Ухвала суду № 26168376, 18.09.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
18.09.2012
Номер справи
16/28/5022-532/2012
Номер документу
26168376
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"18" вересня 2012 р.Справа № 16/28/5022-532/2012УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

розглянув матеріали справи

за позовом Чортківської центральної комунальної районної лікарні, вул. Д. Пігути, 31 Б, м. Чортків.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, м. Чортків, вул. Сонячна, 7.

до відповідача Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3.

За участю представників сторін:

позивача: Ружніцька Л.П. - представник, довіреність № без номера від 06.09.2012 року;

Бган О.В. - представник, довіреність № без номера від 06.09.2012 року

відповідача: Рижак С.М. - представник, довіреність № 1-1/133 від 20.01.2012 року

третьої особи - Державної екологічної інспекції у Тернопільській області: Мазур Т.В. -представник, довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012 року.

третьої особи - Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства: не з'явився.

Суть справи:

Ухвалою суду від 07.09.2012 року розгляд справи було відкладено на 18.09.2012 року на 09 год. 30 хв. відповідно до ст. 27, п. 3 ч. 1 ст. 77 ГПК України.

Чортківська центральна комунальна районна лікарня, вул. Д.Пігути, 31Б, м. Чортків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Чортківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, м. Чортків, вул. Сонячна, 7 звернулась до суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3 про зобов"язання дати дозвіл на спецводокористування.

В судове засідання представники позивача з'явилися, позовні вимоги підтримали в повній мірі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства в судове засідання не з"явився. Третьою особою подано документи до матеріалів справи.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної екологічної інспекції у Тернопільській області подав клопотання №1-1/3697 від 17.09.2012 року, яким надає пояснення по справі та долучає документи до матеріалів справи.

Учасникам судового процесу в ході розгляду справи роз'яснено їх права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників сторін та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників сторін та представника третьої особи, суд встановив наступне.

Позивач звернувся до суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, про зобов'язання дати дозвіл на спецводокористування.

В матеріалах справи міститься дозвіл №УКР-1375"А"/ТЕР від 10.07.2006 року на спеціальне водокористування (виданий на строк до 01.01.2012 року). В даному дозволі, зокрема пункті 5 "характеристика водокористування" ціль водокористування зазначена як виробниче і госппобутове водопостачання; відведення зворотних вод.

Також в матеріалах справи міститься договір №09 від 20.03.2012 року про надання послуг з водопостачання та водовідведення (укладений між Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства - "Виконавець" та Чортківською центральною комунальною районною лікарнею - "Споживач"), згідно пункту 1 якого "Виконавець" зобов"язаний надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги, постачання холодної води і водовідведення.

В матеріалах справи міститься лист №3/3570/2813 від 06.09.2012 року заступника начальника Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Е.М.Ференц, адресований Начальнику державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Сінгалевичу О.В. (тобто адресований відповідачу). В даному листі йде мова про те, що: позивач здійснює водопостачання із власної експлуатаційної свердловини та із водопровідної мережі Чортківського ВУВКГ, а водовідведення у каналізаційну мережу Чортківського ВУВКГ; позивач в частині водопостачання із водопровідної мережі Чортківського ВУВКГ та водовідведення у каналізаційну мережу Чортківського ВУВКГ є вторинним водокористувачем, а тому несе відповідальність за виконання заключеного договору на водопостачання та водовідведення із Чортківським ВУВКГ; за забір води без дозволу на спеціальне водокористування із власної свердловини на воду чинним природоохоронним законодавством передбачено нарахування збитків у розмірі 58,54 грн. за 1 куб. м. підземної води.

Чортківській центральній районній лікарні було направлено Повідомлення № 2-2/1834 від 07.05.2012 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства

За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.05.2012 року, в якому, зокрема, зазначено, що водокористування здійснюється без дозволу Держуправління охорони навколишнього природного середовища, дозвіл № УКР-1375 "А"/ТЕР виданий на термін від 10.07.2006 року по 01.01.2012 року.

Відтак, з 01.01.2012 року позивач здійснює самовільне водокористування.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства.

Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Позивач отримав дозвіл на спецводокористування від 10.07.2006 року № Укр-1375 "А"/ТЕР виданий на термін від 10.07.2006 року по 01.01.2012 року .

