ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2012 року Справа № 0870/8131/12
15 год. 35 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуша С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Запорізького міського центру зайнятості
до: ОСОБА_2
про: стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Запорізьким міським центром зайнятості подано адміністративний позов до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернувся до Запорізького міського центру зайнятості (далі - позивач або Запорізький МЦЗ) за сприянням у працевлаштуванні 17.10.2011 і був зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 24.10.2011 йому надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. Також у позивач зазначає, що громадянина ОСОБА_2 з метою надання йому соціальної послуги 21.11.2011 Запорізьким МЦЗ та ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» було укладено договір №313 щодо професійної перепідготовки відповідача за професією «водій трамвая», згідно умов якого Запорізьким МЦЗ було сплачено витрати за навчання відповідача. При цьому, в межах умов вищевказаного договору №313 із відповідачем було укладено договір №313/01 від 25.11.2011 про направлення його на перепідготовку до ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» терміном з 29.11.2011 по 11.05.2012. Відповідач розпочав навчання, але припинив його без поважних причин, у зв'язку з чим згідно наказу підприємства від 10.02.2012 №40-к, на якому він навчався з 10.02.2012. Про припинення навчання свідчать табелі відвідування, які були надані підприємством. Позивач зазначає, що в період перебування на обліку в Запорізькому МЦЗ ОСОБА_2 була виплачена допомога по безробіттю у сумі 281 грн. 21 коп. Таким чином, загальна сума допомоги по безробіттю, яка була виплачена складає 281 грн. 21 коп., у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача як незаконно виплачену.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, дала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень чи будь - яких заяв до суду не надіслав, у зв'язку з чим суд визнав причину неявки відповідача неповажною та відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 17.10.2011 до Запорізького міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_2 для сприяння у працевлаштуванні.
24.10.2011 ОСОБА_2 подав заяву на ім'я директора Запорізького міського центру зайнятості, у якій просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У заяві зазначено, що у даний час відповідач не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не є членом особистого селянського господарства.
На підставі особистої заяви та витягу із наказів про прийняті рішення по особі від 20.03.2012 ПК №080111101700001 ОСОБА_2 24.10.2011 надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за N 915/5136.
Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Як встановлено матеріалами справи, на підставі ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач виявив бажання скористатись соціальною послугою служби зайнятості - пройти професійну перепідготовку за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 вищевказаного закону, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості АРК, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Також як встановлено матеріалами справи, з метою надання відповідачу соціальної послуги, 21.11.2011 між Запорізьким міським центром зайнятості та ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» було укладено договір №313 щодо професійної перепідготовкм відповідача за професією «водій трамвая», згідно якого Запорізьким МЦЗ було сплачено витрати за навчання відповідача. При цьому, в межах вищевказаного договору із відповідачем було укладено договір №313/01 від 25.11.2011 про направлення відповідача на професійну перепідготовку до ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» терміном з 29.11.2011 по 11.05.2012, однак відповідач розпочав навчання, але припинив його без поважних причин, за що був відрахований згідно наказу від 10.02.2012 №40-к підприємства, на якому навчався з 10.02.2012. Про припинення навчання свідчать копії табелів відвідування, які надані підприємством, (копії долучені до матеріалів справи), у зв'язку з чим є підстави вважати, що громадянин ОСОБА_2 є особою, яка пройшла навчання та отримала вказану професію.
Пунктом 3.1.2 вищевказаного договору №313/01 від 25.11.2011 передбачено відповідальність сторони, яка направляється на навчання: у разі припинення навчання без поважних причин, з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання.
Крім того, таку відповідальність передбачено ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ та п. 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №308 від 20.11.2000.
На час набуття статусу безробітного та перебування на обліку в Запорізькому міському центрі зайнятості як безробітний з 24.10.2011, відповідач без поважних причин припинив навчання у ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» у зв'язку з чим, згідно з наказом підприємства на якому навчався відповідач з 10.02.2012 його було відраховано, у зв'язку з чим громадянин ОСОБА_2 незаконно отримав статус безробітного з призначення допомоги по безробіттю, чим порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв'язку з тим, що він був зареєстрований в установленому порядку, як безробітний у Запорізькому міському центрі зайнятості, ОСОБА_2, відповідно до ст. 36 п.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язаний своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ «Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» № 219 від 14.02.2007, громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримав право одержувати допомогу по безробіттю.
Для вирішення питання мирним шляхом, відповідачу була надіслана відповідна копія наказу Запорізького МЦЗ про необхідність відшкодування коштів та листом від 21.06.2012 №2817/07-05, ОСОБА_2 було запропоновано протягом 15 календарних днів, з дня отримання наказу, добровільно повернути кошти у розмірі 281 грн. 21 коп. на рахунок Запорізького МЦЗ.
Пропозиція про добровільне відшкодування коштів відповідачем залишена без задоволення, на час розгляду справи кошти у добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до розрахунку, наданого Запорізьким міським центром зайнятості за період перебування на обліку ОСОБА_2 була надана соціальна послуга - професійна перепідготовка вартість якої складає 281 грн. 21 коп.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 69067, ідентифікаційний НОМЕР_1) на користь Запорізького міського центру зайнятості (ЄДРПОУ 20482573, банк одержувача ГУДКС України у Запорізькій області, МФО 813015, розрахунковий рахунок 37172002004384) витрати на професійне навчання у розмірі 281 (двісті вісімдесят одна) грн. 21 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша