Постанова № 26183910, 29.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.09.2012
Номер справи
2а-13215/12/2670
Номер документу
26183910
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 1/202

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 вересня 2012 року 13:22 № 2а-13215/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючий суддя - Клочкова Н.В., судді - Санін Б.В., Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Пошелюзному О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" доОкружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 211 третя особаполітична партія «Русь Едина»про визнання дій та бездіяльності протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, за участю від позивача: Ільченко Д.О., Цола О.В.,

від відповідача Вутке О.В., Гриценко В.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

27 вересня 2012 року о 13 год. 25 хв. партія "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" (далі - позивач, партія "ВО "Батьківщина") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 211 (далі - відповідач, ОВК ОВО № 211, ОВК № 211) з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо не складення списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування до початку жеребкування 22.09.2012 року;

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо складення списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій 22.09.2012 року - після проведення жеребкування;

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо проведення жеребкування 22.09.2012 року із виготовленням та завантаженням до пристрою для жеребкування 54 жеребків;

- визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо не включення до списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування кандидатур від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085;

- визнати протиправними дії ОВК ОВО № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час встановлення результатів жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085;

- визнати протиправними дії ОВК ОВО № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 -член ДВК 800002, ОСОБА_7 -член ДВК 800003, ОСОБА_8 -член ДВК 800007, ОСОБА_9 -член ДВК 800015, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063;

- визнати незаконною та скасувати Постанову ОВК ОВО № 211 "Про утворення дільничних виборчих комісій" № 30 від 25.09.2012 року (далі - постанова № 30);

- зобов'язати ОВК ОВО № 211 повторно скласти списки осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій із врахуванням подань кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 та без врахування осіб, подання щодо яких були відхилені та провести повторне жеребкування.

27 вересня 2012 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, витребувано докази у сторін та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 12 год. 00 хв. 28 вересня 2012 року.

В судове засідання прибули належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду представники позивача та представник відповідача.

Разом з тим, у зв'язку з ненаданням без поважних причин витребуваних судом доказів відповідачем, зокрема ненадання в повному обсязі відповідачем оскаржуваної постанови ОВК № 211 "Про утворення дільничних виборчих комісій" № 30 від 25.09.2012 року та додатків до неї суд оголосив перерву в судовому засіданні, повторно витребував даний доказ та інші докази у справі та призначив наступне судове на 28 вересня 2012 р.17 год. 00 хв.

В судове засідання 28 вересня 2012 року о 17 год. 00 хв. прибули представники позивача та представник відповідача, проте представник відповідача повторно не надав суду повний текст оскаржуваної Постанови № 30 (з додатком 1), відтак судом було оголошено перерву та призначено судове засідання на 29 вересня 2012 року о 09 год. 00 хв.

В судовому засіданні 29 вересня 2012 року з ініціативи суду було поставлено на обговорення питання про залучення у якості третьої особи політичної партії «Русь Едина». Представники позивача та відповідача поклались в даному питанні на розсуд суду.

Відтак, 29 вересня 2012 року суд ухвалив залучити у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору політичну партію «Русь Едина», оскільки рішення в даній справі може вплинути на її інтереси, адже оскаржується постанова в т.ч. щодо включення кандидатур від цієї партії до дільничних виборчих комісій.

Судом було оголошеного перерву в судовому засідання для забезпечення участі третьої особи, яка була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду в час, достатній для прибуття до суду, проте в судове засідання 29 вересня 2012 року о 10 год. 30 хв. не прибула та про причини неприбуття суд не повідомила.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, змін та доповнень до позову не подав. В обґрунтування позовних вимог послався на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив в повному обсязі, в обґрунтування заперечень зазначив, що проведення жеребкування у повній мірі відповідало вимогам чинного законодавства про вибори народних депутатів України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся із позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 211 щодо порушень під час жеребкування, в т.ч. щодо кандидатур до дільничних виборчих комісій від кандидата в народні депутати ОСОБА_5 (далі-кандидат ОСОБА_5), що був висунутий від "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", про оскарження постанови ОВК № 211 від 25.09.2012 р. № 30 «Про утворення дільничних виборчих комісій».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на недотримання відповідачем під час проведення жеребкування норм Закону України "Про вибори народних депутатів України" та "Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України", затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 13 вересня 2012 року № 895 (далі-Постанова ЦВК № 895).

Порушення зазначених норм законодавства про вибори народних депутатів України, на думку позивача, полягало у відсутності на момент початку засідання ОВК № 211 з проведення жеребкування та й самого жеребкування затверджених списків кандидатів щодо яких застосовується процедура жеребкування. До того ж, представник позивача зазначив, що такі списки кандидатур, щодо яких застосовується процедура жеребкування, були надані вже після проведення самого жеребкування.

При цьому, після закінчення процедури жеребкування відповідачем надані списки кандидатур з іншими даними щодо суб'єктів подання кандидатур до складу ДВК.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про часткову обґрунтованість позовних вимог в частині виходячи з наступних міркувань.

Повноваження та обов'язки окружної виборчої комісії визначено як Законом України "Про вибори народних депутатів України" та, в тому числі, Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою ЦВК від 13 вересня 2012 року №895 (далі - Порядок № 895).

Згідно ст. 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі. Від імені партії подання вносить уповноважена на підставі довіреності особа від партії. Подання від кандидата у депутати вносить безпосередньо кандидат у депутати або його довірена особа. До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті. Суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати. У поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 цього Закону. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії - про згоду виконувати відповідні посадові обов'язки. У разі якщо у встановлений частиною шостою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу дільничної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше ніж мінімальна кількість, встановлена частинами другою та третьою цієї статті, окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений частиною першою цієї статті, утворити дільничну виборчу комісію за поданням голови окружної виборчої комісії у складі, не більшому ніж середня кількість осіб від кількостей, встановлених частинами другою або третьою цієї статті, з обов'язковим урахуванням поданих кандидатур від суб'єктів подання, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пропозиції стосовно таких кандидатур голові окружної виборчої комісії можуть подавати члени окружної виборчої комісії. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у цей строк, відповідні кандидатури відхиляються. Кожний суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях окремо малих, середніх, великих виборчих дільниць у межах виборчого округу, яка залежить від кількості кандидатур від відповідних суб'єктів подання, включених до складу дільничних виборчих комісій. Частка керівних посад для кожного суб'єкта подання у кожній категорії виборчих дільниць у межах виборчого округу визначається відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб'єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії виборчих дільниць, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць. Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії, не може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання щодо призначення відповідних осіб на посаду голови, заступника голови та секретаря комісії. Розподіл керівних посад між суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах часток, визначених відповідно до цієї частини, визначається окружною виборчою комісією у порядку, встановленому Центральною виборчої комісією. Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії повинні бути представниками різних партій, кандидатів у депутати - суб'єктів подання, передбачених частиною четвертою цієї статті. Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці, утвореної на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, утворюється окружною виборчою комісією за місцем приписки судна, полярної станції України за поданням відповідно капітана судна, керівника полярної станції України, яке може надсилатися технічними засобами зв'язку у строк, передбачений частиною шостою цієї статті. У разі утворення спеціальної виборчої дільниці у винятковому випадку відповідно до частини восьмої статті 21 цього Закону дільнична виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією одночасно з утворенням виборчої дільниці за поданням окружної виборчої комісії. Про підготовку подання до Центральної виборчої комісії щодо утворення спеціальної виборчої дільниці у винятковому випадку окружна виборча комісія повідомляє всіх суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та пропонує у строки, визначені окружною виборчою комісією, однак не пізніш як протягом п'яти днів після звернення з повідомленням, внести подання стосовно кандидатур до складу дільничної виборчої комісії у порядку, визначеному цією статтею. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії публікується у регіональних чи місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніш як на п'ятий день після дня його прийняття або, у разі неможливості, оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної у винятковому випадку, а також рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії публікується чи оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.

Судом встановлено, що позивач вважає порушеними свої права та інтереси, оскільки кандидат у народні депутати ОСОБА_5 був висунутий та зареєстрований ЦВК рішенням № 203 від 08 серпня 2012 року саме від політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", пунктом 2.3. Статуту якої передбачено, що партія здійснює захист та представництво інтересів своїх членів в т.ч. у судах (Т.1, арк. 56). Дана позиція щодо можливості партії ВО «Батьківщина»звертатись з позовними заявами на захист порушених прав своїх членів підтверджується також ухвалою Вищого адміністративного суду України № А\9991\42\12 від 21 серпня 2012 року, копія якого наявна у матеріалах справи (Т.2, арк. 131-134).

Крім цього, згідно ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність окружних виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу, яким і є позивач.

Відтак, суд дійшов висновку про те, що політична партія ВО «Батьківщина»в даній справі є належним позивачем.

Щодо позовних вимог: «- визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо не складення списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування до початку жеребкування 22.09.2012 року;

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо складення списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій 22.09.2012 року - після проведення жеребкування;»задоволенню не підлягають.»судом встановлено наступне.

Ознайомившись з наданим позовом та заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає за доцільне зазначити, що посилання позивача на п. 11 Порядку № 895 в ракурсі обов'язкової наявності списку кандидатів щодо яких застосовується процедура жеребкування до початку такого жеребкування не відповідає змісту такої норми.

Порядком визначено, що такі списки складаються саме для проведення такого жеребкування, однак, визначення моменту, доведення до відома присутніх вказаною нормою не встановлено.

Таким чином, доводи позивача з приводу порушення відповідачем виборчого законодавства, що полягало у відсутності на початок засідання та самого жеребкування на паперових носіях списку кандидатів щодо яких застосовується процедура жеребкування, не підтверджується нормативно та документально.

Судом під час розгляду справи досліджено надану представником відповідача належним чином завірену копію Протоколу № 13 від 22 вересня 2012 р. (далі - протокол № 13) із додатком 1 та додатком 2 до даного протоколу.

З протоколу № 13 (Т. 1, арк. 21-24) судом встановлено час початку засідання комісії, присутніх осіб, порядок денний, максимальну кількість кандидатів внесених для жеребкування, а саме 54. Вказаний протокол у повній мірі відповідає вимогам щодо його складання, встановленим Порядком.

Колегія суддів приходить до висновків, що норми Порядку № 895 не визначають порядку доведення до відома (оприлюднення) змісту списків кандидатур для жеребкування, натомість передбачають лише повідомлення їх кількості.

Отже, ненадання або несвоєчасне надання таких списків, за умови відсутності письмових звернень про це, не є, на думку суду, порушенням норм вищезазначеного Порядку.

Аналіз наведених норм та фактичні обставини справи в повній мірі підтверджують правомірність дій відповідача в цій частині.

Враховуючи наведене, Окружний адміністративний суд м. Києва і в цій частині позовних вимог не вбачає підстав для їх задоволення.

Щодо позовної вимоги: «визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо проведення жеребкування 22.09.2012 року із виготовленням та завантаженням до пристрою для жеребкування 54 жеребків» судом встановлено, що згідно абз. 2 п. 12 Постанови ЦВК № 895 кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Згідно Відомості щодо вакантних місць в дільничних виборчих комісіях ОВК № 211, яка наявна у матеріалах справи (Т.1, арк. 8-13) та не заперечується обома сторонами, максимальна кількість кандидатур, запропонованих для включення до складу дільничних виборчих комісій по ОВК № 211 становить 54 особи.

Оскільки, відповідачем було допущено до жеребкування саме таку кількість подань та із допущених подань, максимальна кількість кандидатур становила саме 54, підстав відбирати іншу кількість жеребків при недопущенні інших подань кандидатів до жеребкування у відповідача не було.

Відтак, позовна заява задоволенню в цій частині не підлягає.

