ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2012 р.Справа № 1570/2359/2012
Категорія: 5.8.2Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Коваль М.П.при секретаріКапустинській А.М.
за участю сторін: НЕК „Укренерго"Тодорова Л.М. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою військової частини А1620 на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року по справі за позовом державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" до військової частини А1620 про стягнення штрафу у розмірі 8500 грн., -
встановиЛА:
Позивач, державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго", звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини А1620 про стягнення штрафу у розмірі 8500 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року позов задоволено частково. Стягнуто з військової частини А1620 штраф у розмірі 8500 грн.
Військова частина А1620 не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права. Крім того, апелянт зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:
Судом першої інстанції встановлено, що 21.10.2011 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Гречкосієм Р.П. відповідно до ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - заступника командира військової частини А0173 з технічної частини Горбунова А.І., командира військової частини А0173 Перешивайло М.В, майстра РЕМ Котовської дільниці КЕВ м. Одеси ОСОБА_9 проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах військової частини АО 173, яка є підрозділом військової частини А 1620, предмет державного нагляду: перевірка виконання приписів, розпоряджень або інших документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 27.05.2011 року № 05/13-02-0095П.
За результатами обстеження складено акт № 05/13-01-0189 від 21.10.2011 року, в якому зазначено про ухилення суб'єкта господарювання від виконання вимог припису від 27.05.2011 року № 05/13-02-0095П в частині пунктів 1-5, 7, 8, 22, 23, 25 27, 28, 35-40. Зазначений акт підписано уповноваженими особами військової частини А0173 без зауважень (а.с. 15-16).
На підставі зазначеного акту обстеження, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було внесено командиру військової частини А1620 припис № 05/13-01-0189П від 21.10.2011 року щодо усунення виявлених під час обстеження порушень чинного законодавства (а.с. 11-12).
Зазначений припис було направлено на адресу військової частини А1620 разом із супровідним листом від 24.10.2011 року № 13/278 та згідно повідомлення про вручення поштового відправлення вручено відповідачу 31.10.2011 року (а.с. 14).
В період з 11.01.2012 року по 13.01.2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Гречкосієм Р.П. у присутності т.в.о. командира військової частини А0173 Оніхтерова В.М., майстра РЕМ Котовської дільниці КЕВ м. Одеси ОСОБА_9 проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах військової частини А0173, предмет державного нагляду: перевірка виконання приписів, розпоряджень або інших документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису № 05/13-01-0189П від 21.10.2011 року.
За результатами перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено акт перевірки № 05/13-01-0001 від 13.01.2012 року, яким встановлений факт не виконання вимог припису від 26.01.2011 року № 05/13-01-0010/1 в частині пунктів 1-17. Зазначений акт підписано уповноваженими особами військової частини А0173 без зауважень (а.с. 7-8).
На підставі вказаного акту перевірки 17.02.2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області Гречкосієм Р.П. винесено постанову № 05/13-01-0001 про накладення штрафу на військову частину А1620 за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 8 500,00 гривень, а саме за невиконання вимог припису від 26.01.2011 року № 05/13-01-0010/1 в частині пунктів 1-17 (а.с. 4).
Зазначену постанову було надіслано відповідачеві разом із супровідним листом від 20.02.2012 року за вихідним №13/030 та отримано військовою частиною 02.03.2012 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.5-6).
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 р. №1934-ХІІ, земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Відповідно до пункту 4.14. Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011 року №215, фонди військових містечок та земельні ділянки, утримання яких фінансується за рахунок бюджетних асигнувань, відповідно до кошторису МО України на квартирно-експлуатаційне забезпечення обліковуються у КЕВ (КЕЧ) відповідно до чинного законодавства України.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси відповідно до законодавства зобов'язаний здійснювати утримання і експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення військових містечок.
Відповідно до пункту 2.4. Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра Оборони України від 21.04.2011 року №215 (далі - Положення), Квартирно-експлуатаційний відділ (КЕВ) здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. КЕВ (КЕЧ) підпорядковується квартирно-експлуатаційному управлінню (КЕУ) за територіальним принципом та діє на підставі Положення про КЕВ (КЕЧ), яке затверджується відповідним начальником КЕУ. З питань використання фондів і територій військових містечок виконує вказівки начальника гарнізону.
Згідно із пунктом 1.3. зазначеного Положення, основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення є:
- забезпечення військових частин фондами військового містечка, територією та земельними ділянками;
- утримання і експлуатація фондів військового містечка, які знаходяться в користуванні військових частин;
- забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями;
- участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями;
- забезпечення військових частин квартирним майном;
- здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, капітального ремонту фондів військового містечка, а також виконання технічного нагляду за ходом проведення у військових частинах робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту військових об'єктів;
- здійснення організації квартирно-експлуатаційного забезпечення на особливий період згідно з відповідним наказом Міністра оборони України;
- організація навчання і підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників квартирно-експлуатаційних органів;
- планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення.
Згідно із пунктом 5,3 Положення, утримання і експлуатація казарменого фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, територій військових містечок здійснюється працівниками квартирно-експлуатаційних органів за штатними розписами у межах ліміту чисельності та коштів, що виділяються на ці цілі. Квартирно-експлуатаційні органи можуть залучати суб'єкти господарювання для надання на договірних засадах послуг та виконання робіт з утримання казарменого фонду, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок. Розрахунки за надані послуги та виконані роботи здійснюються в межах бюджетних асигнувань, які передбачені кошторисом МО України на квартирно-експлуатаційне забезпечення.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військової частини А1620.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси утримує спеціальний інженерно-технічний персонал відповідно до діючих типових штатних нормативів, який зобов'язаний та здатний виконувати питомі заходи на енергетичному об'єкті.
Штатним розписом військової частини А1620 відповідні фахівці не передбачені.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси отримує цільові державні кошти на забезпечення виконання питомих заходів на енергетичних об'єктах.
Тобто, саме Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси повинен виконати порушення вказані в приписі від 21.10.2011 року №05/13-01-0189П та бути відповідачем по даній справі.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси не є стороною по справі та не може бути залучений до участі по справі в якості іншого відповідача, оскільки останній не приймав участі в суді першої інстанції, позовні вимоги до нього не заявлялись та судом не досліджувались, а суд апеляційної інстанції позбавлений права на вчинення вказаної вище процесуальної дії.
Крім того, оскільки відповідач фінансується з державного бюджету до участі по справі повинно було бути залучено і державне казначейство, яке також не є стороною по даній справі.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до військової частини А1620 про стягнення 8500 грн. штрафу є безпідставними та недоведеними, а тому задоволенню не підлягають.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову Постанову, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення до справи.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу військової частини А1620 на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року по справі 1570/2359/2012, - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року по справі за позовом державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" до військової частини А1620 про стягнення штрафу у розмірі 8500 грн., - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою в задоволені позовних вимог державному підприємству „Національна енергетична компанія „Укренерго", - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Постанову складено у повному обсязі -19 вересня 2012 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя М.П. Коваль