Постанова № 26208320, 01.10.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
2а/0470/9479/12
Номер документу
26208320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2012 р. Справа № 2а/0470/9479/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Грушко Н.В.

за участю:

представника позивача Рисіна О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35»до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2012 року на підставі ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2012 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» (далі - позивач) до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі - відповідач) з вимогами про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 21.04.2011 р. № 0004071502 на суму 467 957,01 грн. в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Підприємством дійсно була допущена несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання. При цьому кошти, які сплачувались позивачем на погашення податкових зобов'язань, зараховувались податковим органом в погашення заборгованості попередніх періодів шляхом зміни призначення платежу. Внаслідок зазначених протиправних дій відповідача, сума заборгованості підприємства зросла і не відповідає дійсній сумі податкового боргу за відповідний період, що також потягнуло за собою збільшення кількості днів несплати зобов'язання та збільшення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату заборгованості. Враховуючи зазначене, податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 21.04.2011 р. № 0004071502 на суму 467 957,01 грн. суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника та письмові заперечення на адміністративний позов, пояснивши свою позицію наступним. Відповідно до п. 1 Податкового роз'яснення, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації від 13.11.202 р. кошти, що надійшли на сплату зобов'язань з податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.

Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація № 35» зареєстроване 12.10.2000 р. та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 20247412 та перебуває на обліку в Центральній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області.

30.12.2010 р. Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області була проведена документальна невиїзна перевірка Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» з питання дотримання граничних термінів сплати податку на додану вартість.

За результатами перевірки складено акт № 5411/371/1640/20247412 від 30.12.2010 р.

Перевіркою встановлено порушення підприємством абз. 1 пп. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ - порушено терміни сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковим деклараціям за червень 2009 р. , липень 2009 р., серпень 2009 р., вересень 2009 р., жовтень 2009 р., листопад 2009 р., уточнюючому розрахунку від 12.01.2010 р. (за листопад 2009 р.), грудень 2009 р.

На підставі акту перевірки № 5411/371/1640/20247412 від 30.12.2010 р. Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області винесене податкове повідомлення-рішення від 10.01.2011 р. № 0003971502/0 на суму 169 892,82 грн.

Рішенням Державної податкової адміністрації України в Дніпропетровській області від 01.04.2011 р. № 9810/10/25-008 за результатами розгляду скарги Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» вказане податкове повідомлення-рішення скасоване.

З урахуванням рішення Державної податкової адміністрації України в Дніпропетровській області Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області винесене податкове повідомлення-рішення від 21.04.2011 р. № 0004071502 на суму 467 957,01 грн.

Відповідно до реєстру № 1 платіжних доручень за період з 21.07.2009 р. по 29.01.2010 р. по перерахуванню податку на додану вартість за період з 01.05.2009 р. по 31.12.2009 р. Комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація № 35» здійснювалася сплата податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковим деклараціям за червень 2009 р. , липень 2009 р., серпень 2009 р., вересень 2009 р., жовтень 2009 р., листопад 2009 р., уточнюючому розрахунку від 12.01.2010 р. (за листопад 2009 р.), грудень 2009 р., що підтверджується призначенням платежу.

Відповідачем сплачені кошти були зараховані в погашення заборгованості попередніх періодів шляхом зміни призначення платежу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. № 509-ХІІ завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно до п.п. 1, 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до абз. 1 пп. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (чинного на момент виникнення правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до п. 126.1. ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Відповідно до пп. 7.1.1. п. 7.1. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Податкове зобов'язання або податковий борг погашається виключно коштами, які вносяться до відповідного бюджету у гривнях.

Згідно п. 7.7. вказаного Закону України податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999 р. № 679 ХІV Національний банк України визначає суму, порядок і форми платежів.

Згідно п. 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України N 22 від 21.01.2004 р. кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі розрахункових документів стягувачів згідно з главами 5 та 12 цієї Інструкції.

Відповідно до п. 3.8. вказаної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до норм законодавства, чинного на момент виникнення правовідносин, податковий орган не був наділений правом зарахування сплачених сум податкового боргу в рахунок погашення заборгованості платника податків за попередні періоди. Таким чином, самостійне зарахування сплачених сум податкових зобов'язань всупереч призначенню платежу, вказаного платником податку на платіжному документі, є протиправним.

Зважаючи на наведене, податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 21.04.2011 р. № 0004071502 на суму 467 957,01 грн. не відповідає вимогам п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа), тому судові витрати в розмірі 3,40 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 21.04.2011 р. № 0004071502 на суму 467 957,01 грн. в повному обсязі

Судові витрати в розмірі 3,40 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35».

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 21.09.2012 року.

Суддя О.С. Рябчук