Постанова № 26142827, 19.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.09.2012
Номер справи
2а-11457/12/2670
Номер документу
26142827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. №27/224

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 вересня 2012 року 14:05 № 2а-11457/12/2670

за позовом Публічного акціонерного товариства "Леокон" до Державної екологічної інспекції у м.Києві про визнання неправомірними дій,скасування рішення Суддя О.В.Головань

Секретар О.С.Макаренко

Представники:

Від позивача: Сіраш Ю.М. - п/к (дов. від 10.09.12 р.)

Від відповідача: Пінькас О.В. - п/к (дов. від 17.04.12 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання незаконними, неправомірними дії Державаної екологічної інспекції у м. Києві щодо складення акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 20.07.12 р. в частині п. 1, де зазначено "Переоформити Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №8038900000-037 від 18.07.08 р. - переоформлено, однак листом №06-07/4016 від 05.06.12 р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві термін дії дозволу №8038900000-037 скорочено до 19.06.12 р.", скасування рішення від 24.07.12 р. про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ "Леокон".

В судовому засіданні 19.09.12 р. оголошено резолютивну частину постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у м. Києві від 26.04.12 р. №598, відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 16.05.12 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища м. Києва проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Публічним акціонерним товариством "Леокон", про що складено відповідний акт.

Згідно акту перевірки від 16.05.12 р., зокрема, встановлено наступне.

Відкрите акціонерне товариство "Елекон" 18.07.08 р. отримало дозвіл №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Дозвіл видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з терміном дії п'ять років - з 18.07.08 р. по 18.07.13 р.

29.09.09 р. Відкрите акціонерне товариство "Елекон" (код 04012000) змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Леокон" (код 04012000), про що видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи А01 №374878.

Відповідно до вимог п. 8 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ПАТ "Леокон" протягом п'яти робочих днів з дня зміни найменування не подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві заяви про переоформлення дозволу №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, тобто, дозвіл є недійсним з 05.10.09 р.

16.05.12 р. за результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією у м. Києві складено припис щодо ПАТ "Леокон", у якому, зокрема, зобов'язано переоформити дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №8038900000-037 від 18.07.08 р. до 30.05.12 р. (п. 1 припису).

29.05.12 р. ПАТ "Леокон" звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві з заявою №01109-000030574-012 про переоформлення дозволу, і листом від 06.06.12 р. за №06-07/4024 повідомило про переоформлення дозволу та направило товариству дозвіл №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії - з 18.07.08 р. по 18.07.13 р.; дата видачі дозволу - 04.06.12 р.

В той же час, 31.05.12 р. Державна екологічна інспекція у м. Києві звернулася до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві з поданням №1354-05/07 щодо анулювання дозволу №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ВАТ "Елекон", оскільки станом на 31.05.12 р. товариством не надано доказів виконання вимог припису від 16.05.12 р. та переоформлення дозволу.

Листом від 05.06.12 р. №06-07/4016/1 Державне управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві повідомило позивача про те, що згідно п. 9 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №302, ним скорочено дію дозволу №8038900000-037 до 19.06.12 р.

Згідно з наказом Державної екологічної інспекції у м. Києві від 10.07.12 р. №1042, відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 16.05.12 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища м. Києва проведено позапланову перевірку виконання припису від 16.05.12 р. Публічним акціонерним товариством "Леокон", про що складено відповідний акт.

Згідно акту перевірки від 20.07.12 р., зокрема, встановлено, що вимоги припису від 16.05.12 р. не виконано, дозвіл переоформлено, однак листом №06-07/4016 від 05.06.12 р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві термін дії дозволу №8038900000-037 скорочено до 19.06.12 р.

24.07.12 р. Державною екологічною інспекцією у м. Києві прийнято рішення №134 про тимчасову заборону (зупинення) господарської діляльності ПАТ "Леокон" за адресою: місто Київ, вул. Пост-Волинська, 5, згідно якого зазначено про невиконання товариством вимог припису від 16.05.12 р. щодо переоформлення дозволу №8038900000-037, скорочення терміну дії дозволу до 19.06.12 р.

Оскільки товариство станом на 20.07.12 р. здійснює господарську діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, це є порушенням вимог ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

За таких обставин вказаним рішенням тимчасово заборонено (зупинено) господарську діяльність ПАТ "Леокон" з 01.08.12 р. та зобов'язано генерального директора товариства отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Леокон" - вважає вказане рішення незаконним з таких підстав.

Позивач з посиланням на лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві від 06.06.12 р. за №06-07/4024 стверджує, що дозвіл №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами йому переоформлено з первісно зазначеним терміном дії - з 18.07.08 р. по 18.07.13 р., про що свідчить також зміст самого переоформленого дозволу, виданого 04.06.12 р.

Таким чином, інформація, вказана в акті перевірки від 20.07.12 р. та оскаржуваному рішенні від 24.07.12 р. щодо скорочення терміну дії дозволу №8038900000-037 - не відповідає дійсності і не могла враховуватися під час прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідно до п. 8 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" недійсний дозвіл №8038900000-037 ВАТ "Елекон" не міг бути переглянутий в частині скорочення терміну його дії.

Отримавши акт перевірки від 20.07.12 р., листом від 25.07.12 р. №2507-12 позивач надав заперечення на акт перевірки, в якому повідомив про переоформлення дозволу №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами згідно листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві від 06.06.12 р. за №06-07/4024.

Відповідач - Державна екологічна інспекція у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач посилається на те, що позапланова перевірка позивача 16.05.12 р. та перерівка виконання вимог припису 20.07.12 р. відбулися згідно вимог чинного законодавства.

Відповідно до вимог п. 8 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ПАТ "Леокон" протягом п'яти робочих днів з дня зміни найменування не подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві заяви про переоформлення дозволу №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, тобто, дозвіл є недійсним з 05.10.09 р.

Вказане виявлене порушення законодавства позивачем не було усунено на виконання вимог припису від 16.05.12 р.; відповідачем станом на 20.07.12 р. отримано інформацію від Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві про те, що згідно п. 9 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №302, ним скорочено дію дозволу №8038900000-037 до 19.06.12 р.

Іншої інформації щодо виконання вимог припису в частині переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №8038900000-037 від 18.07.08 р. до 30.05.12 р. надано не було, тому за вказане порушення до позивача було застосовано санкції у вигляді тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності ПАТ "Леокон" за адресою: місто Київ, вул. Пост-Волинська, 5 згідно рішення від 24.07.12 р. №134.

Також відповідач посилається на ту обставину, що за результатами перевірки позивача виявлено не лише вказане порушення, а й інші порушення природоохоронного законодавства, не усунені ні станом на 30.05.12 р., ні станом на 20.07.12 р.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать, в тому числі, обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.11 р. № 454, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Згідно п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Згідно п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

В межах вказаних повноважень Державною екологічною інспекцією у м. Києві проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Публічним акціонерним товариством "Леокон", про що складено акти від 16.05.12 р. та 20.07.12 р. (повторна перевірка).

Процедура проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства визначена Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08 р. № 464.

Згідно ст. 7 Закону на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Під час проведення перевірки виявлено порушення позивачем вимог п. 8 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у вигляді непереоформлення дозвільного документа внаслідок зміни найменування, що викладено у приписі від 16.05.12 р.

Наявність вказаного порушення станом на 16.05.12 р. підтверджується матеріалами справи та позивачем не оспорюється, проте, станом на час проведення повторної перевірки 20.07.12 р. та прийняття оскаржуваного рішення від 24.07.12 р. про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ "Леокон" воно було усунуте, а саме.

29.05.12 р. ПАТ "Леокон" звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві з заявою №01109-000030574-012 про переоформлення дозволу, і листом від 06.06.12 р. за №06-07/4024 повідомило про переоформлення дозволу та направило товариству дозвіл №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії - з 18.07.08 р. по 18.07.13 р.; дата видачі дозволу - 04.06.12 р.

Таким чином, станом на 24.07.12 р. у позивача був переоформлений дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, чинний станом на 24.07.12 р., і ця обставина мала бути з'ясована та врахована відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення.

Згідно ст. 8 Закону орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Згідно змісту оскаржуваного рішення відповідач станом на 20.07.12 р. та 24.07.12 р. не володів інформацією про виконання позивачем вимог припису та переоформлення позивачем дозволу №8038900000-037 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії - з 18.07.08 р. по 18.07.13 р., тоді як відповідачу було відомо про лист від 05.06.12 р. №06-07/4016/1 Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві, згідно якого повідомило позивача про те, що згідно п. 9 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №302, ним скорочено дію дозволу №8038900000-037 до 19.06.12 р.

Оскільки предметом оскарження є лише дії та рішення Державної екологічної інспекцією у м. Києві, а не Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві, то з'ясувати, чому останнім з різницею у день (05.06.12 р. та 06.06.12 р.) надано два листи взаємовиключного змісту щодо переоформлення позивачем дозвільного документу, суд в межах розгляду даної справи не може.

Чому відповідач не був обізнаний з цією інформацією суду не пояснили ні представник позивача, ні представник відповідача.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, саме на відповідача покладається обов'язок доведення правомірності своїх дій, зокрема, чому ним не було враховано інформацію щодо поновлення дії дозволу позивача станом на 20.07.12 р. та 24.07.12 р.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку відповідачем прийнято оскаржуване рішення від 24.07.12 р. про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ "Леокон" без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а саме - факт виконання позивачем вимог припису від 16.05.12 р. та переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який діяв станом на 24.07.12 р., що є підставою для визнання незаконним та скасування вказаного рішення.

Окремо суд зазначає, що оскаржуване рішення згідно його змісту винесене виключно щодо одного порушення природоохоронного законодавства, зазначеного у приписі від 16.05.12р. - щодо переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №8038900000-037 від 18.07.08 р. до 30.05.12 р. - тоді як інші виявлені та зафіксовані порушення підставною для прийняття оскаржуваного рішення не стали.

За таких обставин суд не надає оцінки стану їх виконання, тоді як це може бути предметом судового розгляду по іншій справі у випадку накладення відповідачем санкцій за вказані порушення.

Щодо позовних вимог про визнання незаконними, неправомірними дії Державаної екологічної інспекції у м. Києві щодо складення акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 20.07.12 р. в частині п. 1, де зазначено "Переоформити Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №8038900000-037 від 18.07.08 р. - переоформлено, однак листом №06-07/4016 від 05.06.12 р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві термін дії дозволу №8038900000-037 скорочено до 19.06.12 р." суд зазначає наступне.

Сам по собі акт перевірки не може бути предметом оскарження в адміністративному процесі, оскільки прав та обов'язків для позивача не створює.

Наслідком неврахування відповідачем інформації про виправлення виявлених порушень є визнання відповідного рішення незаконним, і оцінка змісту акта та дій перевіряючих охоплюються оцінкою оскаржуваного рішення на відповідність вимогам законодавства.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення Державної екологічної інспекції у м. Києві про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ "Леокон" за адресою: місто Київ, вул. Пост-Волинська, 5 від 24.07.12 р. №134.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Леокон" 16,1 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у м. Києві.

5. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 24.09.12 р.