Відповідно до ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 року № 2806-ІV, порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктом 1 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 321 (далі - Порядок № 321) цей Порядок визначає процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам (далі - водокористувачі) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Відповідно до абз. 2 п. 6 Порядку № 321 у разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко- або довготермінового водокористування органом, що видав дозвіл, про що у дозволі робиться відповідна відмітка.

Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався, зокрема, до Державної екологічної інспекції в Тернопільській області, до Державного управління охорони навколишнього природного середовища із клопотанням щодо розгляду матеріалів для отримання дозволу на спецводокористування.

В листі № 2-2/174 від 25.01.2012 року відповідач повідомив позивача, що відповідно до інформації, отриманої від Державної екологічної інспекції в Тернопільській області, очисні споруди Чортківського ВУВКГ, в каналізаційну мережу якого згідно представленого договору проводиться скид стічних вод, зруйновані і не працюють, матеріали дозволу на спецводокористування будуть розглянуті Держуправлінням повторно після вирішення питання очистки зворотних вод підприємста та повторної реєстрації державним адміністратором дозвільного центру.

Поняття державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища є похідним від поняття державного управління в цілому. Під останнім розуміють певний вид діяльності органів держави, що має виконавчий і розпорядчий характер, полягає в організуючому впливі на суспільні відносини шляхом застосування державно-владних повноважень.

Державному управлінню притаманні всі ознаки виконавчої влади, з урахуванням цього державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища є видом діяльності органів виконавчої влади з реалізації внутрішньої та зовнішньої екологічної політики держави, її внутрішньої та зовнішньої екологічних функцій.

Це управління здійснюється на засадах, передбачених Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", природоресурсними та іншими актами екологічного законодавства, а також законодавства, яким регулюється діяльність органів державного управління в цілому.

Органами управління в даній галузі є: Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади та їх територіальні підрозділи, місцеві державні адміністрації, а також органи виконавчої влади сільських, селищних та міських рад, яким делеговані певні повноваження органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.

До місцевих органів державного управління належать: районні та обласні державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади. Ці органи забезпечують реалізацію національної екологічної політики з урахуванням екологічних інтересів населення областей, районів, міст, селищ, сіл при прийнятті рішень щодо розвитку продуктивних сил, розміщення, реконструкції, будівництва та інших господарських об'єктів, надання дозволів на спеціальне природокористування і будь-яких інших питань економічного та соціального розвитку відповідних територій.

До органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища спеціальної компетенції належить Міністерство охорони навколишнього природного середовища (далі -Міністерство).

У відповідності до п. 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1524 від 02.11.2006 року, Міністерство є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Згідно п. 1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області (далі -Управління) є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.

Як визначається в п. 4.6 Положення, Управління видає в установленому порядку дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, дозволи на спеціальне водокористування в разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозволів на викиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, дозволи на розміщення та здійснення інших операцій у сфері поводження з відходами, приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії та анулювання.

З огляду на наведене, відповідач - Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області є суб'єктом владних повноважень.

У відповідності до ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають у державі.

За змістом ст.ст. 1, 21 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи за участю підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб (у тому числі іноземних), громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім визначених у цьому пункті випадків.

Поряд з цим п. 1 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України містить вичерпний перелік спорів, які не підлягають розгляду господарським судом. До них відносяться: спори про приватизацію державного житлового фонду; спори, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спори про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спори, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інші спори, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

Як вбачається із змісту Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року одним із основних завдань Управління є, зокрема, видача в установленому порядку дозволів.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

З огляду на наведене, враховуючи суб'єктний склад сторін та предмет позову, господарський суд прийшов до висновку, що спір у даній справі є публічно-правовим та не підлягає вирішенню в господарських судах України.

А, відтак, провадження у справі слід припинити відповідно до п. 1 ч.1 ст. 80 ГПК України .

У відповідності до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" повернути із Державного бюджету України Чортківській центральній комунальній районній лікарні, вул. Д. Пігути, 31 Б, м. Чортків, ідентифікаційний код 02001185 судовий збір в сумі 1073 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 2301 від 20.06.2012 року. Видати довідку.

З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 43, 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, господарський суд

Ухвалив:

1. Припинити провадження у справі .

2. Повернути із Державного бюджету України Чортківській центральній комунальній районній лікарні, вул. Д. Пігути, 31 Б, м. Чортків, ідентифікаційний код 02001185 судовий збір в сумі 1073 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 2301 від 20.06.2012 року.

Видати довідку.

3.Ухвалу надіслати сторонам по справі.

Суддя С.О. Хома