Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/8933/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Толстолуцької М.М.
при секретарі Перовій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (м. Макіївка Донецької області)
до
Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (м. Донецьк)
про
стягнення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 131 167,62 гривень з банківських рахунків платника податку
за участю представників сторін:
від позивача - Качинська О.С. - за довіреністю
від відповідача - не з'явився
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про стягнення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 505 719,48 гривень з банківських рахунків платника податку.
В порядку статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України позивач уточнив позовні вимоги та просив стягнути з Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління Донбас» податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 131 167,62 гривень з банківських рахунків платника податку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала адміністративний позов, просила задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, надав суду заяву про визнання позову, в якій також просив розглянути справу за його відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про стягнення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 505 719,48 гривень з банківських рахунків платника податку. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу у зазначеному вище розмірі, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної сплати платником податків суми самостійно узгоджених податкових зобов'язань, а також податкових зобов'язань, нарахованих податковим повідомленням-рішенням, та пені. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з банківських рахунків відповідача суму заборгованості у зазначеному вище розмірі.
Згідно із заявою про уточнення позовних вимог, в ході розгляду справи сума податкового боргу відповідача зменшилась у зв'язку з її частковою сплатою. Станом на 28.08.2012 податковий борг відповідача становить 131 167,62 гривні.
Відповідач позовні вимоги у розмірі 131 167,62 гривень визнає, про що подав суду відповідну заяву.
Відповідно до частини першої статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною третьою статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач - Публічне акціонерне товариства «Шахтоуправління «Донбас» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00174668, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 26.06.2012, довідкою Головного управління статистики у Донецькій області від 17.02.2011 № 14/4-17/901.
Як платник податків відповідач зареєстрований в Макіївській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби (Червонгвардійське відділення), що підтверджується довідкою від 07.07.2012 № 9056/10/19-112-5.
Пунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Як свідчать матеріали справи, позивачем засобами електронного зв'язку була подана до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2012 року № 9021850625, у якій позивач задекларував суму збору до сплати у розмірі 379 025,82 гривень.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин такі строки встановлені статтею 263 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 263.12.1 пункту 263.12 цієї статті, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, з урахуванням фактично сплачених авансових внесків, поданому ними органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
За змістом підпункту 236.12.2 пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, платник плати та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, сплачують авансові внески з плати за користування надрами у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа) поточного кварталу. Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначеної у податковому розрахунку з плати за попередній податковий (звітний) період.
Відповідно до пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України, платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку, позивач протягом зазначених строків суму податкових зобов'язань, визначену у поданому ним податковому розрахунку, у повному обсязі до бюджету не сплатив, внаслідок чого має заборгованість у розмірі 118 930,16 гривень.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу визначено, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
На підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Зі зворотного боку облікової картки платника податку вбачається, що за відповідачем рахується пеня у розмірі 12 237,46 гривень, нарахована на суми податкових зобов'язань, не сплачені у встановлені строки.
Таким чином, загальна сума донарахувань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно зазначених вище документів складає 131 167,46 гривень, у тому числі за основним платежем - 118 930,16 гривень, пеня - 12 237,46 гривень, що відповідає заявленим позивачем позовним вимогам.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
24.11.2009 Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області сформована перша податкова вимога № 1/295.
30.12.2009 Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області сформована друга податкова вимога № 2/321, яка була отримана відповідачем 13.01.2010, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці другої податкової вимоги.
Друга податкова вимога вручена відповідачу 13.01.2010, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги не втратили юридичної сили.
Також, на виконання заходів по погашенню податкового боргу позивачем 17.02.2010 прийнято рішення № 1/24-2 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, складено акти опису активів від 19.04.2010 № 4614/1/10/2-24-013 і майна відповідача 01.04.2011 № 3/24, та зареєстровано податкову заставу майна відповідача у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується відповідними витягами.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» про стягнення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 131 167,62 гривень з банківських рахунків платника податку - задовольнити.
Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» (код ЄДРПОУ 00174668, адреса: 83059, м. Донецьк, Будьонівський район) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 131 167 (сто тридцять одна тисяча сто шістдесят сім) гривень 62 копійки на користь Місцевого бюджету Червоногвардійського району м. Макіївки (код платежу 13030100) на розрахунковий рахунок № 33119366700069, банк одержувача ГУДКСУ в Донецькій області, ОКПО 37990227, МФО 834016.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 13 вересня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.