ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 липня 2011 р. 12:08 Справа №2а-5305/10/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :
Головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі судового засідання Жигалової К.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - Сапожніков М.В., представник,
від відповідача 3 - Черниш, представник за дов.,
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Апекс-Південь"
до Головного податкового інспектора відділу адміністрування податку на додану вартість Державної податкової інспекції у м.Ялта АРК Тимчук Т.В., Головного податкового інспектора відділу адміністрування податку на додану вартість Державної податкової інспекції у м.Ялта АРК Дорохіної О.Д., Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим
про визнання дій протиправними та скасування актів
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Апекс-Південь»(далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Головного податкового інспектора відділу адміністрування податку на додану вартість Державної податкової інспекції у м. Ялта Тимчук Т.В.(далі - позивач 1), Головного податкового інспектора відділу адміністрування податку на додану вартість Державної податкової інспекції у м. Ялта Дорохіна О.Д. (далі - відповідач 2), Державної податкової інспекції у м. Ялта (далі - відповідач 3) про визнання дій посадової особи Державної податкової інспекції у м. Ялта Дорохіної О.Д. протиправними та скасування акту про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість позивача Державною податковою інспекцією у м. Ялта Автономної республіки Крим № 2301/15-2/31505427 від 11.09.2009 року в частині зменшення значення строки 26 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» в податкових деклараціях з податку на додану вартість, за період починаючи з грудня 2008 року з податку на додану вартість на суму 483200,00 грн. з посиланням на акт про результати невиїзної документальної перевірки № 2779/15-2/31505427 від 17.12.2008р., визнання дій посадової особи Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної республіки Крим Тимчук Т.В. протиправними та скасування акту про результати невиїзної документальної перевірки позивача Державною податковою інспекцією у м. Ялта Автономної республіки Крим № 2779/15-2/31505427 від 17.12.2008р. в частині зменшення значення строки 26 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» в податкових деклараціях з податку на додану вартість, за період починаючи з грудня 2008 року з податку на додану вартість на суму 483200,00 грн.
Позивач уточнив позовні вимоги, у яких просив визнати дії Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної республіки Крим, щодо зобов'язання позивача зменшити значення рядка 26 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» в податкових деклараціях з податку на додану вартість, за період починаючи з грудня 2008 року податку на додану вартість на суму 483200,00 грн. з посиланням на акт про результати невиїзної документальної перевірки № 2779/15-2/31505427 від 17.12.2008р., акт про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 2301/15-2/31505427 від 11.09.2009 року, протиправними, та зобов'язати відповідача утриматись від зобов'язань позивача зменшити значення рядка 26 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» в податкових деклараціях з податку на додану вартість, за період починаючи з грудня 2008 року податку на додану вартість на суму 483200,00 грн. з посиланням на акт про результати невиїзної документальної перевірки № 2779/15-2/31505427 від 17.12.2008р., акт про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість № 2301/15-2/31505427 від 11.09.2009 року. Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях Законів України "Про податок на додану вартість" та "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Представник позивача у судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі, з мотивів викладених у позові.
Представник відповідача 3 у судовому засіданні проти позову заперечував, в обґрунтування своєї позиції надав письмові заперечення (а.с.108-109), у яких просив відмовити у задоволенні позову.
Відповідача 1, відповідач 2 у судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача 3, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 17 грудня 2008 року посадовою особою Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної республіки Крим було проведено документальна невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Апекс-Південь» з питань правових відносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Калісто Плюс» за період з 01.04.08р. по 30.04.08р., з 01.07.08р. по 31.08.07р., за результатами якої Державною податковою інспекцією у м. Ялта АР Крим виявлені порушення ст.228 Цивільного кодексу України, п.п.4.2 Порядку заповнення і подачі декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 30.05.1997р. №166, а саме:зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення рядку 26 Декларації з податку на додану вартість) на суму 483200,00 грн.
В результаті проведеної перевірки відповідачем складений акт № 2779/15-2/31505427 від 17.12.2008 року.
Відповідно до п.п.2.5, 2.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року N 253, податкове повідомлення - письмове повідомлення податкового органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену податковим органом у випадках, передбачених законодавством. Податкове повідомлення - рішення є однією з форм податкового повідомлення
Податкове повідомлення-рішення (далі - податкове повідомлення) - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого перевищення (заниження) бюджетного відшкодування або відмови у наданні бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків:
сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;
сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій (у тому числі пеню за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймаються за результатами перевірок платника податків (у т. ч. камеральних);
сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання;
сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження.
11.09.09р. відповідачем був складений акт камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №2301/15-2/31505427, яким визначено, що позивач, порушуючи п.п. 5.12.4., п.п. 5.12.5, п. 5.12, п. 5.11 ст. 5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. №166, зареєстрованого в Мін'юсті України від 09.07.1997р. за №250/2054 «Про затвердженні форми податкової декларації і Порядку її заповнення і надання» (із змінами і доповненнями), яким встановлено, що на підставі акту невиїзної документальної перевірки №2779/15-2/31505427 від 17.12.2008р. не зменшило залишок від'ємного значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) в сумі 483200,00 грн., який повинен бути зменшений в декларації за грудень 2008р. (рядок 23.4 податковій декларації з ПДВ передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26).
Платники податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в законі України "Про податок на додану вартість".
Згідно з п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податкове зобов'язання це загальна сума податку, одержана (нарахована) платнику податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом, а податковий кредит -це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена цим законом.
Відповідно до п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість", податкове зобов'язання це загальна сума податку, одержана (нарахована) платнику податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом, а податковий період -це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена цим законом. При цьому датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається, зокрема, дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг) (пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону).
Порядок обчислення та сплати податку визначений у ст.7 вказаного Закону.
Відповідно до п.7.1. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість.
У п. 7.3. цієї статті Закону визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок
платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі
поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в
касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у
банківській установі, що обслуговує платника податку;
- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення
документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту Закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п. 7.7.2. п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка
дорівнює сумі податку, фактично сплаченій одержувачем товарів (послуг) у попередніх
податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається
до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої одержувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;
- залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з
постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість
окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в
частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
- залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається
у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу
податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов'язкових платежів) є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Ст. 1 закону визначає, що податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.15.1.1. п. 15.3. ст.15 Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У п.п.15.3.1. п.15.3. ст.15 цього Закону визначено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Для розрахунку суми, яка визначається у рядку 26 Декларації по ПДВ за відповідний період часу, має значення сума залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду по ПДВ та розмір суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню. При цьому суд дійшов висновку, що встановлений у ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" строк для вирішення питання щодо повернення надмірно сплаченого ПДВ підлягає застосуванню у випадку прийняття платником податків відповідного рішення щодо бюджетного відшкодування суми ПДВ на рахунок платника у банку та зменшення податкового зобов'язання з ПДВ наступних податкових періодів, а не для визначення розміру суми, яка вноситься в рядок 26 Декларації по ПДВ.
В той же час, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Надання працівниками податкового органу в акті перевірки висновку тим або іншим фактам є їх правом висловити свою думку щодо оцінки цих фактів. Не можна вважати думку посадової особи податкового органу рішенням або дією, тобто активною їх поведінкою, яка породжує певні правові наслідки для платника податків.
В силу викладеного, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними саме висновків відповідача, викладених в акті перевірки.
Оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, повно і всебічно оцінивши обставини по справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.
У судовому засіданні 12.07.11р. оголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови складений 18.07.2011 року .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158- 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.