Головуючий у 1 інстанції - Дворников М.С.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2012 року справа №2а/0570/8666/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Юрченко В.П., Губської Л.В.
секретар судового засідання Мосіна К.С.
за участю представників сторін:
від позивача - Гусев О.Л. - за довір. від 28.12.2011 року
від відповідача 1 - Леончук О.О. - за довір. від 07.05.2009 року
від відповідача 2 - Леончук О.О. - за довір. від 07.05.2009 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод" та Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/8666/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконними та скасувати рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Єнакіївський металургійний завод" (з урахуванням уточнених позовних вимог) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконним та скасування рішення виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 204 від 08.06.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення страхових коштів в сумі 37840,59 грн. та застосуванні фінансових санкцій в сумі 18920,29 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/8666/2012 (суддя Дворникова М.С.) позовна заява задоволена частково.
Скасованно рішення виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 204 від 08 червня 2012 року про повернення коштів Фонду та застосуванні фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині повернення страхових коштів в сумі 17525,19 грн. та застосуванні фінансових санкцій в сумі 8762,60 грн.
Зобов'язано відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 263,86 грн. на користь публічного акціонерного товариства "Єнакієвський металургійний завод" за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за рахунок бюджетних асигнувань.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Зазначає, що постанова суду прийнята при неповному та невсебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Наголошує на тому, що всі санаторно-курортні путівки були видані комісією по соціальному страхуванню підприємства з урахуванням вимог законодавства, відповідно до профілю лікування лікувально-оздоровчих закладів, зазначеними в санаторно-курортних путівках.
Відповідачами також подана апеляційна скарга, в якій просять скасувати постанову суду в частині задоволення позовних вимог позивача.
Апеляційна скарга обґрунтована частково невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Вказує на те, що комісія із соціального страхування не виконала вимоги абз. 2 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-ІІІ, не розглянула правильність видачі листків непрацездатності, що призвело до безпідставного призначення допомоги за листами непрацездатності та, як наслідок порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
Наголошує на тому, що посилання позивача на ст. 36 Закону України № 2240 є хибними, так як комісія з соціального страхування підприємства при розгляді листків непрацездатності та призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та при виявленні у них помилок - має право повернути дані листки непрацездатності застрахованій особі для їх виправлення і подальшої оплати.
У судовому засіданні представник позивача наголошував на задоволені апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод", а представник відповідачів наголошував на задоволені апеляційної скарги Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів встановила.
Публічне акціонерне товариство "Єнакіївський металургійний завод" є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 23.06.2003 року, ідентифікаційний код 00191193.
З 14.05.2012 року по 22.05.2012 року Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод" за період з 01.04.2011 року по 31.03.2012 ріку, за наслідками якої складено акт від 22.05.2012 року
Відповідно до висновків, відображених акті, позивачем порушені вимоги ч. 1, 2 ст. 35, ч. 1 ст. 36, ст. 47, ч. 1 ст. 51, ч. 2 ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" що є підставою для повернення до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності сум неправомірно витрачених страхових коштів та вартості наданих соціальних послуг в сумі 41087,12 грн.
В ході проведення перевірки відповідачем також встановлено порушення ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", п. 4.1 "Порядку отримання застрахованими особами та членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" № 12 від 25.02.2009 року, а саме: отримання 6 путівок на санаторно - курортне лікування, що сплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, які не відповідають медичним показанням застрахованих осіб для отримання лікування, зазначених у довідках. Сума витрат Фонду по оплаті зазначених путівок склала 20315,40 грн.
У зв'язку з незгодою з викладеними в акті перевірки фактами та висновками позивач звернувся до відповідача з відповідними запереченнями
Листом Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 08.06.2012 року № 05-07-1435 заперечення ПАТ "Єнакіївський металургійний завод" були відхилені.
На підставі акту від 22.05.2012 року відповідачем прийнято рішення № 204 від 08.06.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 61630,68 грн., з якої 41087,12 грн. - сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або наданих соціальних послуг, 20543,56 грн. - штрафні санкції.
