Постанова № 26179385, 20.09.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
10029/12/2070
Номер документу
26179385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2012 р. № 2-а- 10029/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретарі судового засідання - Демченко В.В.

за участю представників сторін:

позивача - Уварова В.М.,

відповідача - Орач О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області" до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство Міністерства внутрішніх справ України "Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, з адміністративним позовом до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення- рішення відповідача від 20.02.2012 р. № 0000191521.

В обгрунутвання позовних вимог позивач зазначає, що винесене відповідачем податкове повідомлення - рішення є незаконним , необгрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, (та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами") контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків за останнім днем гранично у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення № 0000191521 від 20.02.2012 року, складене Дергачівською МДПІ у Харківській області незаконним, оскільки Державним підприємством міністерства внутрішніх справ України «Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області» вчасно сплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.09.2012 року, замінено відповідача по справі з Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області на Дергачівську міжрайонну державну податкову інспекцію Харківської області Державної податкової служби.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Відповідач проти позову заперечував, в наданих письмових запереченнях, зокрема, зазначив, що податковий обов'язок Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області" за самостійно задекларованими податковими зобов'язаннями з ПДВ у строки, що визначені законом, виконаний не був. Доводи платника податків про неправомірну зміну контролюючим органом призначення платежу за платіжними дорученнями підлягають відхиленню, так як у 2011р. ДПІ цілком обгрунтовано забезпечила додержання приписів п.87.9 ст.87 Податкового дексу України і спрямувала сплачені платником податків кошти на погашення вже існуючого податкового боргу підприємства позивача.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.

Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі п.1 та п. 3 ст. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», зі змінами та доповненнями, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ фахівцями відповідача проведено камеральну перевірку платника податку - Державного підприємства «Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області» (код 08564647).

За результатами перевірки Дергачівською МДПІ складено акт перевірки від 31.01.2012 року № 70/15-229/08564647/14, яким встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість (а.с. 13-16).

На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення рішення № 0000191521 від 20.02.2012 року про нарахування штрафної санкції у сумі 27883, 40 грн.(а.с. 12).

В ході проведеної перевірки було встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме протягом граничних строків платником податків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового збов'язання з податку на додану вартість:

по податковій декларації з ПДВ № 17785 від 17.07.2008 року за червень 2008р. в сумі 4090,00 грн. по терміну сплати 30.07.08 р. фактично сплачено: в сумі 3182,10 грн. 29.09.11р.(термін затримки 1155 днів), в сумі 907,90 грн. 04.11.11 р. (термін затримки 1192 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 21496 від 15.08.2008 року за липень 2008р. в сумі 8137 грн. по терміну сплати 01.09.08 р. фактично сплачено: в сумі 8137,00 грн. 04.11.11р. (термін затримки 1159 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 22867 від 12.09.2008 року за серпень 2008р. в сумі 2278,00 грн. по терміну сплати 30.09.08 р. фактично сплачено: в сумі 1348,60 грн. 04.11.11р. (термін затримки 1130 днів), в сумі 929,40 грн. 30.11.11 р. (термін затримки 1156 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 28281 від 17.10.2008 року за вересень 2008р. в сумі 8759,00 грн. по терміну сплати 30.10.08 р. фактично сплачено: в сумі 1458,55 грн. 30.11.11р. (термін затримки 1126 днів), в сумі 1386,00 грн. 30.12.11 р. (термін затримки 1156 днів), в сумі 5914,45 грн. 12.01.12 р. (термін затримки 1169 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 32245 від 18.11.2008 року за жовтень 2008 року в сумі 14143 грн. по терміну сплати 01.12.08 р. фактично сплачено: в сумі 14143,00 грн. 12.01.12р. (термін затримки 1137 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 34549 від 18.12.2008 року за листопад 2008 року в сумі 1798 грн. по терміну сплати 30.12.08 р. фактично сплачено: в сумі 1798,00 112.01.12р. (термін затримки 1108 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 39860 від 20.01.2009 року за грудень 2008 року в сумі 17530 грн. по терміну сплати 30.01.09 р. фактично сплачено: в сумі 17530 грн. 12.01.12р. (термін затримки 1077 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 1983 від 17.02.2009 року за січень 2009 року в сумі 1575 грн. по терміну сплати 02.03.09 р. фактично сплачено: в сумі 1575,00 грн. 12.01.12р. (термін затримки 1046 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 3696 від 17.03.2009 року за лютий 2009 року в сумі 2465 грн. по терміну сплати 30.03.09 р. фактично сплачено: в сумі 2465,00 грн. 12.01.12 (термін затримки 1018 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 8414 від 16.04.2009 року за березень 2009 року в сумі 283 грн. по терміну сплати 30.04.09 р. фактично сплачено: в сумі 283,00 грн. 12.01.12 (термін затримки 987 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 12972 від 19.05.2009 року за квітень 2009 року у сумі 110 грн. по терміну сплати 01.06.09 р. фактично сплачено: в сумі 110,00 грн. 12.01.12 (термін затримки 955 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 18043 від 15.07.2008 року за червень 2009 року в сумі 2119 грн. по терміну сплати 30.07.09 р. фактично сплачено: в сумі 2119,00 грн. 12.01.12 (термін затримки 896 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 22032 від 13.08.2009 року за липень 2009 року у сумі 2230 грн. по терміну сплати 31.08.09 р. фактично сплачено: в сумі 2230,00 грн. 12.01.12 (затримки 864 дня);

по податковій декларації з ПДВ № 23294 від 17.09.2009 року за серпень 2009 року у сумі 1060,00 грн. по терміну сплати 30.09.09 р. фактично сплачено: в сумі 392,45 грн. (термін затримки 834 днів), в сумі 667,55 грн. 30.01.12 р. (термін затримки 852 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 27053 від 15.10.2009 року за вересень 2009 року у сумі 6919,00 грн. по терміну сплати 30.10.09 р. фактично сплачено: в сумі 3919,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 822 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 31507 від 18.11.2009 року за жовтень 2009 року в сумі 1803,00 грн. по терміну сплати 30.11.09 р. фактично сплачено: в сумі 1803,00 грн. 30.01.12 р.(термін затримки 791 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 32951 від 17.12.2009 року за листопад 2009 року у сумі 2969,00 грн. по терміну сплати 30.12.09 р. фактично сплачено: в сумі 2969,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 761 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 36278 від 18.01.2010 року за грудень 2009 року у сумі 1287,00 грн. по терміну сплати 01.02.10 р. фактично сплачено: в сумі 1287,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 728 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 5157 від 19.03.2010 року за лютий 2010р. в сумі 1322,00 грн. по терміну сплати 30.03.10 р. фактично сплачено: в сумі 1322,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 671 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 8620 від 16.04.2010 року за березень 2010 року у сумі 2344,00 грн. по терміну сплати 30.04.10 р. фактично сплачено: в сумі 2344,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 640 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 12718 від 20.05.2010 року за квітень 2010 року у сумі 6199,00 грн. по терміну сплати 31.05.10 р. фактично сплачено: в сумі 6199,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 609 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 13837 від 17.06.2010 року за травень 2010 року у сумі 8054,00 грн. по терміну сплати 30.06.10 р. фактично сплачено: в сумі 8054,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 579 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 18065 від 20.07.2010 року за червень 2010р. в сумі 6477,00 грн. по терміну сплати 30.07.10 р. фактично сплачено: в сумі 6477,00 грн. 30.01.12р. (термін затримки 549 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 21346 від 13.08.2010 року за липень 2010р. в сумі 17745,00 грн. по терміну сплати 30.08.10 р. фактично сплачено: в сумі 17745,00 грн. 30.01.12р. (термін затримки 518 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 22905 від 17.09.2010 року за серпень 2010 р. в сумі 5728,00 грн. по терміну сплати 30.09.10 р. фактично сплачено: в сумі 5728,00 грн. 30.01.12р. (термін затримки 487 днів);

по податковій декларації з ПДВ № 27097 від 19.10.2010 р. за вересень 2010р. в сумі 4637,00 грн. по терміну сплати 01.11.10 р. фактично сплачено в сумі 4637,00 грн 30.01.12 (термін затримки 455 грн.).

по податкові декларації з ПДВ № 30581 від 18.11.2010р. за жовтень 2010р. в сумі 7356,00 грн. по терміну сплати 30.11.2010р. фактично сплачено в сумі 7356,00 грн. 30.01.12 (термін затримки 426 днів).

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з приписами підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України).

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, передбачено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Суд зазначає, що самостійно нараховані відповідачем суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у податкових деклараціях є узгодженим податковим боргом. Зазначений факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Спірні правовідносини з виконання підприємством позивача податкового обов'язку по деклараціям з ПДВ продовжили існувати і після 01.01.2011р., а відтак, на ці правовідносини поширюється дія норм Податкового кодексу України.

Згідно з п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника пододатків податкового боргу, органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків (абз.1 п.87.9); спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (абз.2 п.87.9).

З приписів наведених норм Податкового кодексу України слідує, що з 01.01.2011р. платник податків за наявності податкового боргу не має права самостійно визначати черговість погашення податкових зобов'язань з - поміж податкового боргу та поточних грошових зобов'язань, оскільки обтяжений обов'язком спочатку погасити податковий борг, а вже потім здійснювати погашення поточних грошових зобов'язань по податкам та зборам. В разі невиконання платником податків зазначеного обов'язку, податковий орган зобов'язаний зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Склад податкового правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ст.126 Податкового кодексу України, утворюється виключно за фактом погашення суми податкового боргу.

Відповідно до п.126.1. ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином суд вважає, що міра юридичної відповідальності суб'єктом владних повноважень обрана правомірно, застосована в межах 1095 днів від дати скоєння платником податків - позивачем по справі - податкового правопорушення. Визначений законом розмір такої відповідальності відповідачем дотримано.

Оскільки податковий обов'язок Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Будівельне управління ГУМВС України в Харківській області" за самостійно задекларованими податковими зобов'язаннями з ПДВ у строки, що визначені законом, виконаний не був.

Доводи платника податків про неправомірну зміну контролюючим органом призначення платежу за платіжними дорученнями підлягають відхиленню, так як у 2011р. відповідачем обгрунтовано забезпечено додержання приписів п.87.9 ст.87 Податкового дексу України і спрямовані сплачені платником податків кошти на погашення існуючого податкового боргу.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160-, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративниого позову Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Будівельного управління ГУМВС України в Харківській області" до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Заічко О.В.