Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/5493/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповал М.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Синтекс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач (далі - ПП "Синтекс") просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - ДПІ) № 0002031502/2990 від 06 квітня 2012 року про донарахування податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 2960 грн., із них за основним платежем - 1973,53 грн. і 986,77 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Ці вимоги позивач обгрунтовує тим, що ДПІ було проведено перевірку і в акті "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 р." № 1695/152/21120518 від 20.03.2012 р. зроблено висновок про обов'язок позивача сплачувати орендну плату у розмірі не менше трьох відсотків її грошової вартості не залежно від розміру орендної плати, зазначеному в укладених договорах оренди земельних ділянок.
Позивач вказує, що Податковим кодексом України чітко визначено, що конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку визначається договором оренди, а зворотньої дії в часі статті 288 ПК України на договори, що укладені до дати набрання ПК України чинності - немає.
Заперечуючи проти позову ДПІ посилається на те, що за результатами камеральної перевірки позивача було встановлено, що позивач має в користуванні земельні ділянки і що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 р., визначений платником податків в податковій декларації з плати за землю за 2012 р. є меншим від мінімального розміру, що визначено в ст. 288 ПК України.
Перевіривши матеріали справи і оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не може бути задоволений виходячи з наступного.
Згідно статті 288 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно копії акту "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2012 рік) № 1695/152/21120518 від 20-.03.2012 р. ДПІ в м. Сумах за результатами перевірки зроблено висновок про заниження позивачем суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень 2012 р. заявленої ПП "Синтекс" в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік (вхідний ДПІ в м. Сумах № 9006180948 від 17.02.2012 р.) на суму 1973,53 грн. Таке заниження сталося в наслідок самостійного визначення платником розміру орендної плати за земельну ділянку площею 504 кв.м. на перехресті вулиці Леваневського з проспектом Шевченка в м. Суми в меншому розмірі від мінімально можливого за нормами Податкового кодексу України: в розмірі одного відсотка від нормативної грошової оцінки цієї ділянки та за земельну ділянку площею 2811 кв.м. по проспекту Курський, 81 в м. Суми в розмірі двох відсотків від нормативної грошової оцінки тоді як мінімальний розмір не може бути меншим ніж три відсотки від такої оцінки орендованої земельної ділянки.
Копіями договорів оренди (а.с. 10-14) підтверджується, що позивач орендує земельні ділянки комунальної власності, що розташовані в м. Суми: на перехресті вулиці Леваневського з проспектом Шевченка та по проспекту Курський, 81.
Копією податкового повідомлення-рішення № 0002031502/2990 від 06.04.2012 р. та розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 5-6) підтверджується, що ПП "Синтекс" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в загальній сумі 2960,3 грн., із них за основним платежем - 1973,53 грн. і 986,77 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
В силу вимог статті 274.1. ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
В статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Таким чином, виходячи приведених норм податкового законодавства, суд визнає, що ДПІ правомірно збільшено суму грошового зобов'язання оскільки в договорах на оренду земельних ділянок вказано менший, ніж встановлено спеціальним законодавством, мінімалльний розмір орендної плати.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватному підприємству "Синтекс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
The court decision No. 26164752, Sumy District Administrative Court was adopted on 11.09.2012. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find key information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key information easily.
This decision relates to case No. 2а-1870/5493/12. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: