Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/5493/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповал М.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Синтекс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач (далі - ПП "Синтекс") просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - ДПІ) № 0002031502/2990 від 06 квітня 2012 року про донарахування податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 2960 грн., із них за основним платежем - 1973,53 грн. і 986,77 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Ці вимоги позивач обгрунтовує тим, що ДПІ було проведено перевірку і в акті "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 р." № 1695/152/21120518 від 20.03.2012 р. зроблено висновок про обов'язок позивача сплачувати орендну плату у розмірі не менше трьох відсотків її грошової вартості не залежно від розміру орендної плати, зазначеному в укладених договорах оренди земельних ділянок.
Позивач вказує, що Податковим кодексом України чітко визначено, що конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку визначається договором оренди, а зворотньої дії в часі статті 288 ПК України на договори, що укладені до дати набрання ПК України чинності - немає.
Заперечуючи проти позову ДПІ посилається на те, що за результатами камеральної перевірки позивача було встановлено, що позивач має в користуванні земельні ділянки і що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 р., визначений платником податків в податковій декларації з плати за землю за 2012 р. є меншим від мінімального розміру, що визначено в ст. 288 ПК України.
Перевіривши матеріали справи і оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не може бути задоволений виходячи з наступного.
Згідно статті 288 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно копії акту "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік) № 1695/152/21120518 від 20-.03.2012 р. ДПІ в м. Сумах за результатами перевірки зроблено висновок про заниження позивачем суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 р. заявленої ПП "Синтекс" в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ в м. Сумах № 9006180948 від 17.02.2012 р.) на суму 1973,53 грн. Таке заниження сталося в наслідок самостійного визначення платником розміру орендної плати за земельну ділянку площею 504 кв.м. на перехресті вулиці Леваневського з проспектом Шевченка в м. Суми в меншому розмірі від мінімально можливого за нормами Податкового кодексу України: в розмірі одного відсотка від нормативної грошової оцінки цієї ділянки та за земельну ділянку площею 2811 кв.м. по проспекту Курський, 81 в м. Суми в розмірі двох відсотків від нормативної грошової оцінки тоді як мінімальний розмір не може бути меншим ніж три відсотки від такої оцінки орендованої земельної ділянки.
Копіями договорів оренди (а.с. 10-14) підтверджується, що позивач орендує земельні ділянки комунальної власності, що розташовані в м. Суми: на перехресті вулиці Леваневського з проспектом Шевченка та по проспекту Курський, 81.
Копією податкового повідомлення-рішення № 0002031502/2990 від 06.04.2012 р. та розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 5-6) підтверджується, що ПП "Синтекс" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в загальній сумі 2960,3 грн., із них за основним платежем - 1973,53 грн. і 986,77 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
В силу вимог статті 274.1. ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
В статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Таким чином, виходячи приведених норм податкового законодавства, суд визнає, що ДПІ правомірно збільшено суму грошового зобов'язання оскільки в договорах на оренду земельних ділянок вказано менший, ніж встановлено спеціальним законодавством, мінімалльний розмір орендної плати.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватному підприємству "Синтекс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал