ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2012 р. Справа № 2-а-3587/12/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до Комунального підприємства "Бериславтеплокомуненерго" про стягнення адміністративно - господарських санкцій,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (далі - позивач, Фонд) звернулося з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Бериславтеплокомуненерго" (відповідач), про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 17000 грн. та пені - 479,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підприємстві призначено для працевлаштування інваліда 1 місце. У 2011 році таке місце не було зайнято, а тому відповідач до 18 квітня 2012 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 23300 грн. Однак, санкції підприємство сплатило частково в сумі 6300 грн. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня у розмірі 479,20 грн. Дана заборгованість відповідачем самостійно не сплачена, тому позивач просить суд стягнути вищевказану суму коштів в судовому порядку.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з відрядженням представника підприємства.
Суд не вважає поважними зазначені в клопотанні підстави для відкладення розгляду справи, оскільки жодних доказів на підтвердження вказаних обставин до суду не надано.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно із ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду.
У разі неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту керівник підприємства несе відповідальність у встановленому законом порядку. А саме, статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту - тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частин 2, 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до ст.20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
З огляду на викладене, суд вважає, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.
Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 р. № 420, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 21.12.2005 р. за № 1534/11814 (далі - Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розрахунку Фонду середньооблікова чисельність штатних працівників КП "Бериславтеплокомуненерго" в 2011 році склала 19 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік із урахуванням пені за порушення терміну сплати цих санкцій та часткової сплати заборгованості становить 17479,20 грн.
Згідно з листом - повідомлення Бериславського районного центру зайнятості від 10.04.2012 р. № 02-07/487 встановлено, що у 2011 році КП "Бериславтеплокомуненерго" не інформувало центр зайнятості про наявність вільних робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів, звіт за формою № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" щодо наявності вільних робочих місць для інвалідів відповідачем не подавався.
Також до матеріалів справи долучено звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік, поданого 23.02.2012 р. до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому відповідач самостійно вказав відсутність на підприємстві працюючого інваліда та адміністративно-господарські санкції у розмірі 23300 грн.
Таким чином, у 2011 році відповідачем не виконано обов'язку роботодавця щодо працевлаштування інваліда, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій в розмірі 17000 та нарахування пені в сумі 479,20 грн. є правомірним.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів та їх задоволення.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 157-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Бериславтеплокомуненерго" (74300, Херсонська область, м. Берислав, вул. Луначарського, 9, код ЄДРПОУ 21306772) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (одержувач: УДКСУ у м. Херсоні, код 37959779, МФО 852010, р/р 31219230700002, банк: ГУДКСУ по Херсонській області) адміністративно-господарські санкції у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. та пеню в розмірі 479 (чотириста сімдесят дев'ять) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 10.3.4