 0000541555 від 05.03.2012 року прийнято прийнято в межах повноважень податкового органу та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано та правомірно. В той же час, позивач не довів обставин в обґрунтування своїх вимог, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Патратій О.В.