Із прийнятим рішенням позивач не погодився в частині повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 56760,88 грн., з якої 37840,59 грн. - сума неправомірно витрачених страхових коштів Фонду, 18920,29 грн. - штрафні санкції.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої та апеляційної інстанції, в апеляційних скаргах вказується на порушення норм матеріального права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Державний нагляд у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством відносно платників страхових внесків.
Особи, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням визначені у статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", відповідно до п. 1 ч. 1 якої, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України) про що встановлено у приписах статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Відповідно до завдань, покладених на зазначений Фонд, останній здійснює контрольні функції за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці п'ятому статті 37 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року № 455 затверджено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, яка розроблена відповідно до статті 51 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.
Відповідно до п.п. 8.1 Інструкції контроль за виконанням цієї Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати * працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.
Пунктом 8.3 Інструкції передбачено, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
З огляду на вищенаведене, Виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не має повноважень давати правову оцінку листкам непрацездатності, виданими лікувальними установами України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не порушено вимоги ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", з огляду на що оскаржуване рішення в частині повернення коштів Фонду в сумі 17525,19 грн. та штрафних санкцій в сумі 8762,60 грн. є неправомірним.
Щодо порушення позивачем ст. 47 Закону, п. 4.1 "Порядку отримання застрахованими особами та членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" № 12 від 25.02.2009 року, а саме: отримання 6 путівок на санаторно - курортне лікування, що сплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, які не відповідають медичним показанням застрахованих осіб для отримання лікування, зазначених у довідках, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 6.2 Порядку отримання застрахованими особами та членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.
Комісія із соціального страхування ПАТ «ЄМЗ», згідно з випискою із протоколу від 8 серпня 2011 року № 28, прийняла рішення про виділення санаторно-курортної путівки до санаторію "Конвалія" м. Трускавець з 5 вересня 2011 року, застрахованій особі ОСОБА_5 на підставі заяви та медичної довідки ф. 070/о.
Як вбачається з довідки ф. 070/0 наданої Міською лікарнею № 2 м. Єнакієве № 420 від 10 серпня 2011 року, хворій рекомендоване лікування у санаторії із захворюванням "органів травлення", супутні захворювання у довідці 070/о - не визначено. З путівки № 013012 зазначеним профілем лікування є "захворюванню органів дихання".
З огляду на вищенаведене, комісією соціального страхування прийнято рішення про виділення путівки застрахованій особі де профіль лікування не відповідає медичним показанням 4 застрахованої особи для отримання санаторно - курортних послуг, з приводу якого хворий направляється до санаторію.
З матеріалів справи вбачається, що аналогічні порушення встановлені перевіркою по застрахованим особам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10
Згідно з довідками ф.070/0 наданими Міською лікарнею № 2 м. Єнакієве особам рекомендоване санаторно - курортне лікування за профілем: ІБС, а/кардіосклероз з гіпертанією; МПС, супутні захворювання - хронічний піоленіфріт; органів опору та руху; ІБС, а/кардіосклероз з гіпертанією; органи травлення, супутні захворювання - хронічний холєцистіт.
Як вбачається з матеріалів справи, комісією із соціального страхування позивача прийняті рішення про виділення путівок застрахованим особам, де профіль лікування не відповідає медичним показанням для отримання санаторно - курортних послуг, з приводу яких хворі направляються до санаторію.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволені позовних вимог в частині стягнення суми неправомірно витрачених страхових коштів на путівки, видані застрахованим особам на суму 20315,40 грн. та штраф у розмірі 50 % на суму 10157,70 грн., не підлягають задоволенню, оскільки видача путівки не за профілем лікування, зазначеного у медичній довідці (ф. № 070/о), є порушенням порядку використання страхових коштів,
Аналізуючи приведене законодавство та нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини, встановлені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, щодо часткового задоволення позовних вимог.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при повному та всебічному досліджені усіх матеріалів справи, вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2, ст. 9, ст. 11, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод" та Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/8666/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/8666/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства "Єнакіївський металургійний завод" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконними та скасувати рішення - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 21.09.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 24.09.2012 року.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді В.П. Юрченко
Л.В. Губська