ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 січня 2012 р. 10:13
Справа №2а-9144/11/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі Сафронової К.Ю., за участю представників сторін:
від позивача – Халецька, представник за дов.,
від відповідача – не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримська хімічна компанія"
до Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим в особі Армянського відділення Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправними дій
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю “Кримська хімічна компанія” звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим в особі Армянського відділення Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій які полягають у викладені в актах камеральних перевірок №667/15-02/32785952 від 14.06.2011р. та №787/15-02/32785952 від 07.07.2011р.протиправних висновків щодо зняття залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у сумі 484375,00грн., мотивуючи свої вимоги тим, що зазначені дії вчинені із порушенням норм податкового законодавства.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.09.11р. відкрито провадження по адміністративній справі та закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 15.11.2011р. позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправними дії відповідача які полягають у викладені в актах камеральних перевірок № 667/15-02 від 14.06.2011 та № 787/15-02/32785952 протиправних висновків щодо зняття залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у сумі 484375,00грн.; визнати протиправними дії відповідача відносно самостійного застосування наслідків камеральних перевірок податкових декларацій з ПДВ за квітень 2011р. та травень 2011р. шляхом зменшення залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у сумі 484375,00грн.
Позивач у судовому засідання на задоволенні позовних вимог наполягав в повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Кримська хімічна компанія” 23.12.03р. зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим у якості юридичної особи (а.с. 29).
14.06.11р. відповідачем була проведена камеральна перевірка податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримська хімічна компанія”, за результатами перевірки було складено акт №677/15-02/32785952 від 14.06.11р. Дані зазначеної перевірки свідчать про методологічну помилку, що не вплинула на розрахунок з бюджетом, чим порушено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.11р. №41, а саме:
- рядок 22 за даними платника дорівнює 484375,00грн., за даними перевірки повинен дорівнювати 0,00грн., відхилення складають 484375,00грн.;
- рядок 24 за даними платника дорівнює 484375,00грн., за даними перевірки повинен дорівнювати 0,00грн., відхилення складають 484375,00грн. (а.с. 30-31).
Не погодившись із діями відповідача, ТОВ “Кримська хімічна компанія” були подані заперечення до акту перевірки №677/15-02/32785952 від 14.06.11р. (а.с. 44).
Листом від 01.07.11р. вих. №6782/10/15-02 відповідачем було зазначено, що висновки акту камеральної перевірки №677/15-02/32785952 від 14.06.11р. є обґрунтованими (а.с. 46).
07.07.11р. відповідачем була проведена камеральна перевірка податкової декларації з ПДВ за травень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримська хімічна компанія”, за результатами перевірки було складено акт №787/15-02/32785952 від 07.07.11р. Дані зазначеної перевірки свідчать про методологічну помилку, що не вплинула на розрахунок з бюджетом, чим порушено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.11р. №41, а саме:
- рядок 22 за даними платника дорівнює 484375,00грн., за даними перевірки повинен дорівнювати 0,00грн., відхилення складають 484375,00грн.;
- рядок 24 за даними платника дорівнює 484375,00грн., за даними перевірки повинен дорівнювати 0,00грн., відхилення складають 484375,00грн. (а.с. 32-33).
Не погодившись із діями відповідача, ТОВ “Кримська хімічна компанія” були подані заперечення до акту перевірки №787/15-02/32785952 від 07.07.11р. (а.с. 45).
Відповідь на заперечення позивача №77 від 13.07.2011р. на адресу ТОВ «КХК» від відповідача не надходила.
Не погодившись із зазначеними діями відповідача, ТОВ “Кримська хімічна компанія” звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист правий, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень із боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при виконанні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно ст. 75 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
П.п. 75.1.1. п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Статтею 76 Податкового Кодексу України встановлений порядок проведення камеральних перевірок, а саме, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового Кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом цієї норми предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто, впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов’язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Закріплення частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України положення про можливість оскарження до адміністративних судів будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, не означає спростування висновку про юридичне значення рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень як предмета судового оскарження, так само як не означає і нівелювання способу захисту порушеного права, свобод чи законних інтересів.
Заявлені позовні вимоги не відповідають встановленому законом способу захисту права, оскільки за результатами проведеної перевірки були складені висновки акту перевірки, але рішення за результатами перевірки, яке і може бути оскаржене позивачем, не оскаржується, а позивач звертається до суду з вимогами про захист на майбутнє порушеного права.
Позов - це процесуальний засіб, яким забезпечується реалізація не лише на звернення до суду, але й на порушення діяльності суду з метою здійснення захисту порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.
Суд вважає та звертає увагу позивача на те, що під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб’єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов’язку зобов’язаною стороною.
Заявлена позовна вимога по суті носить декларативний характер, оскільки фактично спрямована на зобов'язання відповідача вважати або не вважати порушенням ти чи інші обставини, викладені в акті перевірки, що фактично лежить в площині особистого волевиявлення відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є дії щодо самостійного застосування наслідків камеральних перевірок податкових декларацій з ПДВ, наданих ТОВ “Кримська хімічна компанія” за квітень-травень 2011 року, шляхом зменшенням залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у сумі 484375,00грн., тобто дії, пов’язані із висновками актів перевірок.
В зв’язку з чим, суд зазначає, що акти камеральних перевірок №677/15-02/32785952 від 14.06.11р., №787/15-02/32785952 від 07.07.11р. та їх висновки не є по своєї суті рішеннями суб’єкта владних повноважень, не є кінцевим рішенням суб’єкта власних повноважень по результатам проведених перевірок, по суті носить суб’єктивний характер. Висновки актів не породжують правових наслідків для позивача та не мають обов’язкового характеру для нього, а отже, вони не можуть бути оскаржений в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Дослідивши всі наявні у справі докази, судом не встановлено порушення прав позивача у сфері публічно-правових відносин, для висновку про протиправність дій відповідача щодо самостійного застосування наслідків камеральних перевірок податкових декларацій з ПДВ, наданих ТОВ “Кримська хімічна компанія” за квітень-травень 2011 року, шляхом зменшенням залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту у сумі 484375,00грн.
В зв’язку з чим, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні 17.01.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову у повному обсязі складено 20.01.2012р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.