Щодо позовних вимог:

«- визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії ОВО № 211 щодо невключення до списків осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій шляхом жеребкування кандидатур від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085;

- визнати протиправними дії ОВК № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085»судом встановлено наступне.

Судом встановлено, 18 вересня 2012 року о 17 год. 30 хв. кандидат у народні депутати від ВО «Батьківщина» ОСОБА_5 звернувся до ОВК № 211 із поданням щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (Т. 1, арк.14-20), що підтверджується також поясненнями відповідача та журналом реєстрації вхідної кореспонденції ОВК № 211, оригінал якого був оглянутий судом, а копія залучена до матеріалів справи (Т.1, арк.41).

Постановою ОВК № 211 від 18 вересня 2012 року № 19, зокрема пунктом 28 постановлено, що документи, подані від кандидата в народні депутати ОСОБА_5 оформлені належним чином та постановлено прийняти подання від кандидата в народні депутати України ОСОБА_5, щодо кандидатур членів дільничних виборчих комісій з додатками на 179 аркушах.

При цьому, судом встановлено на підставі додатку 1 до протоколу № 13 щодо списку учасників жеребкування з 86 кандидатур від ОСОБА_5 було включено лише 17. Інші кандидатури не були відхилені ОВК № 211, але й не були допущені до участі у жеребкуванні та не були включені до загального списку жеребкування.

На пояснення цих обставин належних доказів відхилення цих кандидатур відповідачем не надано, натомість зазначено суду, що це сталось ніби-то внаслідок технічної помилки, оскільки на електронному носії ніби-то наданому ОСОБА_5 містилось лише 17 кандидатів. Разом з тим, судом було витребувано даний електронний носій та судовому засіданні оглянуто за участю сторін.

При огляді в судовому засіданні на комп'ютері даного диску та текстового файлу, що містився на ньому, виявлено, що до даного файлу були внесені зміни 20 вересня 2012 р. (Т.2, арк.128) невстановленою особою, в той час, як починаючи 18 вересня 2012 р. цей диск знаходився виключно в приміщенні ОВК № 211, що було підтверджено в судовому засіданні Головою ОВК № 211.

Відтак, пояснення відповідача щодо невідповідності електронного носія поданого кандидатом ОСОБА_5 не можуть братись судом до уваги, оскільки до даного носія було внесено зміни 20 вересня 2012 р., тобто після надходження даного диску від ОСОБА_5 до ОВК № 211, а тому даний диск не є належними та допустимим доказом у розумінні КАС України.

При цьому, Головою ОВК № 211 та заступником Голови ОВК № 211 було підтверджено в судовому засіданні, що кандидати за поданням ОСОБА_5 дійсно не були допущені до жеребкування у своїй більшості з невідомих їм причин, можливо, як зазначили представники, з технічної помилки, яка так і не була усунута.

Враховуючи, відповідність подання від 18 вересня 2012 року кандидата у народні депутати ОСОБА_5 вимогам чинного законодавства, які визначають умови участі у жеребкуванні, судом встановлено, що дане подання було протиправно не включено в повному обсязі до списку кандидатур щодо яких застосовуються процедура жеребкування згідно додатку 1 до протоколу № 13 від 22 вересня 2012 року та відповідно протиправно не враховано відповідачем під час жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги: «- визнати протиправними дії ОВК ОВО № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 -член ДВК 800002, ОСОБА_7 -член ДВК 800003, ОСОБА_8 -член ДВК 800007, ОСОБА_9 -член ДВК 800015, ОСОБА_10 - член ДВК 800035, ОСОБА_11 - член ДВК 800041, ОСОБА_12 - член ДВК 800051, ОСОБА_13 - член ДВК 800061, ОСОБА_14 - член ДВК 800063» судом встановлено наступне.

Судом встановлено на підставі належних доказів та підтверджено в судовому засіданні відповідачем, що кандидатури до складу ДВК по ОВК № 211 від політичної партії «Русь Едина», а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_10 ОСОБА_11, ОСОБА_12 ОСОБА_13, ОСОБА_14 були відхилені відповідачем 19 вересня 2012 р. згідно постанови ОВК № 211 від 19 вересня 2012 року № 20 (Т.1, арк. 7) у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Разом з тим, з невідомих суду причин, в порушення вимог законодавства, вказані особи не тільки взяли участь у жеребкуванні та були включені до списку кандидатур, які взяли участь жеребкуванні згідно додатку 1 до протоколу № 13 від 22 вересня 2012 року (Т. 1, арк. 93-348), але й за результатами жеребкування увійшли до складу відповідних дільничних виборчих комісій, що підтверджено в судовому засіданні представниками відповідача та належними доказами, а саме додатком 2 до протоколу № 13 від 22 вересня року та п. 1 оскаржуваної постанови № 30.

Враховуючи те, що подання політичної партії «Русь Едина»відносно вищевказаних осіб не відповідало вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», а кандидатури вищевказаних осіб були відхилені відповідачем ще за три дні до жеребкування та не могли брати у ньому участь, дії відповідача щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 -член ДВК 800002 (Т.2, арк.9), ОСОБА_7 -член ДВК 800003 (Т.2, арк.9), ОСОБА_15 -член ДВК 800008 (Т.2, арк.14), ОСОБА_10 - член ДВК 800035 (Т.2, арк.42), ОСОБА_11 - член ДВК 800041 (Т.2, арк48), ОСОБА_12 - член ДВК 800051 (Т.2, арк.58), ОСОБА_13 - член ДВК 800061 (Т.2, арк.69), ОСОБА_14 - член ДВК 800063 (Т.2, арк.70). є протиправними, а позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання незаконною та скасування Постанови ОВК № 211 "Про утворення дільничних виборчих комісій" № 30 від 25.09.2012 року судом встановлено наступне.

ОВК № 211 за результатами проведення жеребкування щодо складу дільничних виборчих комісій по 211 виборчому округу прийняла постанову, якою встановила осіб, які за результатами жеребкування ввійшли до складу відповідних ДВК.

Разом з тим, судом встановлено, що складу ДВК саме як кандидати від партії «Русь Едина»в т.ч. потрапили наступні, раніше відхилені особи: ОСОБА_6 -член ДВК 800002 (Т.2, арк.9), ОСОБА_7 -член ДВК 800003 (Т.2, арк.9), ОСОБА_15 -член ДВК 800008 (Т.2, арк.14), ОСОБА_10 - член ДВК 800035 (Т.2, арк.42), ОСОБА_11 - член ДВК 800041 (Т.2, арк48), ОСОБА_12 - член ДВК 800051 (Т.2, арк.58), ОСОБА_13 - член ДВК 800061 (Т.2, арк.69), ОСОБА_14 - член ДВК 800063 (Т.2, арк.70).

Враховуючи те, що вказані особи Постановою № 20 від 19 вересня 2012 року були відхилені відповідачем від участі у жеребкуванні та не могли брати у ньому участь та потрапити до вищевказаних ДВК, оскаржувана постанова № 30 в цій частині підлягає скасуванню.

Згідно ч. 15 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України»рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що скасування Постанови № 30 в повному обсязі порушить права інших учасників виборчого процесу, що потрапили до складу ДВК цілком правомірно та не є належним способом захисту порушеного права позивача, відносно якого в цій частині рішення по суті питання може прийняти виборча комісія вищого рівня. Відтак, позовна вимога щодо скасування Постанови № 30 підлягає задоволенню в частині саме щодо протиправно включених до складу ДВК осіб, оскільки порушень щодо інших членів ДВК судом в даній справі не виявлено.

При цьому, судом також враховано, що окремі процедурні порушення при прийняті рішення не можуть бути підставою для його повного скасування, якщо вони не потягли прийняття неправомірного рішення по суті повністю та позивачем не доведено факту допущення порушень з боку відповідача в іншій частині постанови. Відтак, позовна вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню.

Щодо позовної вимоги «- зобов'язати ОВК ОВО № 211 повторно скласти списки осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій із врахуванням подань кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 та без врахування осіб, подання щодо яких були відхилені та провести повторне жеребкування» судом встановлено наступне.

Складання списків осіб, які включаються до складу дільничних виборчих комісій визначається відповідачем та виключно за результатами жеребкування, оскільки кандидатури за поданням ОСОБА_5 в більшій частині не приймали участі у жеребкуванні, вони не можуть бути включені судом до дільничних виборчих комісій.

Щодо осіб, кандидатури яких були відхилені, то таке формулювання позовної вимоги не є належним способом захисту порушеного права позивача, оскільки судом вже встановлено протиправність їх включення до такого списку та протиправність включення складу ДВК, в результаті чого, Постанову № 30 в цій частині скасовано судом, а відповідні дії відповідача визнано протиправними, що є достатнім способом захисту порушеного права позивача.

Слід також зазначити, за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо включення кандидатур до списків учасників у жеребкуванні та до списків членів ДВК, як і призначення повторного жеребкування є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду -тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача повторно скласти списки осіб, які можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій та провести повторне жеребкування є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

Дана вимога позивача відноситься до повноважень виборчої комісії вищого рівня ч. 15 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а не до суду, оскільки в разі часткового скасування постанови судом, саме виборча комісія вищого рівня згідно даної норми повинна вирішити питання по суті, а не суд.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем лише частково доведена правомірність своїх дій та обґрунтованість прийняття спірної постанови, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»підлягає задоволенню частково.

Щодо клопотання позивача про постановлення окремої ухвали відносно відповідача, то слід зазначити, що дані повноваження є правом, а не обов'язок суду, відтак колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності задоволення даного клопотання.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163,167, 172, 177 КАС України, Законом України "Про вибори народних депутатів України", Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо невключення до списків кандидатур щодо яких застосовується процедура жеребкування (додаток 1 до протоколу № 13 від 22.09.2012 р.) за поданням кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 від 18.09.2012 р. по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085 та протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо неврахування подань від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 під час встановлення результатів жеребкування по виборчих дільницях № 800001-800009, 800010-800014, 800016-800021, 800023-800025, 800027-800031, 800033, 800036, 800038-800045, 800047-800048, 800050-800058, 800060-800070, 800081, 800083-800085.

Визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 щодо включення до списків осіб, що можуть бути включені до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 -член дільничної виборчої комісії № 800002, ОСОБА_7 -член дільничної виборчої комісії № 800003, ОСОБА_15 -член дільничної виборчої комісії № 800008, ОСОБА_10 - член дільничної виборчої комісії № 800035, ОСОБА_11 - член дільничної виборчої комісії № 800041, ОСОБА_12 - член дільничної виборчої комісії № 800051, ОСОБА_13 - член дільничної виборчої комісії № 800061, ОСОБА_14 - член дільничної виборчої комісії № 800063.

Визнати незаконною та скасувати в частині Постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 211 "Про утворення дільничних виборчих комісій" № 30 від 25.09.2012, а саме в частині включення до складу дільничних виборчих комісій наступних осіб: ОСОБА_6 до складу дільничної виборчої комісії № 800002, ОСОБА_7 до складу дільничної виборчої комісії № 800003, ОСОБА_15 до складу дільничної виборчої комісії № 800008, ОСОБА_10 до складу дільничної виборчої комісії № 800035, ОСОБА_11 до складу дільничної виборчої комісії № 800041, ОСОБА_12 до складу дільничної виборчої комісії № 800051, ОСОБА_13 до складу дільничної виборчої комісії № 800061, ОСОБА_14 до складу дільничної виборчої комісії № 800063.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягнути пропорційно з відповідача на користь позивача у розмірі 10 грн. та 22 грн. 19 коп. на користь УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача код 38004897, р\р 31218206784007, ГУ ДКСУ у місті Києві, 820019, код класифікації 22030001

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 КАС України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 КАС України.

Головуючий Клочкова Н.В.

Судді Б.В. Санін

Т.О. Скочок